Prosty żytni chleb radzieckiego żołnierza

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,727
1,115
113
Ja dzis upieklam ten chleb z zakwasem razowym, make zas wsypalam zurkowa ok 30% i biala zytnia do wlasciwej konsystencji,

chleb_radzieckiego_na_jasnych_makach_cc.jpg

bo z przerazeniem w trakcie roboty stwierdzilam zupeplny BRAK MAKI RAZOWEJ!, resztke zurkowej.

Krojony jeszcze cieplawy, w domu nie bylo ani okruszka chleba, a do chlodnika...
qd
 

Załączniki

  • chleb_radzieckiego_na_jasnych_makach_cc.jpg
    chleb_radzieckiego_na_jasnych_makach_cc.jpg
    41.7 KB · Wyświetleń: 4

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
pyszny
lecker.gif

Prosty__ytni_chleb_radzieckiego__o_nierza.jpg
 

Załączniki

  • Prosty__ytni_chleb_radzieckiego__o_nierza.jpg
    Prosty__ytni_chleb_radzieckiego__o_nierza.jpg
    362.2 KB · Wyświetleń: 4

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
Tym razem wersja dla niższych szarżą - wersja prawie standard: mąki żytnia 1400+720+zmielone ziarno żyta.
Prosty__ytni_chleb_radzieckiego__o_nierza__oryginal_720_1400_zmielone_ziarno_200_przekr_j.jpg
Taki prosty a taki smaczny
lecker.gif
 

Załączniki

  • Prosty__ytni_chleb_radzieckiego__o_nierza__oryginal_720_1400_zmielone_ziarno_200_przekr_j.jpg
    Prosty__ytni_chleb_radzieckiego__o_nierza__oryginal_720_1400_zmielone_ziarno_200_przekr_j.jpg
    424.2 KB · Wyświetleń: 4

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
kazuka @ 27 Aug 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1018780guciu a dlaczego chleb w piekarniku sie tak rozlewa?czy to oznacza ze ciasto bylo za malo scisle?
kazuka, chleb przed pieczeniem powinien mieć konsystencję taką aby dało się uformować-ulepić, mokrymi rękoma, bochenek.
Temperatura pieca też powinna być bardzo wysoka.
Ja piekę ten chlebek w foremkach i mi się nie rozlewa
icon_mrgreen.gif
(za pierwszym razem piekłem jak bochenek i nie było źle - zdjęcie w pierwszym poście)
icon_razz.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,727
1,115
113

Załączniki

  • zurkowy_cc.jpg
    zurkowy_cc.jpg
    44.6 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
słuchajcie, mam głupie pytanie... ale ważne [przyglądam się temu chlebowi, przyglądam i chciałam jutro piec]

czy w wersji pierwotnej, a więc sama mąka pełnoziarnista + zakwas na mące pełnoziarnistej, ten chleb nie jest ciężkostrawny?

pamiętacie taką piosenkę [oj bardzo starą]: "chciałabym a boję się"? ;)

 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,057
415
83
ciężkostrawny
gruebel_2.gif
nie wiem co przez to rozumiesz.

chleb z mąki razowej czyli zawierajacej wszystkie składniki pełnego ziarna jest świetnym żródłem składników odżywczych ale i błonnika, który pełni rolę wymiatacza w organizmie.
oczywiście sa osoby z tzw wrażliwym żołądkiem, które zle tolerują ciężkie pieczywo, szczególnie żytnie.

z drugiej strony mimo niewatpliwych wartości pieczywa nie powinno się jeść go więcej niz 1-2 kromki dziennie. I na pewno lepiej zjeść dwie ciemne kromki razowca niz dwie białe, puchate, bezwartościowe bułeczki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
no ja właśnie jestem osobą z wrażliwym żołądkiem, ale nie każdy 100% razowiec powoduje dolegliwości - nie wiem od czego to zależy [może od tego czy zaparzam część mąki...]

zgadzam się z Tobą co do ilości pieczywa i tego, że lepiej zjeść ciemne niż białe, dlatego staram się jeść chleb tylko na śniadanie ;)

****

robię z dwiema modyfikacjami - 200 g mąki żytniej razowej zamieniłam na żytnią jasną [chleb będzie trochę lżejszy, moja mąka pełnoziarnista jest bardzo gruba]

dodałam też łyżeczkę mielonego kminku - dla wzbogacenia smaku, ale i dla polepszenia trawienia ;)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Guciu, dziękuję Ci za link

właśnie ze względu na zdrowie i zawartość błonnika, zależy mi na chlebie jak najbardziej pełnoziarnistym, jesli będzie się źle czuła, to następnym razem upiekę z domieszką mąki pszennej - pokombinuję.. nie chcę mieć chleba codziennego pszennego z dodatkiem mąki żytniej, a ewentualnie o proporcjach odwrotnych - chleba żytniego z dodatkiem do 30% mąki pszennej

chleb - tak jak radziliście, zaraz po wyjęciu z piekarnika spryskałam z wierzchu wodą, zawinęłam z ściereczkę i włożyłam do worka foliowego - po kilku godzinach chleb całkowicie ostygł, a ściereczka była mokra, przed chwilą wyjęłam chleb, zostawiła,m do lekkiego obeschnięcia, zawinę go zaraz w nową, suchą ściereczkę, jutro będę jeść

jak pachnie! niesamowicie

jedna rzecz- piekłam 12 minut w temp 260 stopni, potem 30 minut w 200, następnie wyciągnęłam z foremki, odwróciłam do góry nogami i dopiekałam 6 minut - żeby mieć chrupiącą skórkę także z trzech stron zakrytych uprzednio przez foremkę