Pomidory w oliwie

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Parę lat temu znalazłam przepis na takie pomidory na zimę:
- pomidory obrać ze skórki, pokroić w plastry albo cząstki,
- włożyć trochę do słoika, posypać lekutko solą i podlać łyżką oliwy,
- następne warstwy potraktować tak samo,
- zamknąć i pasteryzować pół godziny.
Robię je co roku i baardzo sobie chwalę. Można z nich robić sos, zupę, używać do sałatek. A jak mnie dopada głód na bliżej nieokreślone 'coś', lubię sobie otworzyć taki mały słoiczek tych pomidorów i po cichu je wtrząchnąć prosto ze słoika. Specjalnie robię kilka małych słoiczków do tego właśnie celu :wink:
Pozdrawiam
Kasia
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
I tu mnie masz, o dodatkach nie pomyślałam! :oops: Ale chyba będzie trzeba spróbować. Tak sobie teraz myślę, że bazylia nie byłaby zła, parę słoiczków z dodatkiem czosnku, może jaden albo dwa z koperkiem...
Ma ktoś jakieś inne pomysły?
A Tobie Marghe dziękuję za inspirację
Kasia
 

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
icon_smile.gif

ja po proostu czosnek pcham gdzie tylko sie da.. a do pomidorów to mi baaardzo pasuje
icon_smile.gif

Daj znać jak zrobisz:)
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Do pomidorów mozna dodać też kawałek selera naciowego (albo normalnego - tylko nie korzenia a gałązkę).
Jak robię pomidory w słoikach, często dorzucam właśnie selera.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
nie wkladajcie bazylii swiezej.
psuje sie w oleju.
 

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Też zrobiłam z czosnkiem.
Kiedy można spróbować?Czy muszą jakiś czas poleżeć czy jutro już mogę podjadać?
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
właśnie: oliwa extra? i czy to raczej paćka wychodzi czy jędrne kawałki?
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
W ubiegłym roku pomidorki u mnie puściły troszkę soku podczas pasteryzowania.
A dwa lub trzy lata temu robiłam podobne, ale każdą warstwę lekko oprószałam solą i odrobinką vegety i po napełnieniu słoiczków odstawiłam całość na noc do lodówki. Puściły znacznie więcej soku i potem je dopiero pasteryzowałam.

Wydaje mi się, że jest to ciekawy sposób na pomidory np. w cząstkach - jak znajdę fotkę, to napiszę swój sposób. Można wykorzystać do tego dużo świeżych ziół, jeśli posiada się nadmiar.
Z mojego doświadczenia wynika, że ze świeżą bazylią, tymiankiem, rozmarynem smakują zupełnie inaczej, niż z suszonymi (robiłam równocześnie, żeby mieć porównanie).
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
W tym roku jakieś miękkie i dojrzalsze pomidory kupiłam, niż zwykle, więc pięknie się sparzały i obierały ze skórki
icon_smile.gif

Już po pół godziny od wymieszania z vegetą puściły mnóstwo soku, więc wcale nie czekałam całą noc - jak kiedyś...

A tutaj MOJE pomidorki ----->