Śniadaniowe ciasto z jabłkami i żurawiną

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Joanno, jejku, dziękuję za ten przepis!

Ciasto naprawdę mi podeszło, całkowicie w moim typie
icon_smile.gif
Ma pysznie chrupiącą skórkę i miękki, bardzo wilgotny środek. Nie za słodkie, zdrowe, sycące i po prostu bardzo smakowite - no super, super
lecker.gif
Piekłam wczoraj wieczorem, najlepsze jest ciepłe, ale dziś również pycha.

Może komuś przyda się informacja, że w małej keksówce (ok 20 cm długości, ledwo się zmieściło) po godzinie patyczek był wciąż oblepiony surowym ciastem, więc piekłam dłużej, ok 80 min.

Dałam 3/4 szkl mąki białej, 1/4 pszennej razowej pełnoziarnistej i 1/2 orkiszowej. Dodałam jeszcze rodzynki i orzechy włoskie, ale na pewno nie będzie to ostatnia wersja tego ciasta, którą upiekę...
icon_wink.gif


(Mam zdjęcie jako dowód rzeczowy, ale było robione o 5.45 rano i zdążyłam cyknąć tylko... dwa razy? bo padła mi bateria, więc nie oczekujcie zbyt wiele
icon_wink.gif
)
 

Załączniki

  • IMG_5184.JPG
    IMG_5184.JPG
    1.9 MB · Wyświetleń: 0

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
I to jeszcze jak, mniam, ale ciasta już nie ma...
cry_1.gif
Stanowczo za mała porcja
icon_smile.gif
. Następnym razem zrobię z jakiejś big i zamrożę.
A Ty, Joanno, mroziłaś? Trzeba je potem podgrzać w piekarniku czy wystarczy wyjąć np wieczorem, żeby było na rano?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Mrożę regularnie, tylko że ja je wypiekam niemal wyłącznie w postaci muffinek na drugie śniadanie dla dziecka, więc to proste. Wystarczy wyjąć wieczorem lub w ostateczności włożyć na 30 sekund do mikrofalówki przed wyjściem do szkoły.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Dziś robiłam je znowu i mam kilka uwag, które może się komuś przydadzą.
Za pierwszym razem robiłam ciasto z 3/4 szkl mąki pszennej, 1/4 szklanki pszennej razowej - takiej prawdziwej, grubej, i 1/2 szkl mąki orkiszowej. Dzisiaj orkiszowa mi 'wyszła', została tylko z łyżka, więc wsypałam tę resztkę, a dałam znacznie więcej razowej niż wcześniej. Efekt - zmiana na niekorzyść, IMO, orkisz nadaje przyjemny, orzechowy posmak i aromat, ciasto na nim jest lżejsze i delikatniejsze, także zdecydowanie polecam właśnie moją ulubioną mąkę do tego ciasta, gruba razowa mąka dla mnie może być tylko małym dodatkiem.
Ostatnio dałam cukier brązowy na pół ze zwykłym. Dziś tylko brązowy. Pierwsza wersja dla mnie lepsza.

Co nie zmienia faktu, że ciasto jest i tak smaczne, ale nie tak jak ostatnio
icon_wink.gif
Jutro muszę iść po orkiszową
icon_wink.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Czemu nie, pewnie wyjdzie smaczne, wilgotne ciasto, ale ja lubię je za tę leciutką 'razowość', moim zdaniem dodatek mąki orkiszowej dużo zmienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Dzięki Wam znów je dziś upiekłam po długiej przerwie.
Tradycyjnie w kształcie babeczek (dziś - różyczek), tym razem z musem dyniowym, rodzynkami, suszonymi wiśniami i płatkami migdałów.
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
Piekłam dziś w formie muffinek. To ciasto jest cudne! Takie jak lubię wilgotne, razowe, z jabłkami i cynamonowym posmakiem, pyyyyszne
lecker.gif

Nie trzymałam się ściśle przepisu - więc wpiszę co zmieniłam: dałam szklankę mąki pełnoziarnistej pszennej typ 1850, 2-3 łyżki żytniej typ 700, szklankę płatków owasianych wymieszanych z otrębami, z braku żurawiny dodałam suszonych śliwek i kilka orzechów włoskich, a oleju na pewno mniej niż w przepisie (może z 1/6 szklanki ... tak na oko). Dodałam też płaską łyżeczkę cukru waniliowego i przyprawy do pierników (poza podanym w przepisie cukrem), ale chyba tym przedobrzyłam, bo jednak mogłoby być mniej słodkie, więc następnym razem dam mniej cukru
icon_smile.gif

Tak czy inaczej, mimo moich zmian (a jestem bardzo początkującym "cukiernikiem"), wyszło pyszne
icon_mrgreen.gif


Całe szczęście, że w przepisie jest wzmianka o mrożeniu, bo chyba bym wszystko pożarła dzisiaj
dump.gif

No i skład ciasta zachęca do tego by nazywać je zdrowym i nietuczącym
zahnlos.gif
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Upieklam i ja, bardzo nam smakuje. Dziękuję za przepis:)
 

Załączniki

  • ciasto_sniadaniowe_z_zurawina.jpg
    ciasto_sniadaniowe_z_zurawina.jpg
    68.9 KB · Wyświetleń: 0

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
ojej, to ciasto, z jabłkami i orzechami, to jest tradycyjny wypiek Bożonarodzeniowy u nas, od lat
icon_smile.gif

jakie to jest pyszne...chyba zrobię w czwartek nad jezioro, z orzechami i jabłkami właśnie
gruebel_2.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Upieklam w postaci muffinek. Moj syn bardzo zadowolony, muffinki juz w drodze do Lake District.
Upieklam podwajajac porcje. Dodalam gruszek i jablek, zurawin i orzechow laskowych (mialy byc pekany, a zdecydowal, ze woli laskowe), zamiast platkow owsianych dalam mieszanke "platki 6 zboz". Make pszenna razowa zastapilam razowa orkiszowa, a cukier byl palmowy (scieralam go na tarce).
Raz jeszcze dziekuje, Joanno, za wybranie przepisu
bussi.gif
 

Załączniki

  • Breakfast_Muffins.jpg
    Breakfast_Muffins.jpg
    87.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: