Tort makowy Caryca Ester

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Krystyno, bardzo Ci dziękuję. Ten mielony to nawet do makowców byłby dobry, nie trzeba mielić a mozna mieć mase własnej roboty.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Krystyno, a jakby te rozmiary blaszki przelozyc na tortownice, to jaka duza musialaby byc na to cudo? Mam jedna jedyna ale 30 cm, chyba za wielka....
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Margarete, zdecydowanie za duża. To wychodzi cieniutki placek, którego nie da się przekroić. Po prostu ten placek, kroimy na trzy małe placki. Tak sobie myślę, że tortownica o śr. 18 - 20 cm
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Udało mi sie kupić mak mielony. Biszkopt na tym zyskał. Nic nie trzeszczy. Natomiast krem zrobiłam nieco inny. Z lemon curdu i mascarpone. całosc bardzo dobra i oryginalna. Popisowy tort.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Krysiu!! będe testować Twój tort, w ten wekend juz , szukam tortu makowego od lat , nigdy mi sie jeszcze nie udał, ale ja wierzę w Twoje przepisy
icon_smile.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Krysiu!! będe testować Twój tort, w ten wekend juz , szukam tortu makowego od lat , nigdy mi sie jeszcze nie udał, ale ja wierzę w Twoje przepisy
icon_smile.gif
 

aguś25

Member
Lis 30, 2009
353
0
0
Krystyno czy podczas robienia kremu może coś pójść nie tak tzn. czy masa może sie w jakis sposób oważyć , albo zepsuć ? Pytam , bo ja jestem do tego zdolna i wole byc przygotowana na taką ewentualnośc , a chętnie zrobie taki torcik na niedziele .
wink.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Doruśka @ 19 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=946567Krysiu!! będe testować Twój tort, w ten wekend juz , szukam tortu makowego od lat , nigdy mi sie jeszcze nie udał, ale ja wierzę w Twoje przepisy
icon_smile.gif
Doruśka, nie jest to typowy makowy tort> Boję się, że możesz się rozczarowac oczekując takowego z tego przepsu

aguś25 @ 19 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=946570Krystyno czy podczas robienia kremu może coś pójść nie tak tzn. czy masa może sie w jakis sposób oważyć , albo zepsuć ? Pytam , bo ja jestem do tego zdolna i wole byc przygotowana na taką ewentualnośc , a chętnie zrobie taki torcik na niedziele .
wink.gif
Uwierz w swoje siły a nie w to, że nie masz zdolności. Zawsze może pójśc coś nie tak. I tego to nikt chyba nie jest w stanie przewidziec. Pamiętaj aby masę budyniową dokładnie wystudzic i dobrze ubic śmietanę.
 

aguś25

Member
Lis 30, 2009
353
0
0
I ja też zrobiłam . Bardzo smaczne . Gapa ze mnie , bo dopiero teraz doczytałam jak robisz warstwy z ciasta. W wyniku mojego zaślepienia robiłam wszystko z podwójnej porcji.Tak żebym miala dużą blache ciasta .Ciasto bardzo ładnie wyroslo , ale potem szybko opadło jeszcze w trakcie pieczenia.
cry_1.gif
Myslę , ze za mało dałam mąki bo jajka były bardzo puszyste , a to ciasto to nic innego jak biszkopt z dodatkiem maku. Rewelacją jest dodanie do ciasta zmielonego maku - nic nie trzeszczy nie chrupie między zębami . Zastanawiam się czy do śmietany możnaby dodać śmietanfix ,żeby krem nie był ciapciowaty - bo taki mi wyszedł ( w smaku jednak bardzo dobry). I co najważniejsze nie było żadnych niemiłych niespodzianek w trakcie robienia go.
mniam.gif




DSC00409.JPG
 

Załączniki

  • DSC00409.JPG
    DSC00409.JPG
    85.1 KB · Wyświetleń: 3

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
aguś, krem ma taki być (bo to nie jest ciężki ,maślany krem do tortów). Aksamitny, delikatny i mięciutki. To ciasto możesz z powodzeniem zamrozić i podawać jako mrożony torcik makowy

A ciasto, w trakcie pieczenia opada. Lecz nie jest to zakalec, tylko ciasto odrobinę się ścina. I dlatego najlepiej go piec, niczym roladę biszkoptową.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ludenan

Member
Sie 6, 2006
3
0
0
Dzien dobry
Maz upiekl mi go wczoraj na urodziny....no byl wspanialy .
lecker.gif
A synkowi tak smakowal ze dzis rano go zjadl na sniadanie
Dziekuje bardzo za przepis,a jak zdjecia okaza sie udane to dolacze.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aguś25

Member
Lis 30, 2009
353
0
0
Tak dla przypomnienia i odświeżenia przepisu , bo warto .
Niestety to już ostatni kawałek
cry_1.gif
- pyszności
mniam.gif



S5025790.JPG
 

Załączniki

  • S5025790.JPG
    S5025790.JPG
    29.2 KB · Wyświetleń: 3

ewelin

Member
Lut 2, 2010
2
0
0
Wielokrotnie robiłam to ciasto i zawsze wszystkim smakowało. Niesamowite połączenie aromatu świeżej cytryny i maku.
 

illy

Member
Lut 20, 2008
1,500
0
0
Ach wyglada cudnie ten torcik, z checia bym upiekla, ale moj mezus nie lubi maku wiec nie pieke ciast z makiem, a ja go tak lubie
cry_1.gif
 

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Illy, piecz bo warto, co tam mąż
icon_mrgreen.gif

Ja upiekłam wczoraj, zmieniłam tylko krem tzn zamiast jajek, mleka i mąki ziemniaczanej dałam mascarpone. Ubiłam go z rozpuszczoną w śmietance białą czekoladą, żeby było bardziej dietetycznie dałam jeszcze kubełek jogurtu greckiego
icon_wink.gif

Oczywiście sok i skórka z cytryny oraz po konsultacjach wanilię. Krem w połączeniu z makiem w biszkopcie smakuje O.B.Ł.Ę.D.N.I.E
lecker.gif

Bałam się, tylko że nie znajdę tego mielonego maku, ale udało się kupić w "Piotrze i Pawle".
Jednym słowem fajny, prosty w wykonaniu przepis. Wielkie dzięki kobitce, która go wyszperała i zamieściła na forum
anbetung.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Upieklam juz trzy makowe biszkopty (wyszly wspaniale, sa bardzo delikatne!) Z dwoch porcji na duzych blachach. Wszystkie zamrozilam, bo sa na grudzien, kiedy to bede miala bardzo malo czasu na pieczenie. Juz nie moge sie doczekac krysinego kremu z biala czekolada. Ale coz, czekanie ksztaltuje charakter
baa.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Właśnie przymierzam się do tego przepisu, ale mam dwa pytania:
- czy jeśli do kremu nie dodam soku z cytryny, to tort coś na tym straci? Nie będzie za mdły?
- w samym przepisie jest mały błąd, bo w spisie składników do ciasta wymienione są: " 4 całe jajka i 2 białka", a już w sposobie wykonania napisane jest, że: "Jajka i żółtka ubic z cukrem, na gęstą i bardzo puszystą masę (do białości)". Czy dobrze rozumiem, że ubić trzeba całe jajka z białkami na puszystą masę, a nie żółtka?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,389
3,674
113
Krystyna9 @ 16 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=933337Składniki

Ciasto:

* 4 całe jajka
* 2 białka

Wykonanie:
Biszkopt makowy: Jajka i białka ubic z cukrem, na gęstą i bardzo puszystą masę (do białości).
W przepisie nie ma błędu, opis jest zgodny ze składnikami.*

Krem bez cytryny będzie pewnie mdły, ale to sprawa indywidualnego gustu.

*EDIT:
dostałam informację, że błąd został poprawiony bez adnotacji o edycji postu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: