Sezamowe szparagi*

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,319
1,613
113
nikka @ 7 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=974370biorę ten przepis
icon_smile.gif


tylko zastanawiam się jak go przerobić - bo olej sezamowy nie nadaje się do smażenia - przynajmniej tak mówią producenci. Zerknę jeszcze do swojej książki z kuchnią azjatycką, może tam jednak są jakieś odstępstwa.
Ja smażę na oliwie, a po usmażeniu dosmaczam kilkoma kroplami oleju sezamowego.
 

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
dzięki yrsa, w książce z przepisami kuchni azjatyckiej znalazłam podobny przepis - można użyć oliwy do usmażenia, ale tylko w połączeniu z oliwą (tej ostatniej jest zawsze więcej); jak zrobię, to przepis zamieszczę - chyba wykorzystam też odrobinę tamten książkowy przepis - wczoraj wykupiono mi szparagi - przyszłam na targ za późno
 

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Witam, skorzystałam z przepisu z książki "Wok", modyfikując go przez dodanie sosu sojowego, przekleję go tu, gdyż jest w sumie podobny. W tym przepisie nie smażymy na oleju sezamowym, a na mieszance z olejem roślinnym.


Składniki:

1 łyżka oleju słonecznikowego [użyłam Kujawskiego 3 ziarna]
2 łyżeczki oleju sezamowego [można dać mniej]
kawałek (ok. 5 cm) kłącza świeżego imbiru, oczyszczonego i utartego, albo dość drobno pokrojonego
20 cienkich zielonych szparagów [nie liczyłam ;) dałam cały pęczek]
sól i pieprz
1 łyżka ziaren sezamu, prażonych
1 łyżka jasnego sosu sojowego [to już dałam od siebie]
można posypać świeżym parmezanem [polecam]

Wykonanie:

Szparagi umyj i usuń zdrewniałe końcówki.


Na suchej teflonowej patelni upraż sezam [zacznie się rumienić po kilku minutach].

Rozgrzej wok [albo dużą patelnię], wlej do niego oleje, włóż imbir i szparagi. Smaż mieszając 3-4 minuty [dłużej jeśli używamy patelni] aż szparagi stracą posmak surowizny. Pod koniec dodaj sos sojowy, poczekaj aż wyparuje.

Szparagi przypraw solą i pieprzem, a przed podaniem posyp prażonym sezamem.

Podawałam ze świeżo startym parmezanem i chlebem - jako kolację.

szparagisezamowe1.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
podnosze
U mnie na obiad jutro z makaronem al dante, kto chce zlapie jeszcze kure, ale przy takim upale
icon_rolleyes.gif
pewnie kura zostanie na zas.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
znow, tym razem brokuly.
Obowiazkowo z imbirem i czosnkiem.

Podpowiem, ze cukinia (raz mialam malo szparagow, a samotna sie petala po lodowce) jest rewelecyjna, wchlania duzo sosu, a tym samym smaku.

Robilam do miesa po koreansku z ryzem, wiec uzylam skrobi zamiast odparowywac sos, zeby bylo go wiecej
icon_wink.gif