grecki chleb na zakwasie - Pan de Horiadaki

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Margot, dziękuję
icon_redface.gif
ale trochę nieostre jednak
icon_mrgreen.gif
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Wow, Dziuniu
icon_biggrin.gif
Super Ci wyszedl!!
Tak sie zastanawiam- dlaczego jeszcze nigdy nie probowalam chleba z ziemniakami
gruebel_2.gif
icon_mrgreen.gif

Moze dlatego, ze ziemniaki jemy bardzo, bardzo rzadko i jak juz je jemy, to nic nie zostaje, a nigdy nie pomyslalam, zeby ugotowac ich ciut wiecej
icon_mrgreen.gif

No, dobra
icon_wink.gif
To przy nastepnym pieczeniu postaram sie, zeby miec ziemniaki
icon_wink.gif

Dziekuje
icon_biggrin.gif
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
moj zaczyn jest plynny wiec nie mam jak go rozdrobnic. i jest go dkoladnie 90g. chyba zakwas nie jest zakwasem. ale kontunuuje...

po godzinie nie urosl nawet o 1mm...

a wiec po calym dniu pelnym przygod i nieoczekiwanych zwrotow akcji, wspomagana i uspokajana przez supercierpliwa Boshke
anbetung.gif
mam swoj pierwszy chleb. jest przepyszny, ma chrupiaca skorke i duzo dziur (ale nie wiem czy to dobrze)

Dziekuje wszystkim za pomoc i wsparcie w moich zakwasowych przygodach
cvety.gif
Zostalam oficjalnie zaczarowana!
a tak wyglada:
chlebgrecki.jpg

zeby nie bylo za cudownie zakwas ktory wstawilam wczoraj do lodowki podszedl woda (na wierzchu) ktora jest czarna i mam zle przeczucie...
 

Załączniki

  • chlebgrecki.jpg
    chlebgrecki.jpg
    288.3 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
przepiekny
icon_eek.gif
widze ze sobie swietnie poradzilas
icon_mrgreen.gif


myslalam o Tobie dzisiaj, ale nie bylo mnie przy komputerze

Twoj zakwas jest w porzadku, tylko prawdopodobnie duzo za rzadki, dlatego sie tak rozwarstwia. jak bedzie starszy tez nie bedzie mial tendencji do rozwarstwiania sie. teraz mozesz mu dodac tylko troszke maki, bez wody i dobrze glo wymieszaj.

i mysl o nim dobrze
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,352
1,435
113
Bahomet, bardzo ładny Ci wyszedł.
daumen.gif


Następny zrób w mniejszym naczyniu, będzie wyższy.
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
Dziekuje! Nawet jesienne skutki schowaly sie w kat taka jestem szczesliwa!

Mirabelko to wmieszam ta wode dodajac troche maki. Zobaczymy co mu jest
icon_biggrin.gif
Pewnie Twoje mysli tez pomogly
anbetung.gif


Hazo musze kupic, bo ta pyrexowa jest duza (nie pamietalam zeby byla taka duza), a tortownica 22cm wydawala mi sie za mala... Teraz juz wiem jaka mam kupic (mniej wiecej) Tez wolalabym wyzszy i o mniejszej srednicy bo teraz to wychodz megadlugie kromki
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Bahomet
icon_eek.gif
Cudo Ci wyszlo
freu.gif
daumen.gif

Gratuluje i ciesze sie razem z Toba
freu.gif


p.s. Jak tak wyglada Twoj pierwszy chleb na zakwasie, to co to bedzie pozniej ?
icon_eek.gif
icon_lol.gif
icon_wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,673
2,968
113
Bahomet, cudny. Mój dopiero rosnie, ale nie wiem, czy będę mogła się nim pochwalić. Coś mi sie zdaje, ze ciasto było za rzadkie; nawet nie próbowałam formować bochenka.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
to znaczy, ze nie zagniatalas go w trakcie rosniecia ? to by mu znaczenie poprawilo konsystencje i strukture potem.
nawet jak jest rzadkie ciasto, trzeba go wyrzucic z miski na wysypany maka blat i koniecznie chociaz raz rozciagnac i zlozyc ponownie.
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
Buka moje tez bylo dosyc rzadkie, ale Boshka kazala mi je rozciagac i troche 'stezalo'. Ale bylo takie 'rozlazle' do samego konca. Przed wstawieniem do pieca chcialam sprawdzic czy jest dobrze wyrosniete opisywana przez Mirabelke i Tatter metoda palca, a on mi w tym ciescie zostal
icon_wink.gif
 

marysia c.

Member
Paź 6, 2007
8
0
0
a oto moj chleb. wydaje mi sie, ze Wasze chleby sa pulchniejsze. moje ciasto nie bylo rzadkie, raczej geste. chyba nawet za geste. chleb jednak jest pyszny. jutro zabieram sie za pieczenie nastepnego
lecker.gif


DSC00304.jpg


DSC00303.jpg



dzieki za przepis , ten i inne !!
cvety.gif
 

Załączniki

  • DSC00304.jpg
    DSC00304.jpg
    1.2 MB · Wyświetleń: 1
  • DSC00303.jpg
    DSC00303.jpg
    1,005.9 KB · Wyświetleń: 1

marysia c.

Member
Paź 6, 2007
8
0
0
mirabbelko - nastepnym razem dodam odrobine wody gdy bedzie za geste. chlebek smakuje wysmienicie , polowe przed chwila zjedlismy . tak wiec jutro pieke nastepny . spodobalo mi sie pieczenie chleba na zakwasie
icon_mrgreen.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dziewczyny, a czy ktoś próbował go piec jako ,,wolnostojący", bez foremki, czy on nie ma szans ustać o własnych siłach (chociaż jako pszenny w teorii powinien, nie?)
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Też mnie kusiło żeby spróbować ale robię bardzo luźne ciasto i obawiam się, że jeśli zrobię bardziej ścisłe to wtedy chleb gniotowaty będzie, mimo że formę bochenka na pewno utrzyma.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,352
1,435
113
Dziś sobie o nim przypomniałam. Nie wiem tylko dlaczego rósł "jak na drożdżach". Zamiast około 5 godzin zajęło mu to dwie i nawet leciutko przerósł. Jak to u mnie zazwyczaj - robiłam z 1/2 porcji.

R__ne_075.jpg

R__ne_083.jpg
 

Załączniki

  • R__ne_075.jpg
    R__ne_075.jpg
    31.6 KB · Wyświetleń: 1
  • R__ne_083.jpg
    R__ne_083.jpg
    50.6 KB · Wyświetleń: 1

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Dawno już nie robiłam tego chlebka,i wczoraj postanowiłam to zmienić,z samego rana nastawiłam zaczyn,póżnym popołudniem wyrobiłam ciasto,a drugie rośnięcie spędził w piwnicy,i co i nic dalej tak jak by wcale nie rósł,nie pamiętam czy aby to normalne,czy komuś już się tak przytrafiło
gruebel_2.gif
icon_question.gif
,w każdym razie czekam ,zobaczymy co z tego wyniknie