kluski ziemniaczane*

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
jeszcze 3 przepisy z tej samej książki, moze kogoś zainteresują ;)

PYZY Z KARTOFLI GOTOWANYCH I SUROWYCH

1,5 kg kartofli
2 jajka
50-100 g mąki
sól

Kartofle umyć i połowę ugotować w łupinach, obrać ostudzić i zemleć. Resztę obrać i zetrzeć na drobnych oczkach tarki i odcisnąć sok. Zlany sok pozostawić do odstania, zlać płyn z wierzchu a skrobię z dna dodać do startych kartofli. Połączyć ziemniaki ugotowane z surowymi. Wbić jaja, osolić i zagnieść ciasto. Formować w mace z ciasta kuleczki wielkosci orzecha włoskiego i w każdej zrobić wgłębienie. jedną kuleczkę ugotować na próbę, jeśli jest za rzadkie dodać 3-4 łyżki mąki pszennej lub łyżkę mąki ziemniaczanej. Gotować 15-12 minut.


KLUSKI KARTOFLANE Z BUŁKĄ

600 g kartofli
4 czerstwe kajzerki
200 ml mleka
150 g maki
1 jajko
sól

Kartofle umyć obrać i ugotować. Dodać jajko, namoczone w mleku i odciśnięte bułki oraz tyle mąki, aby ciasto dało się nabierać łyżką. Zagotować wodę, osolić i kłaść kluski łyżką, maczając ją każdorazowo we wrzątku. Zagotować ponownie i gotować pod przykryciem do wypłynięcia.


KLUSKI KARTOFLANE Z PIANĄ

1 kg kartofli
4 jajka
4 łyżki tartej bułki
2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
1 łyżka majeranku
szczypta pieprzu, sól

Kartofle umyć, obrać, ugotować i zmielić. Oddzielić żółtka od białek. Wbić żółtka do kartofli i ucierając dodawać pietruszkę i majeranek. Przyprawić solą i pieprzem. Białka ubić i dodać do ciasta podsypując tartą bułką. Delikatnie wymieszać. Kłaść kluski łyżką na osolony wrzątek, zamieszać. Gdy wypłyną gotować jeszcze 3 minuty.
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
LWOWSKIE PAMPUCHY
nazwa komiczna, nie próbowałam

1 kg ugotowanych ziemniaków
1-2 ugotowane marchewki
3 czubate łyżki mąki pszennej
3 łyżki śmietany
1 czubata łyżka masła/margaryny
4 jajka
1-2 cebule
garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, rozmaryn, bazylia, tymianek, koperek, mięta)
paczuszka (7g) drożdży instant
sól, pieprz, tłuszcz do smażenia

Cebulę posiekać i zeszklić na tłuszczu. Zółtka utrzeć z margaryną i śmietaną na krem. Mąkę wymieszać z drożdżami. Jeszcze ciepłe ziemniaki i marchewkę przepuścić przez praskę, dodać żółtka, cebulkę, zioła i mąkę. Doprawić do smaku, ciasto powinno być raczej pikantne. Ubić miałka, delikatnie wymieszać z masą ziemniaczaną. Kłaść łyżką na rozgrzany olej, smazyć na złoto z obu stron. podawać np z keczupem.
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
no i leniwe
icon_smile.gif


40o g ugotowanych ziemniaków
60 dag sera białego
1-2 jajka
200 g mąki pszennej
1 łyżką mąki ziemniaczanej
sól

Ziemniaki ostudzić i przepuścić przez praskę wraz z serem. Wymieszac obie mąki, wyłożyć masę ziemniaczano-serową, zagnieść, wbić we wgłębienie jaja, zarobić nożem i szybko zagnieść. Toczyć wałeczki, spłaszczyć, tępą strona noża narysować kratkę, kroić w rąby, obtoczyć w mące. Właść partiami na osolony wrzątek, kiedy wypłyną zmniejszyć ogień i gotować ok 10 minut.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,352
1,435
113
Dziś odważyłam się zrobić szare kluski. Dużo się naczytałam o rozpadaniu się ich w trakcie gotowania i trochę się bałam ale okazało się, że niepotrzebnie.

Tak mi wyszły:

szare_kluski.jpg

Zrobiłam tak:
4 dość duże stare kartofle starłam na drobne wiórki (nie pulpę!)
odsączyłam najpierw na gęstym sitku około 1,5 godziny, potem wycisnąłam jeszcze w ściereczce;
dodałam do nich krochmal, który został na dnie miski po odsączeniu kartofli, 2 łyżki mąki pszennej i sól
Gotowałam na maleńkim ogniu około 15-20 minut.

Kładzione łyżką pewnie trzeba gotować zdecydowanie krócej.

PS. Pierwotnie chciałam je pokazać w tym wątku, ale nie podobało mi się słówko "porażka" w jego tytule.
icon_biggrin.gif
 

Załączniki

  • szare_kluski.jpg
    szare_kluski.jpg
    53.9 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
A mnie odświeżanie wątku nie rusza, bo niedawno robiłam
zahnlos.gif
, u nas obowiązkowo z kiszoną zasmażaną kapustą.