Płatki róży konfiturowej w cukrze

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Dzieki, sezon platkowy sie zaczal.
icon_wink.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
JotHa ja robiłam (w tym roku nie mam czasu gdzieś za miasto sie wybrać) z róż znalezionych z wycieczki za miasto ,rodzaj nie znany
Były pyszne te ucierane płatki ,lepsze niż te kupne (te też pyszne) z takich rasowych róż
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Jotha a jaką ty masz "zwykłą" różę na myśli? Dziką taką z różowym kwieciem czy ogólnie różę taką z ogródka typowo kwiatową?
A ucierać może można by było w malakserze?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Te typowo kwiatowe róże na długich łodyżkach czy pnące itp mają zupełnie inny zapach więc konfitura nie będzie różana taka jaką wszyscy mają na myśli mówiąc o konfiturze różanej
icon_wink.gif

A z takich róż to hmmm nie wiem czy w ogóle płatki nadają się do jedzenia? Wiem że można suszyć je do kompozycji zapachowych, jakieś wody różane toaletowe można robić ale czy spożywczo wykorzystać to nie mam pojęcia.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Sugierujecie spozycie celem doswiadczalnym, czy tak ?
icon_wink.gif


Tak, mam na mysli ogrodowe, ozdobne, jak je tam zwal.
Przyznaje, ze nie jestem fanem samkowym i aromatycznym konfitury 'typowej' (jaka znam z paczkow). Wiec jesli z mojej bylby inny zapach, bardziej rozany, to ok. Oczywiscie nie mam 100% gwarancji, ze znany mi smak jest autemtycznym.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Przyznam się że i ja za smakiem i zapachem konfitury różanej też nie przepadam, ba - ja jej po prostu nie lubię
icon_lol.gif
z tym że innych róż też chyba bym nie zjadła
icon_razz.gif
Powąchać owszem - wszystkie lubię - ale nie jeść
icon_smile.gif
tak więc i tobie JotHo niczego nie sugeruję
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,062
419
83
cytuje za miesiecznikiem "Cukiernictwo i Piekarstwo":

"...ROZA - smak rozy zalezy od gatunku i koloru... wszystkie odmiany roz sa jadalne, jednak przed obrobka trzeba usunac biale czesci platkow - maja gorzki smak. Roze w kazdej postaci mozna stosowac do dekoracji (np. lodow, deserow) a wieksze platki wykorzystuje sie do przygotowywania syropow, galaretek i konfitur...."


... w cukiernictwie mozna stosowac nie tylko kwiaty, ale tez przygotowane z ich uzyciem przetwory, jak chociazby aromatyzowany cukier. otrzymuje sie go, ukladajac w sloiku warstwy cukru i platkow rozy (lub geranium - maja silnie perfumowany aromat). Sloik nalezy zamknac szczelnie. Po dwoch tygodniach aromatyzowany cukier jest gotowy. W podobny sposob przygotowuje sie rowniez syrop kwiatowy.
Do jego sporzadzenia porzeba: 1 filizanke wody, 3 filizanki cukru oraz 1/2 - 1 filizanki platkow kwiatowych, calych lub pokruszonych. Wszystko razem gotuje sie ok. 10 minut, az zgestnieje do postaci syropu. Nastepnie nalezy mieszanine odfiltrowac do czystego sloika..
Przechowywac 2 tygodnie w lodowce. Syrop moze byc oryginalna polewa do owocow, lodow deserow czy nalesnikow...."
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
dzieki Mirabbelko za wyjasnienie sytuacji, bo nie bylam pewna, czy ta moje roze beda sie nadawaly do spozycia.

Mam jeszcze pytanie, do jakich dzemow dorzucacie te platki roz, zeby udawaly konfiture rozana?
Mysle, ze do jablek by sie chyba najbardziej nadawalo, chociaz nie wiem...
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Czyli Mirabbelko, zbierac ogrodowe. Musze tylko doczytac we wczesniejszych watkach jak dokladnie obrobic.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Potrzebuje pomocy. Zerwalam, powycinanalm w miare dokladnie biale i ... wrzucilam w taki blender-grzybek, czyli pojemnik z nozem tnacym naciskany z gory. Pociachalo na miazge z tym, ze miazga sie osadza na sciankach i noz juz teraz nie ma co ciac
icon_frown.gif
Wlalam soku z cutryny, dosypalam cukru i nie mam pomyslu, jak to dalej traktowac (jestem na dzialce), aby cos z niej bylo. Obecenie bardzo daleko jej do konfitury.
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
nie mam dzikiej rozy
icon_sad.gif
a bardzo bym chciala konfiture rozana, z domowych roz najintensywniejszy zapach ma ta

P6010301.jpg

ale cos nie widze oczami wyobrazni bialej konfitury, mysle wiec czy aby dla koloru nie dolozyc takiej

P5300205.jpg


obie najbardziej przypominaja mi dzikie roze, ale czy warto, jak myslicie?

 

Załączniki

  • P6010301.jpg
    P6010301.jpg
    56.6 KB · Wyświetleń: 0
  • P5300205.jpg
    P5300205.jpg
    55.2 KB · Wyświetleń: 0

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Mnie sie nie udalo. Mialam goryczkowata sieczke z platkow i nic wiecej.
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Czas odswiezyc watek bo roza kwitnie.
Przywiozlam sobie platki wiec sie wzielam za ucieranie. Ucieram w makutrze i robie to na raty bo by mi reka odpadla.
Wczoraj raniutko przesypalam platki cukrem tak zeby wytrzymaly droge do domu, wieczorem zaczelam ucierac ale to zmudna praca, dzisiaj koncze. Kolor zrobil sie ladny w momencie kiedy dodalam soku z cytryny. Wydaje mi sie, ze dalam za duzo cukru i boje sie, ze bedzie ulepek.