Orzeszki

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Witam!
ja mam inny przepis i są pyszniutkie! wyklejam ciasto w specjalnych babeczkach-orzeszkach (ale gdzie można je kupić nie mam pojęcia - pożyczam - heh) - i piekę normalnie w piekarniku - ale niestety też masę roboty, może dolączę przepisik - ale bez zdjątka - na razie
icon_smile.gif

pozdrawiam A
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
a oto mój przepisik, dostałam go od szwagierki ;) - są pyyyyyszneee!!!

ORZESZKI:
1/2 kg mąki (można zrobić z kilograma i automatycznie podwoić inne składniki)
1 kostka margaryny
3/4 szkl. cukru pudru
3 żółtka
1/2 "kopiastej" łyżeczki sody - sparzyć małą ilością wrzącej wody
zarobić ciasto ze wszyskich składników - (jak na kruche), wyklejać cieniutko foremki do orzeszków i piec w piekarniku na złoty kolor (piekę w temp. 180 st.)

MASA:
3/4 szkl. cukru
1 szkl. mleka
3 żółtka
2 łyżki mąki
1 łyżka koniaku lub wódki
1 szkl. orzechów zmielonych
1 1/2 kostki masła lub margaryny

w garnku na małym ogniu - żółtka ucierać z cukrem, koniakiem oraz mąką, wlać mleko zagotowane i gotować aż zgęstnieje - wystudzić. 1 1/2 kostki masła rozetrzeć, dodawać wystudzony krem (ja robię to na parze - bo lubi się "ściąć") oraz orzechy - wymieszać. Krem nakładać do orzeszków i sklejać. Na końcu posypuję już całość cukrem pudrem, dla ładniejszego prezentowania się - chociaż długo się nie prezentują - hehehhe!
Zdjątka nie mam ale wszystkie wyglądają tak samo!
 

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
Witam wszystkich!

Ja również bardzo lubię orzeszki. Moja mama ma taką patelnię do nich, ale ja ostatnio się wycwaniłam :mrgreen: i kupiłam foremki do orzeszków. I przyznam, że jest to dużo wygodniejsze, bo wylepia się od razu wszystkie i siup do piekarnika Roboty tyle tylko, co przy robieniu kulek i wylepianiu (i człowiek nie ma szans, że się poparzy o gorącą patelnię :x .

A masę do nich mam pyszną- orzechową (żeby już były takie do końca orzeszki :mrgreen: )

To są moje orzeszki właśnie z tych foremek (trochę się babeczka truskawkowa wcisnęła przed obiektyw
icon_razz.gif
)

8111900_d.jpg
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
a jak wyglada forma do orzeszkow?? bo ja to tylko o patelni slyszalam....

przepis na krem poproszem :mrgreen:

pzdr
yenn
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Myślę, że mowa o malutkich foremeczkach do wylepiania. No i ja nie powiedziałabym, że nie ma przy tym roboty. Jak dla mnie to mniej ( znacznie mniej :!: ) jest roboty przy używaniu patelni/orzeszkownicy bo wystarczy kulki powkładać do niej, potem tylko zamknąć i już, a nie bawić się w wylepianie. Ale co kto lubi. No chyba, że się mylę i to o jakąś inną formę chodzi.
 

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
Tak, właśnie malutkie foremki w kształcie orzeszków. Ja je kupiłam na bazarku w budce z drobnymi artykułami gospodarstwa domowego. Kształtem są trochę większe od tych z patelni (ale w smaku takie same :mrgreen: )

A krem do nich wzięłam z pudełka, w którym mi je sprzedano. Podaję:

3 całe jajka,
niecała szklanka cukru,
1 kostka masła,
1 kostka margaryny,
30 dag zmielonych orzechów,
2 paczki herbatników

Cukier i całe jajka ubić do sztywności na parze. Ubite dodajemy do margaryny i masła i dalej ucieramy. Do przygotowanej masy dodajemy orzechy uprzednio sparzone wrzącym mlekiem (ja nie sparzałam
icon_smile.gif
), a na końcu dodajemy zmielone herbatniki (ja potraktowałam je tłuczkiem i wałkiem zawinięte w ściereczkę :mrgreen: ).
Sporządzoną masą napełniamy połówki orzeszków, składamy razem i podajemy do stołu!
:smacznego:
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
dzieki za krem, nastepnym razem sprobuje

pzdr
yenn
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
:shock: ooo wpadłam zobaczyć co trzeba przenieśc ale widze ze mod działu ciasteczka chyba na wakacjach albo nie zauwazył co tu sie wyrabia :mrgreen: Jatha zrób z tym porządeczek bo sie robi galimatias - mój post oczywiście do smieci bo nie na temat :lol:

Info dla tych co jeszcze nie wiedza: każdy przepis to osobny temat i oczywiście we właściwym dziale! Nie wstawiajcie swoich przepisów w tematach innych bo nikt ich nie znajdzie i robi sie okropne zamieszanie w dyskusji

to tyle wasz upierdliwy mod :mrgreen: :cheers:
 

Jeny77

Member
Lis 18, 2005
48
0
0
mniammmmmmmmm

pamietam te orzeszki

moja Mama je robiła !

Foremka byla kupiona u "Ruskich".

Bardzo dziekuje za przepis, przypomnienie i smakowite fotki.
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
TAk aukcja na allegro fajna ale trzeba mieć szczęście, żeby kupić patelnię po normalnej cenie Kiedyś chciałam kupić ale aukcja skończyła się na ponad 200 zeta
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Maravilla, możesz podac przepis na polewę, która orzeszki są oblane? Wygladają barrrrrdzo smakowicie
icon_smile.gif