Tort makowy Caryca Ester

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Na taka ilosc skladnikow jaka podala Krystyna, to jaka ma byc ta blaszka w koncu? Bo ja juz doszczetnie zglupialam. A chce mi sie...
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Ja je kiedys pieklam na takiej aluminiowej blaszce dolaczonej do piekarnika - ona zajmuje cala przestrzen i jest dosyc plytka. To ciasto sie pozniej kroi na 3 kawalki

 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,672
2,968
113
Nie miałam blachy o wymiarach podanych przez Krystynę i przeliczałam pole dla wszystkich posiadanych przeze mnie blach.
dump.gif
Najwygodniej mi było upiec 3 placki w tortownicy 20 cm. Wlaściwie, to dobrze się stało, bo ciasto miało wygląd "skończony"
icon_lol.gif
 

morena55

Member
Wrz 5, 2011
78
0
0
Tort pyszny i na pewno go powtórzę ,tylko kiedy jak tu tyle przepisów do wypróbowania ????!!!!
Ale ten już sprawdzony i wszystkim smakował
icon_smile.gif
))
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
no to jeszcze jedno pytanko (za odp. na poprzednie-dziekuje)

CYTATUpieczone ciasto wyjąc z piekarnika i szybko przykryć wierzch papierem do pieczenia i ręcznikiem/płótnem
troche tegonie kumam. Jak mam to przykryc? Czy ten papier ma dotykac ciasta czy nie? a recznik to na ten papier? czy jak? I co to daje? Chodzi o to aby nie wyschlo? Troche to skomplikowane. Mam nadzieje, ze smak tortu wynagrodzi mi to ciezkie myslenie.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
E, tam, tam nie ma nic skomplikowanego
icon_biggrin.gif

Jak wyciagniesz biszkopt z piekarnika na blat, na kuchenke, obojetnie
icon_wink.gif
to przykrywasz go papierem.
Ja, lekko przyglaskalam ten papier do biszkoptu, a potem polozylam na tym papierze recznik.
Z tym papierem pewnie chodzi o to, zeby pozbyc sie skorki z biszkoptu. Tak mi sie wydaje.

I co ? Skomplokowane ?
icon_wink.gif
 

ewik47

Member
Lis 29, 2010
11
0
0
Krystyna9 @ 1 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=939037alice, mój mak (suchy oczywiście) był raczej tak solidnie zmielony. Czasami w sklepach można kupić mak mielony (u mnie niestety nie ma) i wtedy problem mielenia maku mamy z głowy. Mnie też pewnie by trzeszczał taki cały mak
icon_mrgreen.gif
, czego nie lubię tak jak twój mąż.
Budyń, gotowałam tak jak napisane: 3 łyżki mąki ziemniaczanej z bardzo małą górką + cukier + żółtka na 250 ml mleka. W momencie jak zaczynała masa gęstnieć dodałam sok z 1 b.dużej cytryny ( dopiszę teraz w przepisie, że można 2 mniejsze cytryny dać) + otarta skórka. Jeszcze chwilę zgęstniał i zdjęłam z ognia. Teraz dodawałam do niego (jeszcze mocno gorący był) czekoladę połamaną na malutkie kawałki.
Smak cytryny był u mnie mocno wyczuwalny.
Z tymi łyżkami to jest różnie bo są różnej wielkości ja np.mam 3 rodzaje i jakiej użyć.A może przeliczyć łyżkę na wagę ale jaki przelicznik zastosować?Bo jak wezmę np łyżkę dużą z czubkiem to wtedy faktycznie tej mąki jest za dużo.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Przeciętnie łyżka ma pojemność 15 ml (trzy płaskie łyżeczki). Z czubkiem będzie nieco więcej.
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Choc nie obylo sie bez wpadek to wyszlo mi cos takiego.

Tort_makowy_z_kremem_cytrynowym_1.JPG
 

Załączniki

  • Tort_makowy_z_kremem_cytrynowym_1.JPG
    Tort_makowy_z_kremem_cytrynowym_1.JPG
    133 KB · Wyświetleń: 4

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Alez to ciacho super wyglada
icon_smile.gif


Chce zrobic jako okragly tort. Czy aby na pewno to ma byc tak mala tortownica jak ok 20cm? Bo patrzac na wymiary blachy to jest ona duza a tortownica duzo mniejsza.
Mam do wyboru tortownice 21cm, 24cm, 27cm. Najbardziej wolalbym zrobic w tej srodkowej ale nie zwiekszajac ilosc produktow.
Wiem ze kilka z Was robilo w tortownicy okraglej. Mozecie podac mi ich srednice?
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,317
1,610
113
Okruszku, Buka pisze, że piekła w tortownicy o średnicy 20 cm, ale 3 placki. Piecz w tej najmniejszej. No i też 3.
 

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Dzieki za odpowiedz
icon_smile.gif

To jeszcze jedno mam pytanie
300ml smietany to ile to gramow? Mam 200g smietany 36% z Piatnicy i nie wiem ile jeszcze dokupic... Pomoze ktos?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,672
2,968
113
Ciasto wczoraj upiekłam na blasze z piekarnika i tam spędziło pod przykryciem noc. Podzieliłam je teraz na te trzy części i stwierdzam, że malutkie będzie. Stare piekarniki mają większe blachy, a moja obecna jest z każdego boku mniejsza od Krysinej o prawie 2 cm.
No nic, ciasta w końcu mam tyle samo, prawda?
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
oj Buko, faktycznie sporo mniejsze te obecne blachy. Przekonałam się jak piekłam roladę biszkoptową. Biegusiem musiałam zrobić drugą porcję ciasta na drugą roladę, bo kremu by sporo zostało
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,672
2,968
113
Nic to, Krysiu. Przy innych świątecznych ciastach rodzinka nie odczuje, że jest niewielkie. A jak zechcą, to mogę im powtórzyć choćby za tydzień, bo jest pyszne i robi sie szybko.
Wesołych Świąt!
bussi.gif