Wiejski chleb francuski

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Aniks, jak chleb? To że zaczyn dodałaś od razu nie ma IMHO aż tak dużego znaczenia, robilam tak wiele razy i było ok. Blacha nagrzana też wystarcza, ten chleb ma dość ścisłą konsystencję więc dość dobrze się trzyma.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Dziuniu, tak też pomyślałam, że tak bardzo to nie zaszkodzi że od razu zaczyn dałam.
Ale ciasto jakieś takie bardzo luźne mi wyszło. Dosypałam mąki troszkę ale nadal było luźne więc próbowałam tej metody Barineta. Jak położyłam na szklanej desce to mi się placek zrobił. Wyrabiałam i wyrabiałam ale tylko troszkę pomogło. Nadal nie można było zrobić z tego kuli i bochenka. Nie wiem czemu.
A jak już upuekłam to się okazało że miękisz taki "twardy", zbity, trudno nawet kroić ale jak na razie się nie kruszy. No i jak zwykle blada góra. Smaczny jest tylko ciężko jeść bo taki "gumowaty"/"twardy".

A tu zdjęcie może coś będzie można wywnioskować:

ssa42928ao8.jpg
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Na zdjęciu wygląda całkiem dobrze
icon_smile.gif
Jeśli jednak jest zbity to obstawiam że za krótko wyrastał. Poza tym to ciasto jest takie luźnawe, tzn. jak zrobisz kulkę to ona się rozchodzi/rozpłaszcza/nie trzyma kształtu, ale w piekarniku wstaje nawet bez kamienia, jeśli blachę wcześniej się rozgrzeje. Blada góra wskazuje na to, że górna grzałka za słabo grzeje.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Dzięki Dziuniu, ja jeszcze mam problem kiedy jest już dobrze wyrośnięte i gotowe do wstawienia do piekarnika. Sprawdzałam nawet palcem i nie wracało zbyt szybko do pierwotnego kształtu...

Dzisiaj jakby mniej twardy ale jednak taki gliniasty jest, choć mokry nie jest.

A jeśli chodzi o górną grzałkę to niestety jej nie mam bo to stary, gazowy piekarnik nad czym ubolewam
icon_sad.gif
 

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
e tam..
takie piękne te wasze chleby. A moje dwa wyszył jakieś takie plackowate, z małymi dziurkami choć zaczyn tak pięknie wyrósł. Chlebek był zdecydowanie żytni. To chyba wina zakwasu, następnym razem dam pszenny.

ech..
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
ja też dałam żytni
icon_smile.gif


dziuniu, czy zmniejszasz ilość żytniej mąki dając zakwas żytni? I tak się zastanawiam czy z tych proporcji powinno wyjść 2 keksówki (skoro 2 bochenki powinny wyjść) bo mi wyszła 1 keksówka.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
mi wyszły dwa chleby. spore ale jak pisałam plackowate.

skoro to nie zakwas to może jednak temperatura, muszę podkręcić piec w domu a na dworze tak ciepło!
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,362
1,445
113
tokyoeyes @ 8 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=429253Chlebek był zdecydowanie żytni. To chyba wina zakwasu, następnym razem dam pszenny.
Nie bardzo rozumiem dlaczego wyszedł Ci żytni skoro w przepisie jest prawie 20 razy więcej mąki pszennej niż żytniej, a zakwasu w stosunku do innych składników minimalna ilość.
Ja, tak jak Dziunia, zawsze robię na żytnim zakwasie i nigdy nie wychodzi mi z tych składników żytni chleb. Może źle zapisałaś proporcje, np. zamieniłaś ilość mąki żytniej z pszenną
icon_question.gif
icon_wink.gif
 

-magda-

Member
Mar 24, 2006
328
0
0
Upiekłam znowu ten super chleb. Dla mnie jest on najlepszy!
icon_smile.gif
Chyba nie ma drugiego tak pszennego?

Po tym jak mój zakwas zaniemógł, dodawałam trochę drożdży. Był ciut za suchy- taki inny niż bez nich. Tym razem uwzięłam się, że ma być bez wspomagacza i niech się dzieje co chce!
dump.gif

W poprzednim roku gdy nie miałam problemu z niemrawym zakwasem, chleb wyrastał przez 2 godziny i już chciał uciekać z blaszki
icon_mrgreen.gif
Ale teraz
icon_eek.gif
rósł ponad 8, na kaloryferze. Jak już był wystarczająco duży to go upiekłam. Smak i wygląd ma super. Ale brakuje mu do tych pierwszych chlebów z poprzedniego zakwasu.
icon_rolleyes.gif

Dlaczego tak jest?
gruebel_2.gif



 

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
hazo @ 8 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=429341Nie bardzo rozumiem dlaczego wyszedł Ci żytni skoro w przepisie jest prawie 20 razy więcej mąki pszennej niż żytniej, a zakwasu w stosunku do innych składników minimalna ilość.
Ja, tak jak Dziunia, zawsze robię na żytnim zakwasie i nigdy nie wychodzi mi z tych składników żytni chleb. Może źle zapisałaś proporcje, np. zamieniłaś ilość mąki żytniej z pszenną
icon_question.gif
icon_wink.gif
hazo - bo ja głąb jestem i nie dość, że pomyliłam wiejski francuski z białym na zakwasie z san francisco (bo ten ostatni piekłam) to jeszcze zamiast pszennej mąki dałam żytnią, nie mówić o iście żytnim zakwasie.

taki ze mnie piekarz.

spróbowałam raz jeszcze ale o efektach już we właściwym wątku
icon_smile.gif
 

-magda-

Member
Mar 24, 2006
328
0
0
Pytanie do Mirabelki: chcę upiec ten chlebek z 1/3 porcji. I logicznie rozumując, na zaczyn potrzebne składniki też powinnam podzielić. Ale czy to nie będzie za mało? Czy tylko łżka zakwasu "da radę"?
Jak powinnam zrobić?
fiesgrins.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Czy można skorzystać odrazu z zakwasu pszennego, pomijając zrobienie zaczynu? Pytam, ponieważ nie jestem pewna jaki zakwas idzie do tego przepisu. Wnioskuję, że pewnie żytni, a w zaczynie przekwalifikowany się z niego robi?!
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Właśnie odstawiłam na pierwsze rośnięcie, pewnie o 3 w nocy wrzucę w garnku do lodówki.
Ciasto było bardzo zwarte, musiałam dolać kilka łyżek wody.
Nie mam nastroju na jasne pszenne chleby, więc dosypałam 10 dkg drobnej mąki grahamkowej.

Villanelle, to niezupełnie jest pszenny zakwas- raczej gęste zakwaszone ciasto pszenno- żytnie, zrobione metodą jednostopniową i solidnie przefermentowane.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,362
1,445
113
A taki mi wyszedł dziś, pieczony w moim nowym garnuszku z 1/4 porcji, czyli z 240g mąki. Upieczony ważył prawie 400 g.

R__ne_030.jpg

R__ne_027.jpg

To jest dla mnie najlepszy pszenny chleb.
 

Załączniki

  • R__ne_030.jpg
    R__ne_030.jpg
    38.5 KB · Wyświetleń: 0
  • R__ne_027.jpg
    R__ne_027.jpg
    49.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: