Pain de campagne rustique

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
a oto wynik czterodniowej pracy i zachodu :x :x
szkoda bylo chyba nawet pradu dla pieca :dump:

chleb ani ani nie wyrosl



a najlepszy byl komentarz Marca jak wszedl do kuchni: tyle zachodu dla jedenej bulki?!!!!!!!!!!!!!!! :horrorr:

jesli mi powiecie, ze takie sa poczatki chlebowej kariery to chyba bede pocieszona :zwinker000:
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Spokojnie Carbo, chlebowe początki są trudne :knuddel1: Moje pierwsze razowce leciały do kosza na smieci dużym łukiem.
Ja jestem 2 drugim etapie, czyli dodałam wodę i mąkę do 2 łyżek zakwasu. Ciasto było przyjemnie elastyczne, dało się wyrabiać i uformować w kulę. Po nocy w misce odrobinę urosło- widzę to po lekkich spękaniach na powierzchni. Dam mu jeszcze trochę czasu, bo właśnie wychodzę z domu, w nocy zarobię na trzeci etap i zostawię do rana, żeby miało czas sie podwoić.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Szkoda, ze nie wyrosl nalezycie...
icon_sad.gif

Mam jednak nadzieje, ze dasz Mu jeszce szanse...
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
lislawa, gratuluje
icon_razz.gif


zanim wyrzucilam ten chleb oczywiscie musialam ukroic kromke

-po pierwsze trzeba bylo do tego pily na prad :lol:
-po drugie to taki gniot z tego wyszedl, jaki swiat jeszcze nie widzial

a Marec jak zobaczyl ten chleb w srodku i poczul konsystencje kromki to znowu rzucil haslo "jak sie podola zjesc jedna kanapke z tego bochenka to to starczy napewno na caly dzien" :lol: :lol:
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Tatter czy chef ma wyglądać jak kulka lepkiego ciasta?Nic mi się nie rozpływa ale ciasto jest w miarę luźne i lepkie i się zastanawiam czy jednak nie dolać wody?Zrobiłam chef dzisiaj z mąki orkiszowej pełnoziarnistej bo zwykłej pszennej pełnoziarnistej nie mam akurat.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Tak wyglada po 3 dniach fermentacji:



Srodek po zdjeciu twardej skorki:


Po pierwszym odswiezeniu:
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Chef po ok 24 godzinach:


Po dodaniu maki i wody w II odswiezeniu:
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Po dodaniu wody, maki, soli...po zagnieceniu....2 godzinnym czekaniu...odpowietrzeniu...odjeciu 115g...uformowaniu...bochenek gotowy do ostatniego wyrastania:



Dodam tylko, ze po pierwszej (3-4 dniowej) fermentacji skorka jest "obslizgla" i ma nieciekawy zapach.
Carbo koniecznie jeszcze sprobuj...;)
Dziunia...ciesze sie...
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
CYTATDodam tylko, ze po pierwszej (3-4 dniowej) fermentacji skorka jest "obslizgla" i ma nieciekawy zapach.
nie wiem czy dobrze rozumiem ale w przepisie jest że chef ma stać 2 dni,czy też ma stać więcej czasu czyli 3-4 dni?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Dziuniu... moj ostatni "chef" stal 3 dni...a w zasadzie im dluzej tym lepiej...
2 dni w przepisie...jako minimum...mysle.....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
ja go dzisiaj już dalej zagniotłam-wyraźnie zaczął 'chodzić' i wyglądał jak na Twoim drugim zdjęciu-taki porowaty-więc mam nadzieję że będzie ok
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Tatter,help
zwinker.gif
nie rośnie tak jak powinno-jestem po 3 etapie,minęło już dużo więcej niż 10 godzin i ledwo ruszyło
icon_sad.gif
są bąbelki widać że to pracuje ale strasznie wolno przyrasta.Trzymać do podwojenia objętości czy nic z tego nie będzie?Bo może do wieczora urośnie czyli po 20 godzinach
icon_confused.gif
Chef był ok,taki sam jak na Twoim zdjęciu ale może jednak za krótko fermentował?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
dziunia @ 12 Sep 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=361324Tatter,help
zwinker.gif
nie rośnie tak jak powinno-jestem po 3 etapie,minęło już dużo więcej niż 10 godzin i ledwo ruszyło
icon_sad.gif
są bąbelki widać że to pracuje ale strasznie wolno przyrasta.Trzymać do podwojenia objętości czy nic z tego nie będzie?Bo może do wieczora urośnie czyli po 20 godzinach
icon_confused.gif
Chef był ok,taki sam jak na Twoim zdjęciu ale może jednak za krótko fermentował?
hm...potrzymaj jeszcze troche...zobaczymy co sie wydarzy... chleb na zakwasie humorzasty jest, niestety...
u mnie zwykle 10 godzin wystarcza na podwojenie objetosci...jesli Twoj nie ruszy...dodaj maki , wody, soli (przedostatni etap)...i daj mu wtedy szanse na wyrosniecie...

Moje fermentuja zwykle dluzej niz w przepisie...ale glownie dlatego, ze lubie kwasniejsze, mocniejsze smakowo chleby...oczywiscie chef zawsze mozna odstawic na dluzej...
Mam nadzieje, ze przestanie leniuchowac i wyrosnie na piekny bochenek!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
troszkę przyrósł,może nie dwukrotnie ale 1,5 raza na pewno,przeszłam do następnego etapu-o 17 dodałam mąkę,sól i wodę i teraz go przetrzymam do wieczora późniejszego bo widzę że rośnie ale znowu leniwie bardzo i potem go uformuję i zostawię na noc w koszyczku,myślę że powinien urosnąć do rana
icon_smile.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Nastawiłam chef i mam takie pytanie, czy on ma zachowywać kształt lepkiej kulki?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Tak...troche sie powiekszy, ale w zasadzie wygladac bedzie tak samo, moze stac sie dodatkowo "obslizgly" i "waniajacy", z twardawa skorka...takie niepozorne cos, co da pozniej pyszny chlebek...
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Tak wyglądało wczoraj po zagnieceniu. Nie dodałam do niego wszystkiej wody, gdyż byłoby całkiem rzadkie:

rustique_day1.JPG

A tak dzisiaj po 24h:

rustique_day2.JPG

Ruzumiem, że mam go do jutra trzymać?
 

Załączniki

  • rustique_day1.JPG
    rustique_day1.JPG
    257.8 KB · Wyświetleń: 1
  • rustique_day2.JPG
    rustique_day2.JPG
    286.3 KB · Wyświetleń: 1

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Wydaje mi się, że mam trochę niższy typ mąki. Dziś musiałam dodać więcej mąki, a i tak jest chyba za rzadkie?!

2007_07140006.JPG
 

Załączniki

  • 2007_07140006.JPG
    2007_07140006.JPG
    317.1 KB · Wyświetleń: 1