Pain de Campagne / pszenne pieczywo francuskie

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,133
1,669
113
mirabbelka @ 1 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=860567piekne
freu.gif
freu.gif


a litewski to ten z lewej? wyjatkowo urodziwy
icon_mrgreen.gif
Tak. Co do urody to ... jeszcze trochę im brakuje
gruebel_2.gif
(trochę przerosły - czekały w kolejce
icon_mrgreen.gif
). Szukam smaku tego, który jest tak popularny na Litwie.
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,133
1,669
113
hazo @ 1 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=860814Może dodać do niego trochę żytniego słodu litewskiego
icon_question.gif

Ja, odkąd go mam, dodaję do wielu ciemnych chlebów. Bardzo mi z nim smakują.
hazo, też tak myślałem i przez dłuższy czas dodawałem słód litewski (piękny zapach) ale nadal brakowało oryginalnego smaku i konsystencja też była nie ta. Ostatnio wyczytałem, że to może być "chleb czarny rosyjski". Ale to chyba temat na inny wątek
gruebel_2.gif
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Witam Serdecznie!
I ja przylaczyc chcialabym sie do podziekowan dla Mirabbelki za ten przepis.
Chlebus jest cudowny w smaku, kwaskowy a jak pachnie!!! Pachnie po prostu DOMEM.

Mieszkamy w Irlandii i do niedawna zylismy na "polskim" chlebie z piekarni z Dublina, jednak zaczal mnie trafiac szlag, kiedy juz w sklepie jest czerstwy, a przed swietami juz byl wykupiony i tak czy siak smakowal nijak.
Do niedawna myslalam, ze pieczenie chleba to czarna magia, ktora nie uda sie bez pieca chlebowego. Obiecywalismy sobie z mezusiem, ze jak bedziemy miec wlasny dom, to i taki piec bedzie u nas stal.
Pewnego dnia na blogu Dorotus76 zobaczylam chleb polski na zakwasie i zaczelam szperac w necie szukajac wiecej informacji, w moich ulubionych stronach sa Wasze blogi drogie dziewczyny, Twoj Mirabbelko, Liski i Tatter.
To dzieki Wam pieke dzis cudowne chleby, ktorych zapach zniewala moich gosci.
Moj mezus wciaga kromke za kromka kiwajac glowa , macajac i wachajac chlebek i mowi, ze go rozpiescilam, i ze mam sie liczyc z tym, ze on juz chleba ze sklepu nie bedzie nigdy chcial jesc. A ja sie z tego ciesze jak dziecko.

Najfajniejsze jest to, ze zawsze wyganial mnie z kuchni mowiac, no chodz, jestesmy po robocie, posiedzmy troche, poogladajmy razem film. Teraz cierpliwie czeka az przyjde z kuchni, zatrzymuje film na dvd kilkanascie razy, bo ja lece sprawdzic jak ma sie chleb.
Musze co prawda troszke kombinowac, bo nie mam koszykow do wyrastania chleba (kupie jak bede w Polsce), poza tym mam troche stracha przed momentem w ktorym przeklada sie chleb z koszyka - do pieczenia, boje sie, ze chleb oklapnie... Wiem, ze jeszcze dluga droga przede mna i ze z czasem nabiore pewnosci siebie ale na razie poradzilam sobie w smieszny sposob. Jasny chleb z keksowek jakos mi nie pasuje, ale skoro ciasto chlebowe ostatnia faze wyrastania moze spedzic w keksowce i niej byc upieczone, to ja uzywam miski ze stali nierdzewnej (wysmarowanej olejem slonecznikowym i wysypanej maka) i w niej tez pieke.
W czasie wyrastania mocno podsypuje maka boki ciasta aby moglo oddychac. Po okolo 3/4 planowanego czasu w piekarniku przekrecam chleb dupka do gory i rumienie jego spod a po upieczeniu nadmiar maki wymiatuje pedzelkiem. Taki maly patent ale dziala!

Teraz mamy plan, aby jak pojedziemy do Polski to upieczemy chleb dla rodzicow i tesciow. Tesc byl kiedys piekarzem i wiem jak kreci nosem, kiedy mu tesciowa przynosi chleb ze sklepu, a to sie kruszy, a za suchy, a bez smaku... Upieke chleb i gwarantuje ze tesciowka bedzie musiala oswoic zakwas
icon_mrgreen.gif


Nasz ulubiony chleb to wlasnie pain de campagne i chleb ze slonecznikiem i siemieniem lnianym. No i jeszcze chleb polski Tatter dla odmiany.

Postaram sie zamiescic zdjecie mojego nocnego wypieku.




 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,133
1,669
113
Chlebki_06_06.jpg

w towarzystwie razowca Tatter oraz Litewskiego Mirabbelki - wspaniały w smaku i do tego ten zapach
lecker.gif
krojony jeszcze ciepły, ale nie mogliśmy się oprzeć.
icon_redface.gif
icon_mrgreen.gif

Mirabbelko przy okazji baaardzo dziękujemy
anbetung.gif
bussi.gif
 

Załączniki

  • Chlebki_06_06.jpg
    Chlebki_06_06.jpg
    116.3 KB · Wyświetleń: 1

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Oto moj chlebek "z miski" . Ciutke pekl przy pieczeniu, bo moglam dac mu jeszcze z pol godzinki przy wyrastaniu, ale juz bylo pozno i chcialo mi sie spac...
DSC_0027_2.jpg

A taki jest w przekroju

DSC_0039_2.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0039_2.jpg
    DSC_0039_2.jpg
    64.2 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC_0027_2.jpg
    DSC_0027_2.jpg
    49.3 KB · Wyświetleń: 1

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,133
1,669
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Magda_

Member
Lip 3, 2008
31
0
0
hmmm, ja się dzisiaj poddaję z tym chlebkiem...od wczoraj przy nim chodzę ale za żadne skarby nie chce mi rosnąć...
baa.gif

zakwas raczej w porządku sama nie wiem co jest nie tak. Nawet drożdży ociupinę wczoraj wieczorem dorzuciłam i w lodówce nic nie drgnął. dzisiaj zrobię chyba od nowa bo to co mam to raczej do pieczenia się nie nadaje... yhhh
icon_neutral.gif
 

Magda_

Member
Lip 3, 2008
31
0
0
no niestety...ciasto stało w cieple 2 godziny i ani pół milimetra nie drgnęło...
baa.gif

nie dałam mu więcej szans - zła kobieta ze mne ;)
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Pokaze Wam, jak sie "robi" moj chlebek w misce.
Tutaj juz w misce odlozony do wyrastania
DSC_0084_2.jpg

Na tym zdjeciu juz wyrosniety
DSC_0088_2.jpg

Tak wyglada upieczony, troszke ma przyklapniety czubek, bo ciutke za szybko go przekrecilam do przypiekania spodu a miska ma plaskie dno i go splaszczylo...
DSC_0093_2.jpg

Efekt koncowy, po pedzlowaniu (z mniejszym braciszkiem u boku)
DSC_0099_2.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0084_2.jpg
    DSC_0084_2.jpg
    50.5 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC_0088_2.jpg
    DSC_0088_2.jpg
    55.5 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC_0093_2.jpg
    DSC_0093_2.jpg
    44.8 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC_0099_2.jpg
    DSC_0099_2.jpg
    57.6 KB · Wyświetleń: 1

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,070
441
83
super prezentacja.
juz nikt nie bedzie mogl powiedziec, ze chcialby upiec, ale... nie ma garnka glinianego, kamienia albo odpowiedniej formy
roflmao_2.gif

ladny ten Twoj chleb miskowy a i braciszek urodziwy
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: