Vermont Sourdough

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (dominique @ 11 Feb 2008, 06:06 ) index.php?act=findpost&pid=659619Tak, ale wtedy ten zaczatek bedzie zawieral make pszenna...
No bo ten zaczatek na vermont sourdough ma byc pszenny, wg oryginalnego przepisu oczywiscie!
Mysle, jednak, ze wiele osob piekacych chleby w domu od dawna ( w tym i ja) nie widzi najmniejszego sensu trzymania dwoch czy trzech odrebnych zakwasow....mamy z reguly jedna "matke" i jest ona najczesciej zytnia razowa.
Poza tym, to jaki zakwas lub zakwasy mamy w domu jest podyktowane rodzajami wypiekanych i ulubionych chlebow, znam takich, ktorzy wcale zytnich chlebow nie pieka i zaczatek maja z maki bialej pszennej, w dodatku dwa rodzaje : plynny i gesty.
Tobie, droga Dominique, radze pozostac przy jednym - zytnim razowym, przeciez i z niego mozesz utworzyc kazdy inny
icon_biggrin.gif

Tak wiec, gdy wybierzesz juz przepis, a bedziesz miala watpliwosci, daj nam znac, jestem pewna, ze znajdziesz pomoc.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dominique

Member
Lut 6, 2006
186
0
0
Tatter!!!
Zaczyn nastawilam wczoraj wieczorkiem, dzisiaj juz ciasto sobie rosnie
icon_wink.gif
potem zamierzam uformowac bochen i do lodowki, chce piec jutro rano.
Zrobilam z pol porcji ciasta, ale zaczynu zrobilam na normalna ilosc, wiec teraz mi polowa zostala i sie tak zastanawiam, bo wylac serce nie mam... zrobic jakis inny chleb na nim (moze ten wiejski francuski wyjdzie?)? dokarmic i odstawic na kilka dni? (przsenna czy zytnia w ogole jesli) czy cus? Na razie odstawilam i tak zostawilam... a zytni poszedl do lodowki na kilka dni.
 

dominique

Member
Lut 6, 2006
186
0
0
To moj drugi chleb w zyciu...wlasnorecznie upieczony!
Tatter, Mirabbelko, Wam goraco dziekuje!!!!
I nie wiem, czy jest sens robic jeszcze jakies inne chleby z innych przepisow, bo to jest wlasnie TEN chleb, ktory szukalam!!!

Skorka chropiaca, przypieczona, srodek pachnacy, nie zbity, no PYSZNY!!!
Maz dostanie na Walentynkowa kolacje
icon_wink.gif
zobaczymy, co powie, ale nie wierze, zeby mu nie smakowal!
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
dominique @ 14 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=660940To moj drugi chleb w zyciu...wlasnorecznie upieczony!
Tatter, Mirabbelko, Wam goraco dziekuje!!!!
I nie wiem, czy jest sens robic jeszcze jakies inne chleby z innych przepisow, bo to jest wlasnie TEN chleb, ktory szukalam!!!
jest sens, jest ! mysle, ze jeszcze nieraz tak powiesz o innych chlebach. przed Toba tyle mozliwosci
icon_mrgreen.gif


a chleb rzeczywiscie bardzo ladny.
 

dominique

Member
Lut 6, 2006
186
0
0
Dziekuje!
Mirabbelko, napisalam oczywiscie pod wplywem emocji przy pierwszej kromce
icon_wink.gif
Jest faktycznie swietny i baaardzo smaczny!
Ale bardzo podoba mi sie wypiek chlebow, wiec na pewno zabiore sie w najblizszym czasie za kolejny wypiek z listy
icon_wink.gif

Chyba upieke tego z San Francisco teraz, chociaz ten z ziemniakami tez mnie bardzo kusi...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Przylaczam sie do gratuacji! Dominique - wielkie brawa!!!
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Upiekłam go parę dni temu. Nie mam nadal kamiena i piekłam na papierze i nagrzanej blasze, tej grubszej z piekarnika. Wyglądał imponująco. Zjedzony do ostatniej okruszynki. Ślicznie dziękuję mirabbelko!!!
HPIM8143.JPG
HPIM8145.JPG
 

Załączniki

  • HPIM8143.JPG
    HPIM8143.JPG
    2.1 MB · Wyświetleń: 8
  • HPIM8145.JPG
    HPIM8145.JPG
    2 MB · Wyświetleń: 8

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Frigg- piekny chleb gratulacje
icon_biggrin.gif
- ale moze trzeba bylo wpisac to pod przepisem?
icon_biggrin.gif

Tutaj, raczej wpisujemy przepisy
icon_wink.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Frigg, piękny Ci wyszedł. I bez kamienia. Szczerze podziwiam.

Tutaj jest przepis na ten chleb podany przez Tatter. Mirabbelka chyba swojego przepisu na cinie nie wpisywała, ale w wątku Tatter jest też zdjęcie chleba Mirabbelki.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Racja! Mirabbelka nie ma tutaj tego przepisu.
A ten chleb, to przeciez jeden z moich ulubionych!!
Gdzies go juz tutaj pokazywalam
icon_biggrin.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
I właśnie !!! Czytając Twoje Caritko jakieś dawne posty nabrałam przeświadczenia, że można upiec TAKI chleb bez kamienia. To Twój patent. Gratuluję masz uczennicę.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
frigg @ 29 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=681837I właśnie !!! Czytając Twoje Caritko jakieś dawne posty nabrałam przeświadczenia, że można upiec TAKI chleb bez kamienia. To Twój patent. Gratuluję masz uczennicę.
O kurde mole
icon_redface.gif
icon_biggrin.gif

Jest mi niezmiernie milo
bussi.gif
i tym bardziej sie ciesze, ze Ci wyszedl
banana.gif

icon_wink.gif


To tylko dopowiem
icon_wink.gif
, ze uwazam, ze kazdy chleb mozna upiec bez kamienia
icon_lol.gif
icon_mrgreen.gif

Frigg- jesli nie pieklas jeszcze i nie boisz sie juz piec bez kamienia, to ogromnie polecam rowniez ten chleb
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=10101&st=0
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
frigg, wspaniale wyglada twoj chleb
mniam.gif

jesli pozwolisz, polacze twoj temat z odpowiednim watkiem

PS. nigdy nie mialam nic przeciwko temu, zeby ktos wstawil tutaj jakis przepis z mojej strony, jesli uzna ze jest tego godny
icon_wink.gif
uwazam, ze bez sensu jest gdybym ja sama siebie dublowala
icon_mrgreen.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Droga mirabbelko możesz wszystko. Jam to nie chwaląc się uczyniła, żem Twój chlebek zgapiła i upiekliła. Wyglądał naprawdę chlebkowo i tak smakował. Zakwas miałam obudzony z zasuszonego we wrześniu. Baaaardzo aktywny.
Pozdrawiam Cię serdecznie. Nigdy w życiu bez Ciebie nie wpadłabym na pomysł upieczenia chleba na zakwasie.
bussi.gif
cvety.gif
bussi.gif
, a każdy Twój przepis jest tego godny, tylko moje umiejętności jeszcze w powijakach.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: