Śniadaniowe ciasto z jabłkami i żurawiną

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Bardzo się cieszę, że Ci smakuje!
banana.gif

Moje muffinki wkrótce po wystygnięciu zamroziłam, dzięki czemu dziś mogłam się delektować jedną z nich na śniadanie.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Jakby to powiedzieć.....
gruebel_2.gif

To bardzo zdrowe uzależnienie!
icon_mrgreen.gif
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Zdjecia mnie zachecily, mam akurat mus z dyni, platki, troche mielonych migdalow, jablka. Jedynie zurawiny brak, ale to sie rozwiaze rodzynkami. A moze jeszcze jakies bakalie dokupie - morele suszone, albo sliwki.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
To jest bardzo dobre ciasto, naprawde dobre....
Moja wersja : pure z dyni, zamiast zurawin rodzynki jasne, pol filizanki maki pszennej zastapilam migdalami mielonymi, oprocz cynamonu dalam imbir i kardamon, po pol lyzeczki mniej wiecej.
Cukier dalam zwykly i moze dlatego mimo wszystko dla mnie ciasto jest slodkie, moze i przez te rodzynki, ktore maja w sobie duzo slodyczy. Z zurawinami to musi byc poezja. Bedzie powtorka wkrotce, ale sobie wymyslilam, ze dodam pol filizanki dzemu zurawinowego zamiast cukru.
Bardzo dziekuje za zdrowy przepis na ciasto. Swietnie smakuje z dobra herbata. A zapach podczas pieczenia zwala z nog..; )

Jean, daktyle suszone sa pyszne, ale bardzo slodkie, z daktylami to chyba trzeba by bylo ilosc cukru zmniejszyc.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
upsss....dla mnie nigdy nic nie jest za słodkie
icon_mrgreen.gif
ale ze wzgledów dietetycznych zawsze zmniejszam. Tutaj tez daję minimalną ilość tak ok. 1/4 - 1/5 szklanki
rodzynki pozostają zwięzłe po upieczeniu a daktyle tak fajnie się rozpuszczają
lecker.gif

pomyślałam, ze mozna dodać kawałki czekolady...ale to juz dla gościów
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Ines @ 29 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=631515pol filizanki maki pszennej zastapilam migdalami mielonymi
Świetny pomysł!
freu.gif


jean @ 29 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=631581daktyle tak fajnie się rozpuszczają
lecker.gif

pomyślałam, ze mozna dodać kawałki czekolady...
Dodawałam czekoladę, ale muszę też spróbować z daktylami.
mniam.gif

Piekę to ciasto dość często w formie muffinek dla dziecka na drugie śniadanie do szkoły.
Ostatnio - z żurawiną, orzechami włoskimi i pistacjami.
muffiny__niadaniowe_z_pistacjami_i__urawin_1.jpg

muffiny__niadaniowe_z_pistacjami_i__urawin_.jpg

Zastępowałam też kiedyś część jabłek drobno posiekanym bananem.
Bardzo się cieszę, że ciasto Wam smakuje i inspiruje do własnych modyfikacji.
icon_smile.gif

Szkoda tylko, że źródło przepisu, czyli blog Ayn, już jest dla nas niedostępne...
icon_frown.gif

Nie wszystko, co mnie w nim zaciekawiło, zdążyłam przetłumaczyć...
 

Załączniki

  • muffiny__niadaniowe_z_pistacjami_i__urawin_.jpg
    muffiny__niadaniowe_z_pistacjami_i__urawin_.jpg
    29.1 KB · Wyświetleń: 0
  • muffiny__niadaniowe_z_pistacjami_i__urawin_1.jpg
    muffiny__niadaniowe_z_pistacjami_i__urawin_1.jpg
    30.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

monika1207

Member
Wrz 17, 2007
109
0
0
Zrobiłam ciasto wg przepisu ale wyszedł mi piękny zakalec:( siedziało w piekarniku 1,15 godz i chyba nie upiekło sie tak jak powinno. Mimo tego ciasto jest bardzo dobre:) zamrożę połowę.
 

monika1207

Member
Wrz 17, 2007
109
0
0
Znalazłam błąd, dodałam za dużo jogurtu naturalnego ok 200g i dlatego wyszło mi takie zbite, zwarte ciasto. Mam jednak prośbę czy mógłby ktoś przeliczyć ilość składników z filiżanek na szklanki? Filiżanki mogą być o różnych pojemnościach. Moje filiżanki są o pojemności szklanki czyli 250 ml. Bardzo proszę o pomoc ponieważ znacznie ułatwiło by mi to odmierzanie składników przy kolejnej próbie wykonania tego ciasta. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Moniko, w tym przypadku filiżanka =250 ml.
Jednak jeśli wszystkie składniki odmierza sie tą samą filiżanką, nie ma znaczenia, czy ma ona 200, 220 czy 250 ml pojemności. Wyjdzie po prostu ciut więcej lub ciut mniej gotowego ciasta.
icon_smile.gif

Najważniejsze, by za długo nie mieszać ( lub nie daj Boże nie miksować!) składników mokrych z suchymi, bo może się zrobić zakalec. Wystarczy je szybko pomerdać łyżką, tak jak w przypadku muffinek.
icon_smile.gif
 

monika1207

Member
Wrz 17, 2007
109
0
0
Joanno dziękuję za szybką odpowiedź. Następnym razem będę dokładnie odmierzać składniki. Mieszałam krótko do połączenia składników. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam
 

monika1207

Member
Wrz 17, 2007
109
0
0
Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy można użyć tylko mąki pszennej pełnoziarnistej lub orkiszowej. Jestem na MM i staram się nie używać mąki pszennej. Rozumiem że nie ma znaczenia czym odmierzamy składniki ważne żeby się trzymać proporcji z przepisu?Przepraszam że zadaje tyle pytań ale chciałabym następnym razem uniknąć zakalca:) Pozdrawiam
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Korzystałam z tego przepisu wielokrotnie, stosując różne wariacje i modyfikacje, ale nigdy nie robiłam go z samej mąki razowej. Jeśli wypróbujesz taka wersję, koniecznie się z nami podziel opinią.
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Tak, to ciasto jest mało słodkie, za to sycące i pożywne. Dlatego świetnie nadaje się na pierwsze lub drugie śniadanie jako wartościowe towarzystwo do kubka kawy czy herbaty.
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Dziś znów je upiekłam w postaci muffinek, tym razem bez cynamonu, za to z domowego musu jabłkowo - dyniowo - pomarańczowego z imbirem, z dodatkiem jabłka, orzechów, żurawiny i bajaderkowej kruszonki (z mąki pełnoziarnistej, trzcinowego cukru i odrobiny imbiru). Część płatków owsianych zastąpiłam mielonymi orzechami laskowymi.
Jak zwykle pycha!
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: