Plov uzbecki mojego męża*

xiondz77

Member
Wrz 8, 2009
5
0
0
Tak sobie czytam, bo uwielbiam wschodnie smaki i zaczalem sam gotowac co nieco (Tikka ect), i wydaje mi sie ze bardzo dobrym ryzem bylby Basmati stosuje sie go glownie do potraw indyjskich.( u Ciebie widze wlasnie przyprawy z ktorych korzystam-kurkuma,kumin(mysle ze nie trzeba go mielic))
Postaram sie sam niedlugo wyskrobac jakis przepisik
icon_mrgreen.gif

Przeczytalem sobie Twoj przepis(na pewno go wyprobuje w weekendzik-z baraninka mysle)
Pozdrawiam serdecznie
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Do Iwki i Olasz
W sprawie czosnku, czosnek traci ostrosc kompletnie po ugotowaniu, smazeniu lub pieczeniu. Im wiecej tym lepiej uzyc, daje swietny smak. Doskonaly jest czosnek carmelizowany. W tym celu cala glowke bez obierania kroi sie w poprzek i lekko kropi oliwa, najlepiej extra virgin, zawija w folie aluminiowa i piecze w piekarniku kilkanascie minut do pol godz. Mozna piec przy okazji pieczenia jakiegos dania. Upieczony czosnek jest przysmakiem. Wyciska sie czosnek z lusek i dodaje od razu do potrawy, albo piecze kilka glowek czosnku i po wycisnieciu wklada do sloiczka i trzyma w lodowce. Jest gotowy do dalszego uzytku. W zadnym wypadku czosnku sie nie wyrzuca z potrawy. To jest przysmak w kuchniach wloskiej, balkanskiej i innej. Mozna stosowac jako paste do chleba z innymi dodatkami, mieszac z winegretem do salat itd. smak jest nadzwyczajny. Czosnku jest wiele odmian, najlepiej sie nadaje taki czosnek o troszke wiekszych zabkach, jest mniej ostry i ma swietny smak. Nie radze uzywac takiego bardzo duzego czosnku, nie ma smaku.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,679
2,971
113
Znalazłam kilka filmów o przyrządzaniu tego dania: http://www.youtube.com/watch?v=fkTj0XvRZhw...feature=related
i wydaje się zupelnie nieskomplikowane. Przepis wyciągam, bo mam ochote zrobić w sylwestra. Będzie gorąca kolacja, a ja nie musze stac przy garnkach.
Zastanawiam się, czy nie użyć do duszenia slow cookera. Jak myślicie?
 

Alimash

Member
Sty 31, 2010
1
0
0
melisa82 plov się nie miesza,
icon_smile.gif
, on ma przesiąknąć tą parą, możemy całość wymieszać dopiero po wyłożeniu na talerz.
Do tego dania nigdy nie daje się wieprzowiny:) nigdy przenigdy, to tak jak na bigos zamiast kapusty dać cukinię posiekaną na tarce. Z tym olejem też troszkę przesadziłaś, tak wiele go nie trzeba, czasami w ogóle się go nie dodaje, wtedy trzeba dać na dno dużo posiekanej cebulki. A co do ryżu przemywamy go zimną wodą, najlepiej lodowatą. Co do wody którą zalewamy zawartość naczynia z mięsem i ryżem, powinna calutka odparować, a ryż powinien być nieco twardy-sypki Kuchnia wschodu jest mi znana od urodzenia
icon_smile.gif

Ale z pewnością Twój przepis jest równie pyszny jak oryginalny
Waaleykum Assalom
 

melisa82

Member
Lut 23, 2008
281
0
0
Czytającym po rosyjsku polecam książkę Karima Mahmudova "Plovy na uboy vkus" http://www.koob.ru/mahmudov/plovi_luboy_vkus
Moim zdaniem to bardzo ciekawe kompendium wiedzy o tym daniu. Bardzo szczegółowo opisano historię, niuanse przygotowania (autor wędrował po uzbekistańskich wsiach i spisywał składniki i metody przygotowania) a także wartości odżywcze i wpływ na zdrowie. W książce opisano ponad 60 rodzajów uzbeckiego plovu. Nie wszystkie zawierają baranine
icon_wink.gif
tak więc nie mnie oceniać czy przepis który podałam jest prawidłowym czy nie. Najważniejsze że smakuje mi, mojej rodzinie i Wam
icon_smile.gif

 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
melisa82 @ 12 Feb 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1254800Czytającym po rosyjsku polecam książkę Karima Mahmudova "Plovy na uboy vkus" http://www.koob.ru/mahmudov/plovi_luboy_vkus
Moim zdaniem to bardzo ciekawe kompendium wiedzy o tym daniu. Bardzo szczegółowo opisano historię, niuanse przygotowania (autor wędrował po uzbekistańskich wsiach i spisywał składniki i metody przygotowania) a także wartości odżywcze i wpływ na zdrowie. W książce opisano ponad 60 rodzajów uzbeckiego plovu. Nie wszystkie zawierają baranine
icon_wink.gif
tak więc nie mnie oceniać czy przepis który podałam jest prawidłowym czy nie. Najważniejsze że smakuje mi, mojej rodzinie i Wam
icon_smile.gif
Książka ta zostala wydana po polsku przez Watrę w 1991 roku...
Mam ją na półce:)
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
melisa82, zgadzam sie z Alimash w tym, ze do plowu nigdy nie dodaje sie wieprzowiny. Do tego prawdziwego oczywiscie. To wynika z tego, ze muzulmanie w ogole nie jedza wiepzowiny. To jest grzech smiertelny (haram) i allach nie wybacza tym, ktorzy zjedza wieprzowine wiedzac o tym. A z kura, indyczka, wolowina - plow moze byc jak najbardziej. Nawet robia plow z konina. Takze plow moze byc i bez miesa
icon_smile.gif


Тakze moge polecic niesamowita ksiazke o plowie Kazan, mangal i drugije muzhskije udovolstvija Stalika Hankshyjeva http://www.ozon.ru/context/detail/id/2740311/

Stalik jest absolutnie skandaliczna i nieprzyjemna osoba u siebie w LJ, ale jego wiedza w temacie kuchni Azji Srodkowej jest bezgraniczna i ksiazki sa napisane pieknie. Czasami mam wrazenie, ze to dwie rozne osoby....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
nie mam kazana, al pilav czesto robie z kurczakiem, rodzynkami i marchewka. Chyba tu na forum wlasnie ten post jako pierwszy mnie o wykonaniu tego dania uswiadomil
icon_smile.gif