Wiejski chleb francuski

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Przepiękny
icon_exclaim.gif
icon_exclaim.gif
icon_exclaim.gif
 

EwaMarta

Member
Paź 14, 2006
23
0
0
" Potem nacięłam go żyletką"

Chleb wyglada super. Mam pytanko, moze troche nie w tym miejscu, ale sie odwaze
icon_wink.gif
, czy zytni ziemniaczany pieczonyw garnku, o dosc rzadkiej konsystencji tez nalezy nacinac ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Jesli "wiejski chleb francuski" to ja stawiałabym na pain de campagne, a nie pain grand- mere.
Kiedy formujesz bochenek to możesz naciąć, jeśli po prostu wlewasz ciasto do formy, garnka etc. to nie musisz nacinać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Hazo ale popatrz jakie one podobne Twój i mój, prawie identyczne są
icon_smile.gif


EwaMarta chlebów o rzadkiej konsystencji nie nacina się, bo się nie da ich naciąć, nacięcia stosuje się w chlebach o bardziej zwartej konsystencji, ponieważ jeśli się tego nie zrobi, to chleb na skutek napinania skórki pod wpływem rośnięcia w piekarniku może popękać, a nacięcia ładniej wyglądają niż pęknięcia
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
dziunia @ 7 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=390591Hazo ale popatrz jakie one podobne Twój i mój, prawie identyczne są
icon_smile.gif
Dziuniu, też to zauważyłam. I to zarówno w całości, jak i przekroju. Wyglądają jak bliźniaki.
icon_mrgreen.gif
Może w dzisiejszych czasach tak jest prawidłowo
icon_question.gif

A swoją drogą ciekawe, że one są takie same. Zazwyczaj chleby pokazywane na forum, robione z tego samego przepisu bardzo się od siebie różnią. Na przykład taki razowiec Tatter - u jednych jest ciemny, u innych całkiem jasny.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ale sie madrza, ale sie madrza
icon_lol.gif
;)

a to jest po prostu pain au levain (w ksiazce autora przepisu) - czyli po prostu na zakwasie
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
CYTATale sie madrza, ale sie madrza ;)
icon_razz.gif
icon_lol.gif


CYTATNa przykład taki razowiec Tatter - u jednych jest ciemny, u innych całkiem jasny.
jeśli o razowiec chodzi, to wydaje mi się że jednak mąki pełnoziarniste bardziej się róznią między sobą od białych i może stąd te róznice?
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
piekę ten chleb raz w tygodniu i już trochę ujarzmiłam całą procedurę.
jeśli chodzi o zaczyn to mi wychodzi gęsty, ale to nie przeszkadza mu bąblować, ani-ani. Robię go dokładnie wg receptury, reguluję ilość mąki w czasie wyrabiania ciasta właściwego.
Chleb ten jest rewelacyjny. Zazwyczaj pozwalam mu wyrastać w nocy więc rano mam ogromne, wyrośnięte bochenki. W piecu dodatkowo sporo wyrasta.
Nacinam go nożykiem do papieru, specjalnie przeznaczonym na ten szczytny cel.
Dodam jeszcze, że nie traci w smaku, kiedy poleży dłużej (jak to chleby na zakwasie). Nie ma mowy o pleśni, o wysuszeniu - ten chlebek raczej czerstwieje, ale ja lubie akurat czerstwy chleb więc jest dla mnie jak znalazł
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
formalnie czerstwienie jest wlasnie wysuszeniem...
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
jak juz wyzej napisala Malgosia, zupelnie sie nie madrzac, u Hamelmanna nazywa sie ten chleb "Pain au Levain" czyli nie ma nic wspolnego z wsia.
Dodalam mu te "wies" zeby go odroznic od innych chlebow francuskich, bo jest to podobno popularny chleb ktory mozna spotkac w sklepie w kazdej dziurze.
 

EwaMarta

Member
Paź 14, 2006
23
0
0
mirabbelka @ 8 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=390779jak juz wyzej napisala Malgosia, zupelnie sie nie madrzac, u Hamelmanna nazywa sie ten chleb "Pain au Levain" czyli nie ma nic wspolnego z wsia.
Dodalam mu te "wies" zeby go odroznic od innych chlebow francuskich, bo jest to podobno popularny chleb ktory mozna spotkac w sklepie w kazdej dziurze.
Na zdjeciu wyglada identycznie jak Pain Grand mere, ktory kupuje za straszne pieniadze
icon_eek.gif
we francuskiej restauracji. Chleb jest pyszny, ale chyba przez niego pojde niedlugo z torbami. Nigdzie nie moge znalesc przepisu na chleb o takiej nazwie. Bede musiala sama wyprobowac przepis na wiejski francuski i porownac smaki, chociaz moje jak do tej pory niewielkie doswiadczenie w pieczeniu chleba nie gwarantuje, ze zakonczy sie to sukcesem.
icon_sad.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
EwaMarta @ 19 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=397449Czy ktos moze mi powiedziec, co zrobilam nie tak ? W czasie wyrastania zrobila mi sie na nim skorupka i popekal
icon_sad.gif
a czy okrylas szczelnie w czasie wyrastania tak zeby nie wysuszyc powierzchni chleba? Czy popekal Ci juz w czasie pieczenia czy zanim wlozylas do pieca ?

bo jesli juz w piecu, to znaczy ze wyrastal za krotko.
 

EwaMarta

Member
Paź 14, 2006
23
0
0
mirabbelka @ 19 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=397708a czy okrylas szczelnie w czasie wyrastania tak zeby nie wysuszyc powierzchni chleba? Czy popekal Ci juz w czasie pieczenia czy zanim wlozylas do pieca ?

bo jesli juz w piecu, to znaczy ze wyrastal za krotko.
Popekal w czasie wyrastania, przykryty byl sciereczka. Moze rzeczywiscie niezbyt szczelnie. Mimo to wyszedl smaczny. Zastanawiam sie czy mozna by do niego dodac troche wiecej maki zytniej zamiast przennej ? Czy lepiej moze skorzystac z innego przepisu jezeli chce miec sie chleb bardziej zytni?
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Ojej.. ale glupek ze mnie
ugly_08.gif
icon_wink.gif

Mialam napisac tutaj opinie chleba, a zamiescilam w innym watku
icon_redface.gif

Wybacz, Mirabbelko, ale to z radosci, ze wyszedl tak, jak wyszedl
icon_wink.gif
icon_lol.gif

Zeby sie nie powtarzac, wkleje linka do mojej wypowiedzi
icon_wink.gif


https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...st&p=400897

Mirabbelko- bardzo dziekuje za wsparcie i za przepis na pyszniutki chleb
icon_smile.gif
bussi.gif
cvety.gif





EDIT:
Dopiero teraz zauwazylam, ze link, ktory podalam byl nieaktywny.. Poprawilam, zeby bylo, jak nalezy
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Dziekuje Mirabbelko
bussi.gif
icon_smile.gif

Nawet nie wiesz, jak bardzo zaluje, ze zrobilam ten chleb z polowy porcji..
ugly_08.gif
- ale trudno, na pewno bedzie nastepny raz, wiec to "nadrobie"
icon_wink.gif

Po takiej niespodziance, jaka zrobil mi ten chleb, to faktycznie nabralam wielkiej ochoty, na probowanie innych chlebow zakwasowych
icon_smile.gif
dance.gif

Nawet Maz juz sie pytal, czy mam jeszcze jakies inne chleby bez drozdzy "na oku", hehe
A tyle razy Mu mowilam, ze CC, to skarbnica wiedzy i przepisow
no_shakinghead.gif
icon_wink.gif
icon_lol.gif