Mince pie

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
216
63
Doruśka @ 4 Jan 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1237273wszystkie zeżarłas???
Jeszcze nie... Dzieciom nie dam, pod pretekstem alkoholu w nadzieniu
icon_smile.gif
, ale chłop się pewnie podepnie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Zaplanowalam na jutro nadzienie do mince pies, bo u nas nie ma bez nich swiat. Cukier zastapie tym razem agave syrup, ok 100g i 50g cukru klonowego.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,390
3,675
113
Nigdy nie robiłam, a zawsze chciałam spróbować i oto nadarza się okazja.
Czy to rubinowe porto można zastąpić jakimś innym alkoholem, np. domową nalewką, a twardy tłuszcz roślinnny - smalcem lub masłem?
Bo resztę składników mam, nawet żurawiny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Joanno, ja robię (robiłam w sumie, bo teraz już bym nie zrobiła z wiadomych przyczyn
zahnlos.gif
) ze smalcem i złotym rumem. I uważam, że im niczego nie brakuje
fiesgrins.gif
W niektórych tradycyjnych przepisach na mince pies występuje tłuszcz zwierzęcy.

Edit: Aczkolwiek u mnie jest tez inny zestaw bakalii, więc nie wiem...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanno, porto można kupić w Biedronce, no chyba że nie możesz go użyć z jakichś szczególnych względów. Jeśli nie masz tego specjalnego tłuszczu, to ja bym zrobiła nadzienie wg przepisu bez tłuszczu, a przed samym pieczeniem domieszała starte na grubej tarce masło, wymieszane z odrobiną skrobi albo mąki ryżowej, potrzebujesz czegoś, co sprawi, że farsz się zagęści w czasie pieczenia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Uzylabym masla, te sama ilosc co loju. Maslo rowniez niezle koaguluje wiec na pewno sie uda. Smalec ma dosc wyrazisty smak i zapach. Nie wszystkim pasuje w wypiekach. Jesli nie macie z nim problemu wtedy czemu nie. Poser pisze, ze uzywala z powodzeniem.

A propos loju, gdzies localnie nie dostaniesz? Wystarczy zetrzec na tarce o duzych oczkach.
Pisze z telefonu, te kilka slow juz pol godzin. ..hehehe

A zamiast Porto jakikolwiek innych alkohol...nie zapominam o degustacji przed dodaniem do farszu
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Tyle, że masło domieszałabym później, do pieczenia jeszcze miesiąc czasu, może zjełczeć. Pusiu, jeszcze nigdy u nas nie widziałam łoju.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,390
3,675
113
Dzięki, dziewczyny.



Poser, a Ty jakie bakalie dajesz?
Bo oprócz wymienionych mam jeszcze pigwowca z nalewki, suszone żurawiny, suszone śliwki i daktyle.
Jako alkohol mam zamiar dać nalewkę z czerwonego agrestu i wanilii. A może pigwowcówkę? Sprobuję, która się będzie lepiej komponować.
icon_wink.gif


EDIT:
Dałam dwa rodzaje rodzynków, żurawiny, suszone na słońcu morele i pigwowcówkę.
Po zastanowieniu, dodałam od razu masło pół na pół ze smalcem, bo pomyślałam, że będę to nadzienie przechowywać w lodówce.
Ciasto na pierniki też się przecież trzyma w chłodzie przez wiele tygodni i nic się z nim nie dzieje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Odgrzebałam przepis, więc po prostu go tu wpiszę. Nie wiem skąd go mam, używam go już od dawna.

225 g jabłek kwaskowatych (skroić w kostkę)
110 g łoju (zamieniam na smalec)
175 g rodzynków
110 g sultanków
110 g porzeczki (używam dobrej jakości żurawiny suszonej w całości)
110 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
175 g brązowego cukru (używam mieszanki demerara i muscovado - dla aromatu)
skórka otarta z pomarańczy
skórka i sok z cytryny
25 g migdałów - płatki lub słupki
3 łyżki brandy (używam złotego rumu)

Tłuszcz topię, cukier rozpuszczam w soku i mieszam wszystko razem z owocami z wyjątkiem alkoholu. Odstawiam na ok 12 godzin dla połączenia smaków. Po tym czasie wstawiam do lekko rozgrzanego piekarnika (120 stopni) na ok 3 godziny. Studzę, dodaję alkohol, wkładam do słoika albo bezpośrednio do ciastek.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Widze, ze sobie poradzilas. Smakuje ci?

Z pigwowcowka chyba super pyszne.

A co do masla - nadzienie musialoby lezec naprawde dlugo w lodowce aby zjelczec. U nas na przyklad uwaza sie maslo za nadal zdatne do konsumpcji w ciagu kolejnych 30 dni po dacie waznosci (zapakowane i odpowiednio przechowywane). Czyli w sumie jakies 3 miesiace. Poza tym alkohol i cukier rowniez konserwuja, no chyba, ze zachodzic mialaby jakas reakcja skladnikow mincemeat z maslem w temp 3-4C. Iza, jesli cos wiesz to pisz.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,390
3,675
113
Dzięki, Poser, na następny raz będzie jak znalazł.
icon_smile.gif


Tatter - pyszne bardzo! Będę musiała chować przed sobą, żeby za wczasu nie wyżreć.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Joanno, bardzo sie ciesze.

Poser, zerknelam i widze, ze skladniki twojego nadzienia wcale tak bardzo nie sa rozne - dodajesz migdaly, a ja swieza zurawine...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Fakt, ale napisalas tak, ze spodziewalam sie czegos naprawde odmiennego
icon_wink.gif

A swieza zurawine, poser, to moglabys dodac tuz przed nadziewaniem babeczek, poddus ja nieco przed wymieszaniem z mincemeat i gotowe.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hahaha, no tak wisienki i morele...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,390
3,675
113
U Nigelli znalazłam równie ciekawy przepis na nadzienie, w ogóle bez tłuszczu. Zaznaczyłam do przetestowania za rok.
icon_wink.gif


EDIT:
Ten: http://www.mojewypieki.com/przepis/mincemeat
I do kompletu ciasto na babeczki: http://www.mojewypieki.com/post/bozonarodz...pped-mince-pies


W innej książce (Święta na stołach świata) wypatrzyłam ciekawy pomysł na tartaletki z nadzienia bez spodu z ciasta, tylko z polewą podobną do kruszonki na wierzchu.
Kurcze, tyle możliwości, a Święta tylko raz w roku.
zahnlos.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: