Wuzetka cytrynowa

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Tutaj trochę inna wersja wykonania biszkoptu i nowe zdjęcia

Cudownie lekkie biszkoptowe ciasto z puszystym śmietanowym kremem o cytrynowej nucie.

n4555.jpg

To piękne zdjęcie jest autorstwa naszej Owieczki, która zgodziła się na jego publikację
icon_smile.gif


liczba porcji: duża prostokątna blaszka

CIASTO:
5 jajek
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka mąki
3 łyżki kakao

MASA:
1 litr smietanki kremówki
1 galaretka cytrynowa
1/2 szklanki cukru
2 opakowania zagęstnika do śmietany (Śmietan-fixu)

PRZESĄCZENIE:
1 szklanka mocnej herbaty z cytryną i rumem

starta czekolada do dekoracji ok. 50g

Ubijamy jajka z cukrem do białości. Powoli wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem i kakao i lekko mieszamy. Wlewamy do prostokątnej blaszki. Pieczemy 25 min. w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu studzimy i przekrajamy biszkopt wzdłuż na pół. Dolną połówkę ciasta wkładamy z powrotem do blaszki i przesączamy 1/2 szkl. herbaty.

Ubijamy kremówkę z cukrem i śmietan-fixem. Dodajemy do śmietany przestudzoną (zupełnie zimną) galaretkę cytrynową rozpuszczoną w 1/2 szkl. wody. Wstawiamy krem do lodówki do częściowego stężenia.

2/3 krzepnącej masy wylewamy na ciasto w blaszce. Przesączamy drugą połowę ciasta i układamy na kremie. Smarujemy ciasto resztą masy i posypujemy startą na tarce czekoladą. Wstawiamy do lodówki do zupełnego stężenia.

dodatkowe informacje
Przekładać ciasto kremem koniecznie w blaszce. Będzie miało ładniejszą formę i nie ma obawy o wypłynięcie kremu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ja.1980

Member
Paź 12, 2005
212
0
0
Zrobiłam tą wuzetkę przedwczoraj w formie tortu. Biszkopt wyszedł rewelacyjny, nie opadł wyszedł taki jak trzeba z pięknymi bąbelkami powietrza w środku. Do tej pory piekłam biszkopt czekoladowy z mąką ziemniaczaną wg jakiegoś przepisu z sieci, teraz zamieniam tamten na ten i będę piekła tylko wg tego przepisu! Do śmietany dałam trochę mniej zagęstnika i to był chyba błąd po co prawda się nie rozpływała ale jednak nie była tak sztywna jak być powinna. Może następnym razem spróbuję użyć mniej wody do galaretki. Swoją drogą miałam śmietanę 30% nie 36% i to w dodatku taką z kartonika. One z reguły gorzej się ubijają. Do bitej śmietany nie dodawałam już cukru bo doszłam do wniosku że ten w galaretce wystarczy. Za to biszkopt nasączyłam mieszanką herbaty, nalewki wiśniowej, cukru, soku porzeczkowego i wódki (mieszanka wybuchowa, lałam co mi wpadło pod rękę
icon_smile.gif
) Dodatkowo posmarowałam biszkopt dżemem porzeczkowym, a górę oblałam stopioną czekoladą mleczno-gorzką pół na pół i udekorowałam resztą śmietany. Osobiście zjadłam tylko centymetrowy plasterek (jestem na diecie) ale cała reszta zniknęła w oka mgnieniu. Także dziękuję za przepis, dodaję do ulubionych
icon_smile.gif

Aha, dałam tylko jedną warstwę śmietany ze względu na dżem i polewę (biszkopt przekrojony na 2 części) i sporo mi jej zostało. Także następnym razem dam 1/3 mniej śmietany...
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
No to i ja robie. Upieklam biszkopt, bardzo aromatyczny i mieciutki. Jeszcze stygnie. Agusiu napisz na przyszlosc jakiej foremki uzywasz. ja chyba mialam za duza, troszke ja skroculam za pomoca papieru jednak i mam nadzieje, ze bedzie dobrze.
icon_biggrin.gif
Jak wystygniezrobie smietane. Szanowny malzonek jednak uparl sie w sklepie na galaretke pomaranczowa do tej masy :mrgreen:
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Owieczko, a w jakiej foremce pieczesz biszkopt?
icon_biggrin.gif


Agusiu, ciasto jest REWELACYJNE! Ze tez ja tego przepisu nie widzialam wczesniej :dump: Ukroilismy kawalek, jest pyszne, wilgotne (mimo ze zapomnialam nasaczyc druga warstwe :dump: )
A ta smietana, no poezja! Agusiu, pyszne!! Wchodzi do ulubionych przepisow za smak i prostote wykonania. Doskonale ciasto na wszelakie imprezy, szybkie i efektowne, a malo praco i czasochlonne.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Jak ja sie ciesze, ze Wam smakuje moja wuzetka dziewczyny :dance: :dance: :dance:

Prawda, ze krem pyszny :?: O wiele lepszy niz jakies tam maslane. ;)

Syso ja teraz jestem poza domem. Zmierze swoja blaszke, jak tylko ja bede miala w zasiegu reki, OK ?
Krem jest wspanialy, zjedlismy do kawa po kawaleczku i jak tak dalej pojdzie, ta zaraz bede musiala dorabiac dla dzisiejszych urodzinowych gosci.
Agusiu, dziekuje za przepis, dla mnie jest on fenomenalny! Kto jeszcze nie probowal tej wuzetki, niech sie juz zabiera.
Zrobie zdjecie i wstawie:)
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
:shock: wow syso przecudna ta Twoja wuzetka, aż się chce spróbować :mniam: a przepis na pweno wykorzystam, tylko jeszcze nie wiem kiedy
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Dzieki!! Wyprobuj Agatko, koneicznie, ja chyba znowu zrobie na weekend. Jest wspaniala i naprawde pracy przy niej niewiele. Zrobilam jako drugie ciacho obok tortu na urodziny synka i wszyscy sie zajadali.
Agusiu :anbetung: :anbetung:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso
icon_smile.gif
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
matko a moze ja zrobie ta wz ?

spakowalam juz wszytskie foremki 8) pojade jutro do sklepu i kupie sobie ha :mrgreen: jakas fajna i zrobie z polowy porcji a ten czekoladowy tort poczeka do przyszlego tygodnia

ja Was kocham dziewczyny!!!!
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
buu - mnie nie smakuje .. tzn dobra jest - ale albo ja cos zle zrobilam , albo poprostu nie moj typ ciasta - :cry:

za to biszkopt z tego przepisu bede piekla - cudny wyszedl!!!!
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Zrobiłam wczoraj! Jeszcze się mama na mnie wydarła, że mi pieczenie wieczorem do glowy przychodzi :lol: I wyszła pyszniutka, choć nie miałam rumu, a i coś chyba nie tak bylo z galaretką. kupiłam Dr Oetkera, ale jakoś się mi wydawało za dużo jej albo sobie to ubzdurałam. Wsypałam do szklanki i samego proszku było pół szklanki (na opakowaniu pisało 90g - nie wiem czy to normalne :mrgreen: ) w każdym bądź razie krem/masa wyszła bardziej sztywna tzn. nie jest taka poszarpana tylko gładka za sprawą tejże galaretki, ale za to jaka smaczna. Aż grzech się przyznać, ale zjadłam dziś z chlopakiem 1 czwartą tej wuzetki :oops: