Makowiec wg Zofii Nasierowskiej

krasnoludka

Member
Sty 6, 2009
1,127
0
0
Nie robię ani kutii ani klusków, bo nie lubimy
icon_sad.gif
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
2,026
503
113
Rob makowce i zamroz. Beda jak znalazl na Wielkanoc
icon_smile.gif
Ja w zeszlym roku znalazlam w kwietniu makowiec w zamrazalniku i okazal sie przepyszny.
 

krasnoludka

Member
Sty 6, 2009
1,127
0
0
Zawisła nade mną klątwa jakaś. Robię ciasto z podwójnej porcji. Nie wiem dlaczego policzyłam, że trzeba dać cały duży kubek śmietany. Dałam mniej masła, bo jak wrzuciłam śmietanę to się zorientowałam. Ciekawe co wyjdzie...
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Moje tegoroczne. Resztki. Bez lukru i polewy bo mi się odechciało. Zjechały mi wszystkie 3 z tacą z blatu, łapałam udem do szafki
icon_rolleyes.gif
jeden pekł całkiem, drugi się tylko przełamał tak nie do końca, trzeciemu nic się nie stało.makowce.jpg
 

Załączniki

  • makowce.jpg
    makowce.jpg
    59.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Mnie tak kiedyś strucla orzechowa zjechała rozwalając się kompletnie, normalnie nic tylko się pochlastać, strasznie wkurzające bo nawet nie ma jak łapać jak i ciasto i blacha gorące.
A makowiec ładny, choć ja bym go bardziej podpiekła
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Cinko przepiękny
lecker.gif

Mnie V. zmusił bym upiekła na święta i Sylwestra,
też nie robiłam żadnych polew bo sił brakło, ale mogę jedynie powiedzieć, że bez polewania jest duużo smaczniejsze bo bardziej wyczuwam smak ciasta i nadzienia nie skupiając się na wierzchu
icon_razz.gif

rok niejedzenia mąki i cukru pobudził tak kubki smakowe że oszalały
icon_wink.gif

Rodzice też zrobili makowce ale kładąc jeden przydrugim i konsumując to jednak ten Nasierowskiej jest genialny, Valdek oszalał, haha.
Na Sylwka piekłam z połowy porcji i wyszły dwa mutanty, nie wiem co to ciasto robi, że tak się naciąga
icon_mrgreen.gif


Makowiec najbardziej nam smakował po 3 dniach leżakowania w papierze i folii, zrobił się fajnie wilgotny i lekko gliniasty-dla mnie ideał
icon_razz.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Ja też ja też ja też
icon_lol.gif
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Ja już zrobiłam. Dzisiaj przed południem je upiekłam. Wyszły mi 4 sztuki. Tyle tylko, że masę makową zwiększyłam o połowę. Wyszły równiutkie, niepopękane, po prostu piękne.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
I co teraz, zamrozisz je?
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Ja też robię co roku wychodza mi 3 szt w tym jeden do zamrożenia na Nowy Rok
icon_mrgreen.gif
, 3 pieczone razem zazwyczaj jeden pęka bardzo, drugi trochę a trzeci wcale i ten jest reprezentacyjny i wyjazdowy
rofl.gif
w smaku boskie, idealne, najlepsze, dlatego nie kombinuję ale sama robota trochę nerw mi naszarpie
baa.gif
icon_mrgreen.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Zbiór uwag z ubiegłego roku https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...t&p=1490994


i moje zapiski:
CYTATWczoraj zrobiłam nadzienie z pół kilograma maku, bakalii 400 G dałam. Rodzynki, orzechy włoskie i laskowe, migdały, skórka pomarańczowa. Nie chciałam piec wszystkich, a potrzebowałam na dziś do pracy, więc zrobiłam ciasto z 350 g mąki. Udały mi się dwa piękne, szczupłe, bardzo smaczne makowce. Do połowy tej masy makowej dałam dwa jajka malutkie. Do ciasta jedno jajo i jedno żółtko. Ciasto wałkuję na ok. 30 x 40 cm. Smaruję białkiem i zwijam wzdłuż dłuższego boku. Jeden nakłułam, drugiego nie icon_lol.gif Ale nie wpłynęło to na ciasto. Oba jednakowo się upiekły. icon_smile.gif Wyrastały 15 minut na blacie, 15 w 100 stopniach. Podkręciłam temperaturę do 170 stopni i piekły się 35 minut. 15 Z dolną grzałką, 20 bez. Ciasto wyszło bardzo cieniutkie, troszkę cienkie w stosunku do maku. Zobaczę jeszcze co chłop powie, ale dziś zrobię z 400 g mąki...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Ja też piekę (jak co roku
icon_smile.gif
)
Rozmrażam w lodówce. Makowce są wtedy cudownie wilgotne...