Paska ukraińska

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,640
2,497
113
Margot, ale fajna babeczka
lecker.gif
Jak by miała ucho, wyglądałaby jak kufel z piwem
icon_mrgreen.gif
Przepraszam, ale tak mi się skojarzyło
dump.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Joanno, piękna baba Ci wyszła, kusi mnie bardzo. Jaką pojemność ma forma, w której ją piekłaś?

Margot, tez piekę takie babki w kubkach emaliowanych.
icon_smile.gif



 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113

Załączniki

  • P1400724__Copy_.jpg
    P1400724__Copy_.jpg
    76.7 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Margot @ 14 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674464teraz dumam czym mogłabym zamienić te żółtka to bym weganom upiekła
icon_mrgreen.gif
Może musem z dyni lub rozgniecionymi bananami? Bo bataty chyba odpadają ze względu na ziemniaki...
gruebel_2.gif


Mnie już chodzi po głowie pomysł na nowe ciasto na bazie tego przepisu....
fiesgrins.gif


EDIT:
I jutro go zrealizuję.
icon_lol.gif

Sprawdziłam, że mam w domu dokładnie 25 g drożdży z terminem przydatności do 18 marca, więc po prostu MUSZĘ je wykorzystać.
icon_wink.gif

Idę gotować ziemniaki.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
O rany gościa! Jak mi się to maleństwo podoba!

A te kubki nie mogą być stalowe? I jakiej pojemności?
Właściwie jeden pomysł mam. Tylko kiedy??

Joanno, pisałaś że dodałabys masło. Ile?

Aquafaba zamiast żółtek? A może tofu kremowe?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
kermidt @ 15 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674479Joanno, pisałaś że dodałabys masło. Ile?
Dzisiaj dodałam 50 g. I troszkę oleju do zagniatania ciasta. Lubię smarować olejem blat, żeby się nie kleiło przy wyrabianiu, bo oczywiście robię to ręcznie.
Tym razem wzięłam mąkę pszenną pół na pół z tortową orkiszową (tylko do ziemniaków dodałam pełnoziarnistą ) i weszło mi jej mniej (chociaż dałam 5 żółtek).
Na razie jestem na etapie pierwszego wyrastania, więc pewnie troszkę dojdzie przy wałkowaniu, ale na pewno nie więcej, niż 900 g.

EDIT:
Taki eksperyment siedzi w piecu:
wieniec_z_orzechami_i_nutell_.jpg wieniec_z_orzechami_i_nutell_1.jpg

Nadzienie - pasta zrobiona na oko z posiekanych, namoczonych wcześniej na noc w rumie orzechów, kilku łyżek Nutelli, kilku łyżek mleka, łyżki cukru z wanilią i łyżki kakao. Z poprzedniego razu zostało mi trochę kruszonki, więc ją wykorzystałam. Bardzo jestem ciekawa efektu końcowego. Jak się uda, mam już pomysł na kolejny eksperyment.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • wieniec_z_orzechami_i_nutell_.jpg
    wieniec_z_orzechami_i_nutell_.jpg
    44.3 KB · Wyświetleń: 1
  • wieniec_z_orzechami_i_nutell_1.jpg
    wieniec_z_orzechami_i_nutell_1.jpg
    52.3 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
To było moje następne pytanie, Joanno, czy ciasto nada się na rolady!
Ale ciasto!
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
WOW!
A tu wersja mojej studentki (a właściwie jej babci)
Składniki:
400 ml mleka o temperaturze pokojowej
700 g mąki
50 g świeżych drożdży
1 stołowa łyżka miodu
15 żółtek
200 g cukru
1/2 łyżeczki soli
200 g masła
1 laska wanilii
150 g suszonych owoców (rodzynki, morele, żurawina)
100 ml mocnego alkoholu (ja dawałam wiski )
1 jajko do smarowania powierzchni

Dla dekoracji:
Glazura na białkach
Orzechy i suszone owoce ale pyszna j bez tego jest
Przepis:

Suszone owoce zalać wrzątkiem, odstawić na 1 minutę i odcedzić. Zalać alkoholem i pozostawić na 3 dni i każde 8 godzin ich mieszać



1. Zagotować 300 ml mleka. Do miski wsypać 125 g mąki i zalać wrzącym mlekiem. Mieszać do momentu, aż prawie nie będzie grudek. Odstawić masę na bok do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
2. W pozostałym mleku rozpuścić drożdże, dodać do kremowej masy (po schłodzeniu). Wymieszać i odstawić na 20 minut.
3. Żółtka lekko ubić z cukrem i solą.
4. Rozpuścić masło na małym ogniu i nieco ostudzić.
5. Do dużej miski dodać resztę mąki, wanilię, miód, żółtka z cukrem i masło. Zagnieść lepkie ciasto. Wyrabiać, aż masa będzie gładka, 6-8 minut w mieszarce planetarnej przy średniej prędkości, 12-15 minut ręcznie (ale lepiej to robić w mieszarce ).
6. Przykryć miskę z ciastem lekko wilgotną ściereczką i odstawić na półtorej godziny.( tak jest w przepisie ale lepiej na 2)
7. Suszone owoce odcedzić i obtoczyć w mące tak żeby były całkowicie nią pokryte.
8. Wsypać owoce w podrośnięte ciasto, mieszając go jeszcze raz. Mieszać do momentu równomiernego rozprowadzenia suszonych owoców w cieście.
9. Rozgrzać piekarnik do 190?C.
10. Formę dla paski posmarować olejem roślinnym. ( ale ja sparowaliśmy oliwnym )
11. Wypełnić formę ciastem nieco ponad połowę i trochę mniej niż 2/3.
12. Przykryć lekko wilgotną ściereczką i pozostawić na 40-50 minut. Ciasto powinno wyrosnąć prawie do wierzchu.
13. Posmarować powierzchnie babek ubitym jajkiem i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Pierwsze 15 minut nie otwierać piekarnika !! Inaczej paski opadną!
16. Czas pieczenia zależy od rozmiaru form. Wierzch powinien dobrze się zarumienić. Można zrobić test drewnianym patyczkiem. Wetknięta głęboko w środek ciasta powinna wychodzić czysta.
17. Wyjąć gotowe paski z piekarnika. Odstawić na 10 minut ostygnąć. Wyjąć z metalowej formy lub pozostawić w papierowych formach. Babki powinny całkowicie ostygnąć przed nałożeniem na nie lukru.
18. Przygotować glazurę na białkach i obficie posmarować powierzchnię paski - lepiej nie kupować w sklepie bo wtedy nie jest taka pyszna
19.i aż do wystygnięcia nie jeść !!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
  • Love
Reakcje: Margot

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
I kolejna wersja:
1 litr mleka
• 500 gr margaryny
• 6 jajek( żółtek i ubić białka na glazurze)
• 3 szklanki cukru
• 1 szklanka śmietanki
• Wanilina, rodzynki, sól do smaku
Na 2 porcje potrzeba prawie 6 kg mąki

Ciasto:
Cieple mleko, sól do smaku, szklanka cukru, 100 gr drożdży. Dobrze ubić, dodać mąkę jak na naleśnik. Ugniatać i położyć na 1,5- 2 godziny(Dobrze się zapakuj).
Dodaj dopasowany napar 500 g margaryn( rozetrzyj na tarce tak, aby była miękka).Dodać żółtka ,wanilina, cukier, rodzynki, śmietanki ,mąka Ile rozwałkuje, aby ciasto wyszło jak na plackach. Postawić na 3 godziny. Wypłucz formy i dobrze usmaż je w piekarniku
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Ta pierwsza, zaparzana, bardzo mi się podoba. Wersja na bogato, prawdziwie świąteczna.
icon_lol.gif

Za to w drugiej zachwyca opis.
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,672
2,968
113
Pasja wg Moniak i Joanny.
icon_mrgreen.gif

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
O mamo! Tzn. o Joanno! jaka baba!!!
eek2.gif

Mam pytanie (moze glupie) o te paski na drugiej babie: sa z tego samego ciasta? Dla ozdoby? Chociaz przeciez po upieczeniu sa na dole...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Ostatnią edycję dokonał moderator: