Sernik na wyjątkowe okazje

Status
Ten wątek został zamknięty.

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Przepis będzie wznowiony w wielkanocnym wydaniu miesięcznika KUCHNIA
anbetung.gif



Uwaga od moderatora:
Treść przepisu została usunięta przez autora
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Uwielbiam wyzwania.
Przepis skopiowany,muszę go "przetrawić",kiedyś wyekspediować dziecię do babci i można zaszaleć.
Boję się tego cięcia,możliwe,że z niego zrezygnuję.
Dam znak kiedy uda mi się go "popełnić".
Musi być wyśmienity w smaku.
 

marmak

Member
Sty 17, 2007
38
0
0
A może znajdzie się zdjęcie tego smakowitego, sądząc z opisu, sernika? Bardzo proszę !!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
[quote name='kasik' date='27 Dec 2008, 15:40 ' post='796015']
Uwielbiam wyzwania.
Przepis skopiowany,muszę go "przetrawić",kiedyś wyekspediować dziecię do babci i można zaszaleć.
Boję się tego cięcia,możliwe,że z niego zrezygnuję.
Dam znak kiedy uda mi się go "popełnić".
Musi być wyśmienity w smaku.

Jak najbardziej można z cięcia zrezygnować! Jeżeli masz obawy to radzę przy pierwszym wykonaniu tak uczynić!
lecker.gif

 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
[quote name='marmak' date='27 Dec 2008, 16:38 ' post='796038']
A może znajdzie się zdjęcie tego smakowitego, sądząc z opisu, sernika? Bardzo proszę !!!

Zdjęcia nie ma niestety, bo nie dysponuję aparatm cyfrowym. A nawet gdybym go miał to i tak nie umiałbym wkleić tu zdjęcia
gruebel_2.gif


Srenik przez:
A.) pieczenie dużej masy ciasta (z papierowym kołnierzem) w dość "małej formie > wyrasta bardzo wysoko!
B.) zabieg cięcia powoduje dalsze wypchnięcie go do góry
lecker.gif
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Joanna @ 3 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=798492Rozsypane migdały w takiej ilości stworzą dość grubą warstwę na dnie tortownicy.
Na pewno potrzeba ich aż tyle?
A jeśli tak, to dlaczego?
Jak będą wyglądać w gotowym serniku?
Taka ilość midgałów (200 - 250 g), wbrew pozorom daje warstwę jedynie kilku milimetrów. Wszystkim moim znajomym pomysł ten bardzo się podoba
cook.gif

Sypanie drobno mielonych migałow na dno tortownicy jest zwykłym ułatwieniem życia cukiernikowi. W czasie pieczenia migdały pochłoną ewentualny nadmiar wilgoci z kremowego sera i zapieką się jako fajna skorupka.
Na wypadek wątpliwości oczywiście możesz zmniejszyć ich ilość, ale nie zdziw się jeżeli z formy zacznie Ci coś kapać, a piec skutkiem tego dymić.
Równie dobrze jako spód można tu zastosować krótko podpieczone kruche ciasto.
Wolny wybór
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Dziękuję za odpowiedź.
Oczywiście, że wolny wybór. Zapytałam z czystej ciekawości, bo raczej się na pieczenie nie zdecyduję.
Jest z pewnością pyszny, ale wątpię, czy moja biedna wątroba zniosłaby taką ilość masła ...
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

marmak

Member
Sty 17, 2007
38
0
0
Joanna @ 3 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=798519Dziękuję za odpowiedź.
Zapytałam z czystej ciekawości, bo raczej się na pieczenie nie zdecyduję.
Jest z pewnością pyszny, ale wątpię, czy moja biedna wątroba zniosłaby taką ilość masła ...
icon_wink.gif
Joanno, jeśli porównasz przepis Bajaderki na "Sernik wiedeński", to zauważysz, że 30 dag masła u Puchatka to jedynie zwiększona proporcjonalnie ilość na 1,2 kg sera. Krótko mówiąc, zależności między serem a masłem w obu przepisach są jednakowe.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Tak, proporcje masła do sera są zbliżone do typowych w sernikach wiedeńskich, ale właśnie dlatego takich już nie piekę...
icon_smile.gif
Zdecydowanie wolę lżejsze, mniej tłuste serniki, choć przyznaję, że wiedeńskie są naprawdę pyszne.
W tym mnie zainteresował "spód" z migdałów, więc o niego zapytałam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Doświadczenia dużego w kuchni to ja raczej nie mam, ale i tak się porwałam na ten sernik. Troszkę inne proporcje, bo z mniejszej ilości sera (uwaga! ser przecierałam przez sitko!), ale tu ważniejsza była idea. Nie robiłam kołnierza na tortownicę, bo stwierdziłam, że mój "nie wyjdzie" z niej. Wyrósł tak gdzieś około 3 cm powyżej tortownicy, ale nie uciekł na piekarnik. Migdały akurat się skończyły, więc był całkiem bez spodu. Nie obyło się bez przygód, gdy okazało się że tortownica jest nieszczelna i tłuszcz sobie kapie (i pali) na spód piekarnika.
dump.gif
Dymu narobiłam tyle, że myślałam czy sąsiedzi nie zawezwą straży. Oczywiście, postanowiłam również sernik obkroić nożem wokół. Tu już plamy nie dałam. Operacja zajęła mi ok. 15 sekund
banana.gif
. Sernik wyszedł równiutki i pyszny
lecker.gif
.

sernik_wied..jpg

 

Załączniki

  • sernik_wied..jpg
    sernik_wied..jpg
    38.7 KB · Wyświetleń: 2

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
mniam.gif

Uwielbiam serniki a Twój Krystyno wygląda bosko
lecker.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Maraa @ 5 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=799175A już Ci uwierzę...
icon_mrgreen.gif
icon_wink.gif
Uwierz, uwierz
icon_redface.gif
. Tak naprawdę ciasta zaczęłam piec dopiero tak od około 5-6 lat. Pracowałam wtedy i pomieszkiwałam w Mielcu. Zawsze ciągnęło mnie w tę stronę i skrzętnie zapisywałam sobie w zeszycie różne przepisy od znajomych czy od mamy, ale sama nie piekłam. To znaczy piekłam , ale bardzo sporadycznie. Jeden placek na pół roku a może i rzadziej, i to nie zawsze był udany. Ale jeść bardzo lubiłam. No i z miłości do słodkości, zawzięłam się w sobie i popiekuję takie różne z tego starego zeszytu i nie tylko.
kuehl.gif
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Krystyna9 @ 5 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=799190Uwierz, uwierz
icon_redface.gif
. Tak naprawdę ciasta zaczęłam piec dopiero tak od około 5-6 lat. Pracowałam wtedy i pomieszkiwałam w Mielcu. Zawsze ciągnęło mnie w tę stronę i skrzętnie zapisywałam sobie w zeszycie różne przepisy od znajomych czy od mamy, ale sama nie piekłam. To znaczy piekłam , ale bardzo sporadycznie. Jeden placek na pół roku a może i rzadziej, i to nie zawsze był udany. Ale jeść bardzo lubiłam. No i z miłości do słodkości, zawzięłam się w sobie i popiekuję takie różne z tego starego zeszytu i nie tylko.
kuehl.gif
Z jednej strony ser mógł być jeszcze zbyt mało kremowy. Dlatego niedostatecznie związał się z masłem.
Z drugiej - drobno zmielne migdały umieszczone na spodzie pochłonęłyby wyciekający tłuszcz i nie było by indiańskich znaków dymnych
icon_mrgreen.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Puchatek @ 6 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=799568Z drugiej - drobno zmielne migdały umieszczone na spodzie pochłonęłyby wyciekający tłuszcz i nie było by indiańskich znaków dymnych
icon_mrgreen.gif
Mało, że pochłonęłyby tłuszcz, to ja jeszcze uwielbiam spód migdałowy (nauczył mnie tego taki jeden znakomity Kucharz
icon_mrgreen.gif
). No niestety, migdały "wyszły" i stąd to całe zamieszanie. Ale, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i nauka nie pójdzie w las.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Ze względu na brak treści przepisu temat został ukryty do czasu otrzymania wyjaśnienia od jego autora.
I dziś otrzymałam odpowiedź:

To dobrze. Przepis został wycofany, bo ma być drukowany w miesięczniku Kuchnia.

Pozdrawiam, Puchatek "


Moim zdaniem do druku powinno się przeznaczać przepisy nigdzie wcześniej nie publikowane.
Ale na prawie autorskim się nie znam i mogę się mylić...
Usunięcie przepisu stanowi wg mnie o braku szacunku dla tych, którzy z niego korzystali.

A co Wy sądzicie o takim postępowaniu?
Jak w takich przypadkach powinien postępować moderator?
Usuwać temat, czy zostawiać jako świadectwo o jego autorze?

W końcu forumowicze w temacie dyskutowali, wpisywali swoje opinie, a nawet wstawiali zdjęcia....

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Postępowanie świadczy o autorze przepisu. Chcecie upiec ten sernik, to sobie kupcie miesięcznik Kuchnia. Czysta reklama ale wątpię czy skuteczna.

Moderator powinien zostawić temat w takim stanie, jakim uczynił go autor. Ku przestrodze innych choc wątpię, czy znajdzie sie jeszcze ktos tak traktujący nasze forum.

Joanno, jesteś doskonałym moderatorem. 
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Joanno, nie usunęłabym wątku, a jedynie przeniosła do innego działu, żeby w przepisach nie robił zamieszania..
 
Status
Ten wątek został zamknięty.