Tort makowy Caryca Ester

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Wolałam się upewnić, bo póki co to marny ze mnie kucharz i bałam się, że coś poplączę i tort mi nie wyjdzie. A taką mam na niego ochotę, że gdyby mi nie wyszedł, to z żalu chyba bym się własną pięścią zatłukła. Rany, już się nie mogę doczekać.
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif
[a miałam być na diecie.
gruebel_2.gif
A tam, chrzanić dietę.
icon_mrgreen.gif
].
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Powiem szczerze, ze o tym ciescie marzylam odkad Krysia wpisala przepis. Jej zdjecia sa tak przeapetyczne,
ze normalnie nie moglam.
Sa przepisy, ktore robie od razu, a sa takie, ktore musza nabrac mocy urzedowej i przygotowania psychicznego
icon_mrgreen.gif

Ten przepis wlasnie nalezal do tych dwoch kategorii
icon_lol.gif

Przepis wydawal mi sie zbyt trudny (
gruebel_2.gif
) i przyznaje, ze troche mnie przerazal
dump.gif
-
ale te zdjecia bardzo do mnie przemiawialy. Wiedzialam na sto procent, ze predzej czy pozniej przelamie sie i zrobie to ciacho
icon_mrgreen.gif

Nie planowalam kiedy dokladnie je zrobie, ale nadszedl czas (juz jakis czas temu),
gdy potrzebowalam poprostu jakies efektowne ciasto, -( bo ze smaczne tez musi byc, to zrozumiale
icon_mrgreen.gif
)
i bez wiekszego namyslu skusilam sie wlasnie na to
icon_biggrin.gif

Mialam wlasciwie wszystkie skladniki- oprocz smietany. Mialam jej tylko 200, wiec uzupelnilam Creme Fraiche
icon_biggrin.gif

Reszta bez zmian.
Coz moge powiedziec.
Ciasto zrobilo ogromna furore wsrod moich gosci. Nie umieli sie nachwalic, jakie jest pyszne
icon_biggrin.gif

To prawda. Polaczenie maku i cytryny, jest na prawde wysmienite.
Nie mialam z ciastem zadnego problemu. Nie mam pojecia, dlaczego wczesniej sie go balam
dump.gif

Ciasto jest bardzo latwe do wykonania, jednak musze przyznac, ze dosc pracochlonne,
ale oplaci sie zainwestowac ten czas i "zabawe"
icon_wink.gif

Przepis wchodzi na stale i mimo, ze potrzeba troche czasu do jego wykonania, bede robila je na pewno, gdy tylko zdarzy sie okazja,
a moze i ktoregos dnia, zrobie bez okazji
icon_mrgreen.gif
(Juz nawet wiem kiedy
fiesgrins.gif
)
Krysiu, dziekuje Ci bardzo za ten przepis i szkoda, ze wczesniej nie dalas mi kopa, zebym go duzo wczesniej zrobila
icon_mrgreen.gif

Aha, dodam jeszcze, ze ciasto ma duzy plus za to, ze mozna (powinno sie) je przygotowac wczesniej.
bussi.gif
cvety.gif
anbetung.gif


Zdjecie nie jest tak ladne, jak Krysi, ale moje bylo robione na szybko.
Na zdjeciu nie widac, ze sa dwie warstwy kremu, ale sa (tzn. byly)
Po przekrojeniu ciacha, wygladalo tak, jak na zdjeciu u Krysi
bussi.gif


PICT0016_1.JPG
 

Załączniki

  • PICT0016_1.JPG
    PICT0016_1.JPG
    208.5 KB · Wyświetleń: 3

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,673
2,968
113
Caritka, przestań.
fiesgrins.gif

Nie zdecydowałam jeszcze, jakie będzie ciasto na święta, ale Twój opis przesądził sprawę.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
...może i ja zrobię?!
fiesgrins.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Buka @ 2 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275011Caritka, przestań.
fiesgrins.gif

Nie zdecydowałam jeszcze, jakie będzie ciasto na święta, ale Twój opis przesądził sprawę.
No,dobra, juz nic nie mowie
fiesgrins.gif

A tak powaznie, to bardzo polecam, bo na prawde bardzo fajnie sie je je - o ile tak moge powiedziec
icon_biggrin.gif

I powiem szczerze, ze ciasto, nie dosc, ze jest smaczne, to bardzo ladnie sie prezentuje
icon_biggrin.gif



vana @ 2 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275022...może i ja zrobię?!
fiesgrins.gif
Moze? Phi, zrob koniecznie
fiesgrins.gif


Mam nadzieje, ze bedzie Wam smakowalo
icon_biggrin.gif


Zapomnialam wczesniej dodac, ze mialam lekkie przerazenie w oczach, jak studzilam biszkopt.
Polozylam na wierzchu papier i jakos oczami wyobrazni widzialam, jak papier calkowicie przykleja sie do biszkoptu,
i bedzie klapa,
rofl.gif
ale po ostudzeniu, wszystko sie pieknie odkleilo, nie zostawiajac skorki na biszkopcie.
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Zdecydowałam- piekę na święta!!!
Czy mogłybyście pomóc mi w kwestii blaszki - nie mam takiej całej blachy od piekarnika ( o wym. 33/36) i albo zostaje mi upiecznie na papierze i na tej 'drabince' od piekarnika, albo w blaszce 20/30. Nie umiem sobie tego przeliczyc, czy z tej porcji da radę upiec 2 blaty na mniejszej blaszce? Czy lepiej zrobić z półtorej porcji???
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
na Twoją blachę wystarczy pół porcji ciasta, więc weź pełne proporcje i upiecz dla blaty.
icon_smile.gif
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
no i upiekłam... po wielu przejściach, ale wczoraj ostatecznie wylądowało w lodówce.
icon_smile.gif

wszystko zaczęło się od popsutego piekarnika, co odkryłam dopiero po ukręceniu biszkoptu. w pełnej panice zadzwoniłam do koleżanki i leciałam do niej z blachą z surowym ciastem. byłam świadoma tego, że efekt po upieczeniu nie będzie rewelacyjny, ale moim zdaniem nie jest źle... podzieliłam go na trzy części.
przez to zamieszanie z biszkoptem, zapomniałam dodać czekoladę do gorącej masy budyniowej.
dump.gif
roztopiłam ją (czekoladę) w kąpieli wodnej i dodawałam po łyżce ostudzonej masy, aby uniknąć grudek. z kremówką o dziwo już nie było problemów, także sprawnie połączyłam ją z przygotowaną wcześniej mieszaniną cytrynowo-czekoladową.
zdjęcie zapewne wstawię jutro po przekrojeniu ciasta, ale jednego jestem pewna- masę z tego przepisu będę często wykorzystywać do innych wypieków, bo jest bardzo delikatna i wdzięczna w zrobieniu.
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,673
2,968
113
Vano, też dziś piekłam i też z przygodami. Nie miałam blachy o tych wymiarach, upiekłam trzy placki w tortownicy 20 cm. Jak już miałam dokładać czekoladę okazało się, że to, owszem, biała Wawela, ale michałkowa.
icon_rolleyes.gif
Źle sie tarkowała na wierzch i musiałam ja podmrozić. Kremem też jestem zachwycona. Smakiem całości pozachwycam się dopiero jutro.
lecker.gif
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Upiekłam ( i spróbowałam już
icon_redface.gif
). Pyszne i delikatne,aż nie wierzę, że ja sama zrobiłam. I to bez żadnych przygód ;) Będę z tego przepisu torty piec - czyli szczyt moich kulinarnych marzeń.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Buka @ 7 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1276759Vano, też dziś piekłam i też z przygodami. Nie miałam blachy o tych wymiarach, upiekłam trzy placki w tortownicy 20 cm. Jak już miałam dokładać czekoladę okazało się, że to, owszem, biała Wawela, ale michałkowa.
icon_rolleyes.gif
Źle sie tarkowała na wierzch i musiałam ja podmrozić. Kremem też jestem zachwycona. Smakiem całości pozachwycam się dopiero jutro.
lecker.gif
no to nie jestem sama...
icon_mrgreen.gif

jestem pewna, że wypiek wyszedł znakomicie- możemy liczyć na zdjęcia?

Krysia byłaby z nas dumna.
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,673
2,968
113
Sama jestem ciekawa, czy sprostałam Krysi umiejętnościom w wykonaniu ciasta, bo jesli chodzi o zdjęcia, to mam wątpliwości, ale się postaram.
icon_lol.gif


Caritko, dzieki za zachętę.
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
mój dowód rzeczowy
icon_wink.gif
:

stp65858horz.jpg


dodam tylko, że moim zdaniem masa wyszła trochę zbyt słodka (może to dlatego, że długo nie jadłam slodyczy
gruebel_2.gif
), następnym razem pokuszę się chyba o całkowite pominięcie cukru.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,673
2,968
113
Ho, ho, jakie piękne, Vano.
lecker.gif

Nie powinnam pokazywać tego zdjęcia (z filmiku zresztą) robionego komórką, w marnym oświetleniu i w ogóle w pośpiechu, na moment przez zjedzeniem ostatniego okruszka. Nie odniosłam wrażenia, że jest za słodkie. Następnym razem użyję śmietany mniej niż 36%. Krem wyszedł zwarty i w smaku trochę za bardzo maślany. Generalnie ciasto pyszne, smakowało wszystkim, nic nie zostało na dziś. Powtórka będzie.
daumen.gif


Tort_Carycy11.jpg
 

Załączniki

  • Tort_Carycy11.jpg
    Tort_Carycy11.jpg
    17.9 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
dziękuję za miłe słowa.
icon_smile.gif

z mniejszą zawartością tłuszczu w śmietanie to dobry pomysł, ja robiłam z kremówki 30% i nie czułam maślanego posmaku.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Buka @ 7 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1276805Sama jestem ciekawa, czy sprostałam Krysi umiejętnościom w wykonaniu ciasta, bo jesli chodzi o zdjęcia, to mam wątpliwości, ale się postaram.
icon_lol.gif


Caritko, dzieki za zachętę.
bussi.gif
bussi.gif


Vana, Buko, sliczne zdjecia i bardzo apetyczne
icon_biggrin.gif

Ciesze sie, ze sie skusilyscie
icon_wink.gif
i dobrze, ze ciacho smakowalo, bo byloby na mnie
icon_mrgreen.gif


Moje tez nie bylo ani za slodkie, ani maslane, ale ja tez mialam smietane i Creme Fraiche 30 %.
 

Ryjek

Member
Gru 26, 2010
44
0
0
Dziekuje
icon_smile.gif
I dla pewnosci do kremowki dodalam fixa
icon_smile.gif
Natomiast kremowke z masa cytrynowa polaczylam lyzka, gdyz balam sie miksera i moich mozliwosci do przebicia kremowki
icon_razz.gif