Nalewka Bożonarodzeniowa*

Poziomka

Member
Paź 21, 2008
318
0
0
Ja też zalałam
icon_mrgreen.gif

 

Załączniki

  • CIMG6488.JPG
    CIMG6488.JPG
    83.1 KB · Wyświetleń: 1

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Robiłam tę nalewkę 2 lata temu. Owoce zostały z niej wyjedzone, a nalewki, przez zapomnienie, troszkę zostało do tej pory. Ściemniała, ale jest tak samo pyszna.
Owoce w zalewce wyglądają tak pięknie, że zrobiona w jakiejś ciekawej butli może być świetnym upominkiem.
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Za każdym razem czytam wszystko, bo wciąż (o ironio) nie chce mi się pokopiować istotnych uwag, a pamiętam, że jest ich dość sporo - w tym roku postanowiłam zaoszczędzić trochę swego czasu w przyszłych latach - stąd pokopiowałam istotne uwagi osób, którym się zdarzyło tworzyć tę nalewkę. Uwagi pochodzą w większości z doświadczenia Hazo, ale nie tylko.

BAKALIE:
Nalewka mętna robi się od przekrojonych daktyli. Najlepiej wkładać je w całości.
Rodzynki też ją zamulają można dać ich mniej

Po mniej więcej połowie czasu "stania" nalewki, można wymienić plastry pomarańczy. Te pierwsze często brzydko wyglądają i psują cały efekt wizualny.

Można zastąpić część rodzynek dużymi suszonymi żurawinami.

CUKIER
NAJWAŻNIEJSZE - należy go rozmieszać z alkoholem i tym zalać owoce
Hazo w obawie, że cukier słabo będzie się rozpuszczał - najpierw wlała trochę rumu do garnka, wsypała cukier i leciutko podgrzała. Ale tylko leciutko, żeby nie uciekły procenty. Jak ta mieszanina ostygła, dolała resztę alkoholu. Cukier nie rozpuścił się całkowicie, ale te trochę prawdopodobnie rozpuściło się podczas stania (piszę prawdopodobnie, bo Hazo nie skomentowała faktu, po filtrowaniu)
Można zmieszać biały z brązowym.
Wg Bajaderki należy użyć o wiele mniej cukru - użyła go chyba o połowę mniej, a Jej nalewka i tak była słodka

ALKOHOL
Musi być go dużo więcej niż podane w przepisie (orientacyjne ilości poniżej).
Musi być co najmniej 50-cio procentowy (choć i 40% był w użyciu, niektórym to pasowało innym nie... - wszystko kwestia "gustu").

Sprawdzone połączenia alkoholowe:
- 1 l ciemnego rumu i dla wzmocnienia 200 ml spirytusu (na podwójną porcję)
- 850 ml rumu 37% i 150 ml spirytusu (na podwójną porcję)
- 1/2 l spirytusu rozcieńczonego do 50%

PRZYPRAWY
Cynamonu, (jeśli się lubi) można nie żałować. Hazo dawała dość duży cały kawałek.
Z goździkami należy uważać 4-5 sztuk wystarczy
Bajaderka do jednej dodała plasterki kandyzowanego imbiru i ta Jej najbardziej smakowała, była wyraźniejsza w smaku i troszkę ostrzejsza (mniej mdła)

FILTROWANIE:
Hazo: Ja swoją pierwszą przecedziłam, potem do upojenia filtrowałam i to był wielki błąd. Mimo parokrotnego filtrowania przez filtry do kawy (nie powiem ile to trwało) nadal jest mętna. Potem robiłam drugą i dokładnie sobie o niej poczytałam i poukładałam owoce warstwami przedzielonymi pomarańczą, zalałam alkoholem wymieszanym z cukrem (w pierwszej zrobiła mi się cukrowa skała na dnie słoika) i tak zostawiam. Będzie picie i jedzonko.


(możnaby wkleić te uwagi na pierwszej stronie...)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
jaka bardzo dobry pomysł
daumen.gif


Od siebie mogę dodać tyle.
Zastosowałam się do waszych uwag w ubiegłym roku.
Zrobiłam tę nalewkę z 600ml alkoholu.
Użyłam 55dag owoców suszonych/orzechów.
5 dag cukru brązowego.
+pomarancza, przyprawy.

IMHO nalewka potrzebuje dluzszego lezakowania.
W tym roku w ogole nie dodam cukru, bo na 5 dag cukru i tak slodka wyszla.
 

spider523

Member
Lis 11, 2007
110
0
0
A ja zapomniałam dodać cukier i zastanawiałam się czy wogóle to robić. Nalewka stoi dopiero 2 tygodnie i niestety zmętniała - mimo, że owoce dawałam w całości.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
duende @ 28 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=796383podjęłam decyzję. Jutro kupuję ozdobne słoiki, będzie jak znalazł za rok. Jak doczeka
rofl.gif
Czy te słoiki mają czekać rok, czy nalewka? Bo jesli nalewka, to lepiej ją zrobić jesienią, na Święta będzie gotowa. Zrobiona rok wcześniej, nie będzie juz tak pięknie wyglądała, bo pomarańcze zbyt mocno ściemnieją. Ale można zrobic już teraz i pić w marcu
icon_smile.gif
 

kusa37

Member
Paź 9, 2008
467
0
0
muszę chyba zrobić we wiadrze bo w tamtym roku szybko poszła mało było.........
ile by nie było to i tak by mało było
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Hmmmm a ja mam gdzieś w piwnicy butelkę takiej sprzed paru lat
gruebel_2.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0