Kardamonowy chleb żytni na zakwasie, bez drożdży

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,356
1,436
113
Dziękuję.
To jest taki jak pszenny, który robiłam wg przepisu Magdy z Mediolanu. Też dodawałam jogurt.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wg guru Mirabbelki (p. Pota) jogurt nie jest dobrym pomyslem - wiecej na stronie Mirabbelki
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,356
1,436
113
Ale tego jogurtu jest przecież śladowa ilość.
Mój zakwas pszenny z dodatkiem jogurtu jest tak żywy, że ledwie mogę go utrzymać w dużym słoju. A upieczony z nim chleb żytni z kardamonem wyszedł bardzo dobry.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wiem wiem z zakwasem jak z pizza, zawsze jest dobry
 

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
Ależ to jest pyszne! Cały bochenek bym na raz wmłóciła
icon_smile.gif
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
No to siup.
Robię. Tylko bez anyżu, o nie jestem w stanie znieść. Za to kardamon uwielbiam.
Właśnie wymieszałam wsio, tylko nie wiem: on ma być taki luźny? Do tej pory robiłam tylko razowiec Tatter i tam ciasto było gęstsze. Sypnąć jeszcze łyżkę mąki czy nie? Bo może np. mój zakwas był rzadszy czy coś...
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Buuu...
Rósł ładnie, wszystko miało być tak pięknie, a tutaj...
Wsadziłam do piekarnika no i po 20 minutah zaczęłam mieć złe przeczucia: no bo zaglądam do niego, a on zamiast podrosnąć jeszcze, to się zapada. No ale nic to... dopiekam, brzmieć głucho nie chce, dalam mu jeszcze chwilkę...
Wyjmuję wreszcie.
Spód przypalony, góra miękka.

Wygląda... nie wygląda wcale.
Myślę sobie: no trudno, najwyżej będzie zbity i twardy, chwalić się nie będę, ale jakoś się zje...
Długo mu czekać nie dałam, bom zaniepokojona była mocno...
Rozkroiłam, a tam...

No nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać, w końcu jednak zdecydowałam się na śmiech, bo co bedę nad chlebem łzy ronić.
Jakbym miała aparat, tobym pokazala co wyszło, żebyście i Wy się pośmiać mogły.

Naokoło brązowa skorupka (od spodu czarna...), a w środku... długo długo nic, a na dnie mokra pulpa.

To ja chyba pozostanę jeszcze przy tatterowym razowcu...

A teraz czekam na odpowiedzi bardziej doświadczonych: co mogło być przyczyną?
Moje typy:
- za gorącą wodą zalałam mąkę? może... i nie była ni cholery zakwasopodobna, nie bąbelkowała ani odrobine rano: ot, taki budyń czy kisiel...
- za szybko wyrastal w 2. fazie, w foremce, niepotrzebnie go może kładłam na kaloryferze
- nie mam termometru w piekarniku (starym, gazowym), a że korzystam z niego od niedawna i nieiwiele jeszcze w nim piekłam, to i wyczucia brak... Ale na co postawić: za zimny czy za ciepły był?

Jakieś podpowiedzi?
Zakwas mam dobry, ten tatterowy razowiec rośnie na nim jak szalony i nie opada ani troszkę.

No dobra, na razie się zraziłam
icon_sad.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
stawialabym na zbyt duza ilosc plynow, czyli jednak za rzadkie ciasto,
gruebel_2.gif

i byc moze ten kaloryfer mu troche zaszkodzil. zawsze lepiej chlodniej a troche dluzej.
nie wiem jakiej maki uzylas, ja do tego chleba uzywam tylko zytniej jasnej. przy razowej jest on zbyt mokry w srodku.

ta zalana maka przez noc sie nie zmienia i tak ma byc. ale wlasnie ona powoduje, ze chleb jest w srodku lekko wilgotny i potem dlugo swiezy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
No dobrze, pewnie jeszcze się dam przekonać ;)
Może w weekend... zobaczymy - na razie zapowiada się pracowicie.

Ale dobrze, że nie był to pierwszy raz z zakwasem bo pewnie bym zupełnie zwątpiła ;)
Dziękuję za rady, będę kombinowac następnym razem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Anu-La

Member
Gru 15, 2008
32
0
0
Też upiekłam ten chlebek
lecker.gif
. Jest przepyszny i chyba tez będzie często przeze mnie pieczony. Nie dałam ziół, a połowę ilosci miodu wymieszałam w wodzie z cukrem trzcinowym. Wyszedł troszke ciemniejszy. Włożyłam do piekarnika jak prawie podwoił swoja wielkośc. W piekarniku jeszcze troche podrósł. Chyba jeden z lepszych jaki upiekłam. Postaram sie zamieścić zdjęcie. Dziekuje autorce za ten wspaniały przepis
anbetung.gif

Anula
 

Anu-La

Member
Gru 15, 2008
32
0
0
Twoje uznanie to dla mnie prawdziwy zaszczyt.
anbetung.gif
Dziekuje. Te moje dwa ostanie chlebki to naprawdę przerosły moje oczekiwania, chociaż muszę przyznaż, ze jak większość początkujących poniosłam też sporo porażek, ale się nie poddałam.

Anu-La