grecki chleb na zakwasie - Pan de Horiadaki

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Agnieszka K-S @ 5 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=713080Uzależniona to ja jestem od dawna, bo większość przepisów pochodzi stąd
icon_smile.gif

A że uwielbiam ciasta ... ;) Tylko brakowało (brakuje) mi czasu na pisanie ale postaram się poprawić, choć i tak większość mojego wolnego czasu spędzam tutaj
icon_mrgreen.gif
Super
icon_wink.gif
- Myslalam, ze jestes "nowicjuszka"
icon_wink.gif
a Ty z nami jestes juz (prawie) dwa lata
icon_lol.gif

No! Najwyzszy juz czas pisac
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif

bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
wlasnie rosnie...
rosnie- to za duzo powiedziane na razie - odpoczywa w misce po prostu i nabiera mocy urzedowej mam nadzieje
icon_smile.gif
))
ciekawe, jak to z nim bedzie do rana? Boje sie, ze w te upaly moja kuchnia jest za ciepla, a w lodowce nijak sie akurat nie miesci
 

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
no i nie urosl...moze tak z 1/10...
i dziwne to dla mnie, bo przewaznie robie chleb z San Francisco i rosnie na moim zakwasie jak opetany
zlamalam sie w koncu rano i dolozylam do niego troche drozdzy i jeszcze raz wyrobilam
no wyszedl troche gliniasty, ale w smaku byl ok. Jak nazbieram odwagi, to powtorze eksperyment
 

4szymki

Member
Sie 20, 2007
87
0
0
A mi również ostatnio się zbiesił. Tak jak kiedyś mało nie wyskoczył z miski, tak teraz nie chciał ani drgnąć. Stał w lodówce ok 24 godz. Po tym czasie stwierdziłam, że skoro mam go wyrzucić, to przynajmniej sprawdzę jaki będzie po upieczeniu. W piekarniku ładnie podrósł, w smaku był o.k. Ale wyszedł w śdrodku trochę lśniący.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,070
441
83
pewnie nie napisze nic odkrywczego, ale to jest chleb na zakwasie a zakwas od czasu do czasu ma swoje humory.
Nie wiem czy to pogoda, czy cos zlego w powietrzu, ale wczoraj moj zwykly zytniak, ktorego robie z zamknietymi oczami nie wyrosl i ma kratery jak moje chleby z dawnych czasow. Ale juz przy zaczynie wiedzialam, ze nie bedzie dobrze
icon_sad.gif
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0

Sylvka

Member
Kwi 9, 2009
115
0
0
Wszyscy się chwalą, to i ja. Zrobiłam dziś ten fajny chlebek. Rósł tak bardzo, że bałam się, że nad nim nie zapanuję, ale wszystko wyszło jak najlepiej. Muszę to powiedzieć, po raz kolejny:

Mirabbelko jesteś wspaniała.

Wszystko szło dokładnie tak jak w przepisie i chleb wyszedł taki, jak oczekiwałam
icon_smile.gif
Trochę płaszczak, ale lubię takie. Kształt bochenka bardziej pociąga mnie niż kwadratowa forma, a wolę jak się rozlewa, niż ma wyjść zbity. Podsumowując wielkie dzięki
anbetung.gif
 

Załączniki

  • grecki2.JPG
    grecki2.JPG
    99.7 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Ja właśnie jestem w trakcie robienia, robię go na zakwasie z mąki orkiszowej , bo tylko taki zakwas mam na razie...dałam go troszkę więcej, bo jest młody (zakwas) i nie wiedziałam czy udźwignie te moje nadzieje jakie pokładam w tym chlebku
icon_mrgreen.gif
.Zauważyłam,że z każdym rozciągnięciem i złożeniem jest co raz większy.Za chwilę przejdę do etapu - 5 godz gryzienia pazurów wyrośnie/nie wyrośnie, ale mam dobre przeczucia .
fiesgrins.gif

Pytanie też mam , robił go ktoś luzem, znaczy na kamieniu.Bo mój bardzo ładnie się podczas rozciągania zachowywał,miękki ,ale trzymał formę...i tak mnie korci, żeby go bez formy upiec. Jak myślicie jest to możliwe, czy lepiej nie ryzykować ??
 

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
No tak, nikt się nie odzywa , wszystkie zajęte.... to ja sama sobie odpowiem
icon_mrgreen.gif

Chleba nie da się raczej upiec "luzem" bo jak rośnie to aż ucieka z formy,mój już po 1,5 godz był już gotów do pieczenia i to tak bardzo, że nawet nie zdążyłam nagrzać dobrze piekarnika a już wsadzałam do piekarnika. Wyszedł fajnie, powiększył się podczas pieczenia,niestety przy wyciąganiu go troszkę "poszarpałam".Proszę oto zdjęcie uciekiniera:

P10207002.jpg

Całkiem smaczny,następnym razem dam mu większą foremkę, bo w tej mu było niewygodnie najwyraźniej
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • P10207002.jpg
    P10207002.jpg
    136 KB · Wyświetleń: 1

Sylvka

Member
Kwi 9, 2009
115
0
0
chomisia @ 28 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=850427Całkiem smaczny,następnym razem dam mu większą foremkę, bo w tej mu było niewygodnie najwyraźniej
icon_smile.gif
Ja piekłam bez formy i strasznie rozlał mi się na boki... Następnym razem nie popełnię tego błędu. Chociaż muszę przyznać, że chleb nieszczególnie mi smakuje. Bardziej przypomina bułkę, niż chlebek... Czy Twój też taki jest?
 

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Eeee dobrze że Ty też tak sądzisz, bo nie jest to chleb, który będę robić bardzo często,masz rację co do tej bułki. Jest fajny bo niezbyt trudny,jak już ma się wprawę, ale smakowo nie jest to mój typ...nie mogę powiedzieć,że jest zły, ale też nie powalił mnie na kolana.
Na szczęście Mirabbelka ma tyle przepisów, ze na pewno znajdę coś dla siebie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sylvka

Member
Kwi 9, 2009
115
0
0
chomisia @ 28 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=850436Eeee dobrze że Ty też tak sądzisz, bo nie jest to chleb, który będę robić bardzo często,masz rację co do tej bułki. Jest fajny bo niezbyt trudny,jak już ma się wprawę, ale smakowo nie jest to mój typ...nie mogę powiedzieć,że jest zły, ale też nie powalił mnie na kolana.
Na szczęście Mirabbelka ma tyle przepisów, ze na pewno znajdę coś dla siebie.
Powinnyśmy się spodziewać, że będzie to coś w stylu ciabaty. Dobre, jako dodatek, ale nie samo w sobie. A co do przepisów, to spróbuj zrobić chleb Borodinsky (przepis od Tattter znajdziesz tutaj:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=16216 )
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,372
1,466
113
Sylvka @ 28 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=850430Bardziej przypomina bułkę, niż chlebek...
chomisia @ 28 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=850436Eeee dobrze że Ty też tak sądzisz, bo nie jest to chleb, który będę robić bardzo często,masz rację co do tej bułki.
Sylvka @ 30 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=851039Powinnyśmy się spodziewać, że będzie to coś w stylu ciabaty. ...A co do przepisów, to spróbuj zrobić chleb Borodinsky
Chomisiu, Sylvko, chciałam tylko zwrócić Waszą uwagę na to, że do Pan de Horiadaki daje się tylko 20g zakwasu i mąkę pszenną, do Borodinksky'ego daje się zakwasu aż 450g i mąkę żytnią a ciabatta to chleb na zaczynie drożdżowym. Nie można, według mnie porównywać tych chlebów. Każdy z nich jest innego rodzaju pieczywem. I trudno wymagać, żeby chleb pszenny był w smaku podobny do chleba żytniego.

A prawidłowo upieczony Pan de Horiadaki jest wspaniałym chlebem i absolutnie nie przypomina w smaku bułki.
smacznego.gif
 

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Hazo ja nie porównywałam tego chleba do chleba żytniego, mówię tylko o moich odczuciach smakowych ,a to jest moim zdaniem dosyć subiektywne,chyba się ze mną zgodzisz...po za tym nie wiesz czy upiekłam go prawidłowo czy nie,bo nie próbowałaś...Mojemu chłopakowi smakował bardziej ,a mnie mniej. Czy to znaczy ,że jego kromka była prawidłowo zrobiona, a moja nieprawidłowo ?? Ja wiem, ze mam mało jeszcze doświadczenia z chlebem na zakwasie i muszę się jeszcze nauczyć, ale czytałam Wasze posty pisane kilka lat temu i Wy też nie od razu umiałyście wszystko i nie zawsze Wasze gusta kulinarne się pokrywały. Całą cudownością tego forum jest różnorodność opinii i dzielenie się doświadczeniem, a o tym nie zawsze świadczy ilość postów. Wyraziłam moją opinię na temat MOJEGO odczuwania smaku, a nie na temat jakości przepisu, czy bezdyskusyjnego jak dla mnie doświadczenia i talentu Mirabbelki.
wink.gif
 

Sylvka

Member
Kwi 9, 2009
115
0
0
hazo @ 30 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=851082Trudno wymagać, żeby chleb pszenny był w smaku podobny do chleba żytniego.

A prawidłowo upieczony Pan de Horiadaki jest wspaniałym chlebem i absolutnie nie przypomina w smaku bułki.
Każdy ma indywidualny smak i nie można wymagać, żeby nasze gusta były zbieżne. Nawet najlepszy chleb, jednym smakuje, a innym nie...
 

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
wspaniały jest ten chleb! piekę go co drugi dzien na zmiane z razowcem, bo ten starcza na kolacje i ewentualnie na sniadanie;).
to byl moj zakwasowy debiut i wyszedl idealny! dziekuje!
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,331
1,620
113
Świetny chleb! Bardzo mi zasmakował, doskonale się sprawdza jako towarzysz sałatek - elegancko wymiata się nim sosik. Bałam się, że ze względu na swoją pszenność natychmiast sczerstwieje, a tu miła niespodzianka. Już ma trzeci dzień (przeżył tyle, bo wczoraj nie jadłam kolacji), a ma się doskonale.