Pain de campagne rustique

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Taki jest w moim wydaniu, rzeczywiscie bardzo rustykalny w smaku:

painrustique1s9lz.jpg
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
ja zrobilam na swoim zakwasie (oszczedzilam 2 dni pracy), poza tym wyrabialam w maszynie i pieklam w garnku rzymskim- a chleb wyszedl przepyszny- dziury takie jak w serze szwajcarskim ;) zjedlismy w niecaly 1 dzien :shock: - wlasnie siedzi w piecu powtorka
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
chcialam zrobic ten chleb ale juz sie zniechecilam
icon_sad.gif


ugniesc CHEF z 50g maki i 45 ml wody mi sie nie udalo :dump:

ciasto lepkie jak cholera, wiec pomyrdalam troche lyzka
i zostawilam

teraz sie zastanawiam jak ja z tej malusiej kuleczki za dwa dni wyciagne dwie lyzki zakwasu :gruebel: bo tego jest jak kot naplakal
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Sini
50g maki pszennej razowej i
45 ml cieplej wody
Zagniatam przez kilka minut (3-4), zakrywam przezroczysta folia i odstawiam na 2 dni.
W tym czasie na wierzchu wytworzy sie dosc twarda skorka, zdejmuje ja delikatnie i wyrzucam! Ze srodka wyjmuje 2 lyzki wilgotnego zakwasu
Podejrzewam, że Kasia nie czekała na zakwas z mąki pszennej razowej, tylko zamiast go hodować z tej mieszanki przez 2 dni, użyła już udomowionego. Ja mam zamiar zrobić coś takiego i właśnie wyjęłam mój żytniaczek z lodówki. Potem dalej wg przepisu- czyli dokarmię pszenną razową, zostawię na jeden dzień etc.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Mówisz... A jaka jest różnica w smaku? Bo ja ostatni chleb piekłam tydzień temu i głodna jestem domowego, więc bardzo chętnie przyspieszyłabym proces produkcji. Tym bardziej, że mam taką cudną grubaśną pszenną razóweczkę.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
a ja nie wiem jak wy to robicie
icon_sad.gif


moj CHEF z maki z pelnego przemialu byl plynny i kolorem tez wogole nie przypominal tatterowego
icon_sad.gif

dzisiaj postapilam krok drugi i tez nie bylo mowy o zagniataniu ciasta, to bylo zbyt plynne, lezy sobie to-to w misce, rozlazlo sie po calym jej dnie i "smierdzi" sobie, o
:zwinker000:

przyrzeklam sobie ze doprowadze ten chleb do konca zeby sie przekonac co mi wyjdzie :roll:


jednak chyba jest za duzo typow maki bo moje wypociny niczym nie przypominaja tatterowych :gruebel:
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Carbo - tatter to z niejednego pieca chleb wyjmowała ;), dlatego jej takie cudeńka wychodzą.
Doprowadź ten chleb do końca, ale spróbuj z sercem, bo widzę, żeś trochę zniechęcona :lol: Z mojego doświadczenia wynika, że jak nie mam do czegoś przekonania (vide: chleb), to zaliczam gniota.

Lis - no on ma inną konsystencję i smak, trudno to jakoś precyzyjnie opisać.
Jak masz chęć na chleb zakwasowy, ale szybki w robocie, zrób razowiec tattera.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Razowiec Tatter znam i piekę regularnie- pyszny jest, ale mam tak drobną żytnią razową mąkę, że nie różni się on specjalnie (tylko kolorem) od codziennego Mirabbelki... Obydwa uwielbiam. Ale mam fajną pszenną razową mąkę i chciałam ją do czegoś wykorzystać. Nie poszłam na łatwiznę, nastawiłam wczoraj chef (w szklanej miseczce, dzięki czemu mogę obserwować jak już ładnie bąbelkuje w środku) oraz ciasto zakwaszone na codzienny
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
Lisko dziekuje za odpowiedz ;) no zniechecona jestem troche, bo widze, ze komus z podanych porcji wychodzi kula, a mi sie rozplywa po misce

moze mi ktos powiedziec, czy ten CHEF co go prowadze przez pierwsze trzy dni to ma jakos podwoic objetosc, czy co? czy tylko sie kisic?

bo moj sie tylko kisi :mrgreen:
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ja nie mam doświadczenia z tym chlebem, ale mój się tylko kisi i nie przyrasta (dzisiaj drugi dzien siedzi w miseczce). I nie miałam kulki, tylko coś o konsystencji gęstej papki z otrębami.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Kobitki, prosze nie zniechecajcie sie!!!
"Pain de..." jest pyszny i wart, w kazdej okruszynie, zachodu.
Dawno sama nie pieklam i moj zaczatek stracil swoja moc po prawie dwu miesiecznym lezakowaniu w lodowce <!--emoid:dump:--><!--endemo--> , tak wiec jutro zaczne od nowa, pewnie ku uciesze Carbo, udokumentuje wizualnie poszczegolne etapy <!--emoid:D--><!--endemo-->
carbo, wybacz, ze dopiero sie odzywam, alem na wakacjach byla.
tak czy owak trudno powiedziec dlaczego masz problem z zakwasem, pewnie to wina maki, a moze wody, albo zwyczajnie powietrza. Zauwazylam, ze wiele dziewczyn pisze o &quot;leniwych zakwasach&quot;..hm...z pewnoscia pogoda ma tutaj duzy wplyw rowniez.

Wyjasnie tylko, ze w tej pierwszej fazie, rzeczywiscie maka ma sie &quot;kisic&quot;, pozniej zaczyna rosnac i przyznam, ze zawsze rosnie nienagannie, przynajmniej tutaj, u mnie.


QUOTE Dziewczyny, ale na zakwasie to nie będzie to samo. Wiem, bo poszłam raz na łatwiznę i przerobiłam ten temat
Podobnie jak Liska, kombinowalam kiedys z zakwasem ze sloja i rozczarowanie mnie spotkalo, to nie ten chleb, nie ten smak.
Niemniej jednak wszystkim tym, ktorzy ekserymentowali, gratuluje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
oooo tatter jest, fajnie, bo ja sie jeszcze nie zneichecilam ;)

wlasnie siedze i co po chwile wacham rece bo tak fajnie pachna po wyrabianiu :mrgreen: :dump:

-jestm w fazie, gdzie zostawia sie go na 10 godzin
-dzis juz zdejmowalam "skorupke", a pod spodem byl zakwas, tylko ze na tej skorupce go duzo zostawalo
-chyba to bedzie maly chlebek, bo mi go tez strasznie duzo na rekach zostaje po wyrabianiu :mrgreen: (jej jak ja tego nie cierpie :oops: )
-robie go z maki z pelnego przemialu i maki co sie zwie "farine paysanne"
nie mam innych w domu

jutro c.d. relacji ;)
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
carbo... ciesze sie bardzo...wytrwala z ciebie kobitka....i dobrze...a chlebek maly ma byc! tak czy owak...pamietaj, zeby jutro zostawic troche tego zakwasu na nastepny chleb, z ktorym na 100% pojdzie Ci juz lepiej... ;)
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
awatarek sie zdeaktualizowal... :lol:
musze nowy wybrac...rownie sliczny....
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
no i nie urosl :evil: nie bylo co odpowietrzac, teraz zostawilam go na ostatnie rosniecie, ale marnie to widze
icon_sad.gif