Jadalne ozdoby choinkowe

joannas

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
13,025
0
0
tatter @ 3 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=405750Serca, choinki, domki, miski, gingerbread men itd robie z:

GOLDEN GINGERBREAD:
350g maki zwyklej
1/2 lyzeczki sody
1/4 lyzeczki soli
2 lyzeczki mielonego imbiru
2 lyzeczki mielonego cynamonu
130g masla
150g mialkiego cukru (caster sugar)
4 lyzki syropu klonowego lub golden syrup
2 zoltka roztrzepane

Przesiewam razem: make, sode, sol i przyprawy. Maslo kroje na kawaleczki i palacmi lacze suche skaldniki z maslem tak aby powstalo cos w rodzaju drobnych chlebowych okruchow. Mozna w FP. Nastepnie dodaje cukier, syrop i zoltka, mieszam. Ma powstac zwarte ciasto. Ugniatam chwile na stolnicy. Zawijam i chlodze mni. 30 min.
Walkuje. Pieke w piecu nagrzanym do 180 C ok 12 minut.
Zrobiłam. Są przepyszne.
 

BabyJane

Member
Lis 28, 2008
21
0
0
zrobiłam
icon_smile.gif
jutro polukruję i pochwale się zdjeciami
icon_smile.gif
dzięki za przepis!
 

Evva2

Member
Wrz 9, 2008
183
0
0
Zrobiłam GOLDEN GINGERBREAD. Smaczne i ładne, ale wyszły mi miekkie. Tzn. na początku były dość twarde ale po dniu leżenia na blacie stały się miekkie.

Co zrobić aby pierniczki były twarde??? piekłam z przeznaczeniem na choinkę, ale tak miekkie nie wytrzymają
icon_sad.gif

 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Nie martw się, wytrzymają.
Dla ilustracji znalazłam stare zdjęcie sprzed kilku lat z tymi pierniczkami:
girlanda3.jpg
Żaden nie spadł.
icon_wink.gif


Postacie z szopki i niektóre pierniki na choineczce też są zrobione z tego ciasta:

szopka_i_choinka.jpg
 

Załączniki

  • girlanda3.jpg
    girlanda3.jpg
    43.8 KB · Wyświetleń: 2
  • szopka_i_choinka.jpg
    szopka_i_choinka.jpg
    42 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evva2

Member
Wrz 9, 2008
183
0
0
To moze ja coś zle zrobiłam, ale wczoraj mi sie dwa połamały jak je chciałam przeniesc z talerza
icon_sad.gif
więc moze macie jakiś sposob na stwardnienie?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Pierniki po wystudzeniu do puszki szczelnej albo sloja, dobrze zamknac. Zawinac folia kuchenna mozna, albo tasma klejaca zalepic
icon_wink.gif
dziala nie tylko na przedluzenie kruchosci piernikow, ale rowniez na lasuchy. Mozna wypiec ozdoby choinkowe tuz przed samymi swietami...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Evva2 @ 3 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=917538To moze ja coś zle zrobiłam, ale wczoraj mi sie dwa połamały jak je chciałam przeniesc z talerza
icon_sad.gif
więc moze macie jakiś sposob na stwardnienie?
Robiłam je w ubiegłym roku i żaden nie spadł mi z choinki. Moim zdaniem zaszkodziło im leżenie na blacie kuchennym, miały zbyt dużo wilgoci. Po ostudzeniu trzeba je przechowywać tak jak pisze Tatter, a te które już masz spróbowałabym podsuszyć w ciepłym piekarniku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Antiba, pisalam juz o tym wczesniej, wiec przypomne tylko, ze witrazyki piernikowe z landrynkami musza byc zrobione tuz przed. Landrynowe okienka, zostawione w temp. pokojowej, wilgotnieja i rozplywaja sie dosc szybko.
 

atunia

Member
Kwi 3, 2005
3,187
0
36
Na razie zrobiłam te goldeny, bez lukru, bo dzieci się dorwały do pisaków tortowych i uznały to za wygodniejszą zabawę niż pędzelek. Trzeciej partii udało się doczekać do zmięknięcia, pozostałe zostały zżarte na chrupko. Rewelacyjne ciasto! Syrop klonowy mi się skończył i dodałam miodu, za gęste wyszło, więc chlupnęłam wody, ciasto zniosło moje eksperymenty bez narzekania
icon_biggrin.gif
 

Eklerek

Member
Mar 15, 2009
667
1
0
co do witrażyków, to moje wiszą na klasowej choince, w sali, w której ogrzewanie chodzi pełną parą, a jakoś się trzymają. :]
Nie ma co się bać.
icon_smile.gif
 

konsta

Member
Sty 22, 2008
21
0
0
W zeszłym roku, robiłam te pierniczki i bardzo ładnie mi wyszły. W tym roku ucieszyłam się,że mam w końcu syrop klonowy i wszystkie składniki takie jakie powinny być..jednak ciasto mi chyba nie wyszło :/. Najpierw nie chciało się zbić w kulkę, więc dodałam stopniowo 2 łyżki wody ( robiłam z podwójnej porcji) zrobila się kulka, jednak przy probie zapakowania w folię trochę się rozleciała. Zastanawiam sie czy lodówka pomoże temu ciastu i czy pierniczki wyjdą.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciekawa jestem czy poradzilas sobie, konsto, i czy pierniczki wyszly dobre.
Moje tegoroczne byly wysmienite...
 

Załączniki

  • Goldengingerbread_Cookies.jpg
    Goldengingerbread_Cookies.jpg
    49.6 KB · Wyświetleń: 0

Ravenia

Member
Sie 18, 2010
3
0
0
Widzę, że ten wątek jest w tym roku troszkę zapomniany, więc pozwolę sobie go odświeżyć
icon_smile.gif

Pozwoliłam sobie wypróbować przepis na Golden Gingerbread i oto efekty
icon_smile.gif


Tuż po upieczeniu
pierniczki_2010_5_ramka_v2.jpg


A to już po zdobieniu:
pierniczki_2010_4_ramka_v2.jpg


Dziękuję Tatter za przepis
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Ravenia @ 2 Dec 2010, 12:50 ) index.php?act=findpost&pid=1056515Widzę, że ten wątek jest w tym roku troszkę zapomniany, więc pozwolę sobie go odświeżyć
icon_smile.gif

Pozwoliłam sobie wypróbować przepis na Golden Gingerbread i oto efekty
icon_smile.gif


Dziękuję Tatter za przepis
lecker.gif
Ogromnie sie ciesze. Pierniki na zdjeciach...bardzo urodziwe
icon_biggrin.gif


Mialam sama odswiezyc watek bo od jutra piernikuje, a tu niespodzianka. Napisz tylko, Ravenia, jak poradzilas sobie z ciastem, bo zwykle opinie sie roznia.
 

Ravenia

Member
Sie 18, 2010
3
0
0
Ciasto niestety nie miało takiej fajnej elastycznej konsystencji, a jak robiłam to zapomniałam o Twojej radzie z łyżką zimnej wody i zamiast 4 łyżek syropu klonowego dałam aż 7 łyżek. Ale spokojnie pierniki nie zrobiły się jakieś strasznie słodkie. Do przepisu jeszcze wrócę, więc zobaczę czy zimna woda poprawi konsystencję.
Nie wiem czy słusznie, ale wydaje mi się, że syrop klonowy, który kupiłam mooże mieć inne właściwości niż ten który Ty stosujesz. Tak czy inaczej mimo braku odpowiedniej konsystencji jak widać pierniczki się udały
icon_smile.gif

Kto wie może i pozostałe przepisy wypróbuję
icon_smile.gif