Frużelina Jacobiny

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A jak robisz borowke? Tania w tym roku.

Deanne, a jak wycisnelas sok?
Moja Mama z wisni z sokownika robi jeszcze dzem, ale wisnie maja bardzo wyrazisty smak, a czeresnie nie.
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Borówkę robię zawsze "na ciemno"
icon_wink.gif
- albo w soku z czarnej porzeczki, albo z jagód, albo z aronii, albo ostatecznie z czerwonych winogron, ale wtedy już nie ten kolor (tylko raz tak robiłam)...

Ja najbardziej lubię smak czarnej porzeczki, ale mąż i syn wolą w soku jagodowym, wtedy dodaję do smaku jakiś sok z cytryny i troszkę otartej skórki z cytryny lub pomarańczy - bo smak jest bardziej wyrazisty.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Deanne

Member
Lis 15, 2006
52
0
0
kermidt @ 8 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=871574Deanne, a jak wycisnelas sok?
Moja Mama z wisni z sokownika robi jeszcze dzem, ale wisnie maja bardzo wyrazisty smak, a czeresnie nie.
mam wlasnie taki sokownik, ktory w miazszu po wycisnieciu zostawia troche soku, nie sa to jakies suche trociny.
Chyba nastepnym razem zrobie jakas marmolade.. tym razem nie wyszlo, bo nie sprawdzalam czeresni i niektore sie zle wydrylowaly i pelno ich czastek bylo w tym pozostalym miazszu.
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Jutro zabieram się do wiśni - tym razem próba smakowa połączenia ich z ananasem
icon_smile.gif

Zobaczymy co z tego wyjdzie...
icon_wink.gif

Ananas leży w lodówce i grzecznie czeka - tak długo czeka, że już mocno dojrzał... i coś z nim trzeba zrobić...
Będzie frużelina
icon_biggrin.gif

 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Moje 22,5 słoika z frużelinką
lecker.gif
(fotka zaraz po zlaniu do słoików z tego do góry nogami
fiesgrins.gif
)

fru_elina.jpg
 

Załączniki

  • fru_elina.jpg
    fru_elina.jpg
    35 KB · Wyświetleń: 3

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
A niech mi ktoś podpowie... czy frużelinę można zrobić z żelatyną zamiast Fixu? Właściwie, to że zrobić można to wiem, bo robiłam, ale czy to to się nada do dłuższego przechowywania w słoikach?
gruebel_2.gif



Póki co idę drylować
rofl.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Trzeba porządnie zagotować i będzie się trzymało.
Kiedyś wieczorem (właściwie noc mnie zastała) z soboty na niedzielę zabrałam się za robienie przetworów.
Robiłam wszystko na raz - sałatki, marynaty i dżemy...
dump.gif

Nagle zorientowałam się, że nie kupiłam żel-fixu...
Mam zawsze zapas galaretek owocowych, więc diabelskim pomysłem wykorzystałam właśnie takie galaretki.
Mniej więcej 1 szt. na 700-750 ml soku z owocami.
Zagotowałam w słoiczkach i trzymałam w lodówce, bo nie było chętnego, żeby do piwnicy wynieść...
icon_wink.gif

Kiedy zaczęły zawadzać w lodówce, przestawiłam do kuchennej szafki.
Zrzedło mi to w temperaturze pokojowej (a raczej kuchennej), ale po wstawieniu do lodówki znów odzyskiwało konsystencję żelową.
No i jest pole do popisu, bo przecież jest wiele smaków galaretek, więc można kombinować.

 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Moim zdaniem przetrzyma
daumen.gif


Jest taki przepis na dżem z cukinii, gdzie używa się właśnie owocowej galaretki. Robiłam wielokrotnie, świetnie przetrzymuje zimę.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
W sumie w słoiku to inaczej jest
icon_razz.gif

Zastanawialam sie, bo kiedys za dlugo galaretka z owocami stala w lodowce i zaczela rosnac
icon_wink.gif
z tego sie pytam
icon_biggrin.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Mam wątpliwości, czy taki dżemik z galaretką przetrzymałby bezpiecznie zimę BEZ zapasteryzowania (czyli, jak przy żel-fixach), ale zagotowany porządnie naprawdę spokojnie postoi
icon_smile.gif


Dzisiaj mam zamiar na wiśniach zrobić eksperyment
icon_smile.gif

Kiedyś robiłam truskawki, porzeczki, morele i śliwki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Rok temu robilam z truskawek ale nie ma to jednak jak wisniowa
icon_mrgreen.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
KAROTKA @ 14 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=873708Mam wątpliwości, czy taki dżemik z galaretką przetrzymałby bezpiecznie zimę BEZ zapasteryzowania (czyli, jak przy żel-fixach), ale zagotowany porządnie naprawdę spokojnie postoi
icon_smile.gif
Ależ ja mogę zapasteryzować
icon_mrgreen.gif
tylko czy nie skiśnie, bo trochę mi będzie szkoda
gruebel_2.gif


W żelfixach jest pektyna, sama nie wiem czy to takie niezdrowe, wczoraj przeczytałam skład i nie jest tak źle.
gruebel_2.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Dodanie żel-fixu wyklucza pateryzację słoików...
Nie jest to potrzebne - od wieków robię dżemy na żel-fixach i trzymają się znakomicie.
Jednak dodatek żelatyny/galaretki owocowej raczej zmusza nas do zapasteryzowania przetworu.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Dumałam, dumałam i wydumałam...

żelatyny nie można gotować, więc frużelina z żelatyną odpada
icon_mrgreen.gif

 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Wczoraj - 24 słoiki.

fr.jpg

fru__s_o.jpg

JESZCZE na wiśnie mogę patrzeć, więc źle nie jest. Jutro już chyba ostatnie bedę zrywać i przetwarzać
icon_wink.gif
 

Załączniki

  • fr.jpg
    fr.jpg
    40.2 KB · Wyświetleń: 3
  • fru__s_o.jpg
    fru__s_o.jpg
    21.2 KB · Wyświetleń: 3