Sernik marmurkowy

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
215
63
Gotowy, wygląda zachęcająco, ale degustacja dopiero jutro.

Trochę strachu się najadłam, bo ta "gładka masa" okazała się być całkiem płynna, w przepisie nic o jakimkolwiek zagęstniku i oczyma duszy widziałam serowy potop w piekarniku. Ale na oko jakby się ściął jednak
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,667
113
Ściął się, ściął, a w lodówce nabierze aksamitnej konsystencji.
icon_smile.gif

Wierzę, że powali kuzyna na kolana...
icon_smile.gif
 

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
zrobiłam dzis ten sernik ale cos mi chyba nie wyszedł... podczas pieczenia wyrusł jak głupi i myslałam ze mi ucieknie -wystawał poza tortownice. Naszczęście opadł ale i pekł, nie jest płaski. Brzegi są znacznie wyższe. Piekłam go w taki sam sposób jak kawowy, metoda gazetową. Mimo wszystko jest bardzo smaczny, została 1/3 ale masa serowa jest bardzo wilgotna zupełnie inaczej niż w przypadku wspomnianego wcześniej kawowego. Co mogłam zrobić źle?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,667
113
Malgosiu, wydaje mi się, że za bardzo napowietrzyłaś masę serową przy ubijaniu, dlatego Ci najpierw za bardzo wyrosła, a potem pękła ( ja przygotowując serniki nie używam miksera - mieszam łyżką składniki, aż się połączą). W takiej sytuacji trzeba po wyjęciu z piekarnika objechać nożem brzegi ciasta przy obręczy tortownicy, by opadało równo. Może piekłaś go zbyt długo ( i do tego na termoobiegu? )
Jeśli w upieczonym serniku pojawiły się szczelinki, można je zamaskować bitą śmietaną lub kremem ze śmietany, cukru i wanilii. Po ostudzeniu sernik trzeba pokryć warstwą powyższego kremu i włożyć na 10 minut do piekarnika, włączając tylko górną grzałkę.
Poczytaj sernikowe ABC - może tam znajdziesz jeszcze inną przyczynę Twojego niepowodzenia:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=14637
Sernik marmurkowy ma inną konsystencję niż kawowy - jest bardziej kremowy i trudniej sie kroi.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
dziękuje joanno za odpowiedz ale robiąc drugi raz ten sernik(jestem uparta i postanowiłam nie dac za wygraną) wyszedł idealny! az zaluje bo nie zostało nic na następny dzień!
 

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
215
63
W ramach postanowienia noworocznego (vide porażki 2006) postanowiłam zadbać o wygląd moich ciast (smakowi od lat nie mogę nic zarzucić
icon_smile.gif
). No i na pierwszy ogień poszedł marmurek. Niestety, znów mam ten sam problem, który poruszyła tu powyżej Małgosia. Brzegi mocno spieczone i nie opadają razem z ciastem. Jak chciałam wyłączyć wcześniej, to nie tylko środek drżał, ale całość wystająca pięknie jakieś 2 cm nad tortownicę chwiała się okrutnie, co nie wzbudziło mojego zaufania. Trzymałam w piekarniku godzinę po upieczeniu. Mikserem owszem, trochę mieszałam, ale tylko do wymieszania z cukrem, potem już ręcznie.
Joanno, masz jakiś pomysł?
Aha, jak mi cała góra latała, to w sumie brzegi wizualnie przypominały to, co jest na Twoich zdjęciach. Z kolei, jak latał tylko środek, to brzegi były już mocno wypieczone.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,667
113
Skanna, wydaje mi się że winna jest zbyt małą wilgotność i zbyt wysoka temperatura w piekarniku. Moje serniki pieczone tą metodą wcale się nie rumienią.
Spróbuj dać grubszą opaskę z mocno nasączonych wodą gazet i zmniejszyć temperaturę pieczenia.
icon_smile.gif

Życzę powodzenia.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
215
63
Zrobiłam tak jak radziłaś - gruba opaska z gazety i niższa temperatura - i rzeczywiście pomogło. Fakt, że niepotrzebnie, spłoszona zbyt małym (jak na moje przyzwyczajenia) tempem wyrastania ciasta, podkręciłam temperaturę, czego efektem było jedno pęknięcie na wierzchu. Ale boki idealne i 3/4 wierzchu też.
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
To następny sernik Joanny, który robię
icon_smile.gif

Wyszedł idealnie - konsystencja, wielkość - wszsytko super, tylko jedno ale...
Mój błąd - dałam aż 200 g gorzkiej czekolady i zdominowała ona smak sernika, dla mnie jest za mocny, ale mąż jest zachwycony! Uwielbia gorzką czekoladę i powiedział, że to najlepszy sernik jaki jadł
icon_mrgreen.gif

Następnym razem (a bedzie na 100%) dam jej mniej albo dam mleczną (tu miłośniczką jestem ja
icon_wink.gif
)
 

beata-74

Member
Gru 31, 2007
98
0
0
Zamierzam zrobić ten sernik , ale zastanawia mnie metoda gazetowa
gruebel_2.gif
, namoczone gazety w wysokiej temperaturze napewno dają opary z farby drukarskiej,które wnikają w ciasto to chyba nie jest zbyt zdrowe ,chyba że o inny rodzaj papieru chodzi nie zadrukowany? jesli tak to jaki sie nada?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,667
113
Bez gazet i bez spodu proponuję sernik wiedeński:
https://www.cincin.cc/index.php?act=Search&...=%2Bwiede%F1ski

beata-74 @ 14 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=976563namoczone gazety w wysokiej temperaturze napewno dają opary z farby drukarskiej,które wnikają w ciasto to chyba nie jest zbyt zdrowe
Na pewno nie dają, bo farby drukarskie nie są rozpuszczalne w wodzie, co można łatwo sprawdzić. Wystarczy zmoczyć gazety....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

beata-74

Member
Gru 31, 2007
98
0
0
Sernik zrobiłam tyle że w kąpieli wodnej bez gazet , niestety nie do końca mi wyszedł ,urósł a potem oklapł, chyba dlatego że użyłam miksera, dwa piekłam z termoobiegiem i chyba tez za długo go przetrzymałam . Za poźno natknełam sie na stronę z poradami o pieczeniu sernika. Za to w smaku bardzo dobry i na pewno powtórze bo nigdy nie robiłam tego rodzaju sernika a bardzo apetycznie wygląda. Dzieki za przepis na sernik wiedeński znam i robie .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

viki-nka

Member
Wrz 5, 2010
150
0
0
Dziewczyny, poproszę o opisanie metody gazetowej - bo mnie się to kojarzy tak: sernik piecze się w piekarniku, a ja siedzę przy stole i czytam gazetę ;).
A teraz poważnie, w sernikach jestem noga, kilka razy w życiu upiekłam sernik na ciemnym cieście z przepisu mojej mamy, ale do maminego dużo mu brakowało, a teraz w weekend chciałabym to cudeńko zrobić
icon_smile.gif
i mam nadzieję na sukces..... tylko ta gazeta... nie daje mi żyć
icon_smile.gif
.
 

Vanilka

Member
Sie 9, 2010
546
0
0
No cóż odpowiedzi się nie doczekałam, ale sernik i tak zrobiłam
icon_smile.gif

Pyszny wyszedł, a metoda gazetowa świetna
icon_smile.gif


P1050896.JPG

 

Załączniki

  • P1050896.JPG
    P1050896.JPG
    306.6 KB · Wyświetleń: 1