Frużelina Jacobiny

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
.agatka. @ 30 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=879247Da się, da
icon_smile.gif


Połowę wiśni wydryluj i zasyp cukrem (ok. 300g, jeżeli będzie za mało to później dosłodzisz). Wymieszaj i odstaw na noc żeby puściły sok. Następnie zagotuj wiśnie w tym soku i odcedź. Wiśnie możesz przesmażyć i zrobić dżem.
Pozostały sok zagotuj, ewentualnie dosłodź. Wrzuć do niego drugą część wydrylowanych wiśni i dalej jak w przepisie
icon_smile.gif
Pytam bo agatka pisała coś o dżemie z tym wiśni i dlatego mnie zmyliło!!!
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
Ilona @ 15 Jul 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1003438Wiesz co ja widze w przepisie,ze troche inaczej jest to napisze jak ja robie
icon_wink.gif

Wisnie dryluje, zasypuje cukrem, troche czekam az calkiem sok puszcza i zaczynam podgrzewac. Jak juz widze,ze są cieple (ale to zabrzmialo
icon_razz.gif
) ale cieple a nie zagotowane bo nie lubie rozciapcianych
icon_wink.gif
to spie żelfix. Mieszam wszystko, chwile gotuje i w słoiki.
Czyli drylujesz i zasypujesz cukrem od razu całą partie owoców przeznaczonych do obróbki, tak?!
I jak już są ciepłe
icon_mrgreen.gif
to tylko żelfix już bez dodatku cukru, tak i w słoiki?!
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ale z żelfixem musisz zagotowac jeszcze i dopiero w słoiki. Musi bulgotać w garze ten żelfix
icon_wink.gif
jakies 2-3 minuty.
A z cukrem to jest tak, ze smakujesz poprostu i dosładzasz ewentualnie
icon_razz.gif
ja chyba mialam też za duzo wiśni w garze i jak wsypalam cukier to musialam poczekac az sie rozpusci i dlatego dosypytałam partiami
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
Zrobiłam ale miałam niezły przy tym cyrk: najpierw Kuba się budził co chwilkę, uderzyłam łokciem o framugę drzwi, później pierwszy słoik mi z ręki wypadł z zawartością frużeliny no masakra, zapamiętam to na dłuuuuugo!!!
fiesgrins.gif


Frużelina pyszna, dziś już skusiłam się i otworzyłam jeden słoiczek i stwierdziłam że trochę przesadziłam z żelfiksem i mam gęściejsze niż chciałam i za dużo cukru dałam ale ja tak ostatnio mam
baa.gif


Ilona podziwiam Cię jeszcze bardziej za ta produkcję masową, czy Ty to wszystko na raz do gara dawałaś czy partiami?!
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Łoj no ja tak na oko w sumie robie. Czasem troche "galaretki" wylewam sobie na talerzyk i patrze czy zastyga czy może trzeba żelfixu dodać.

W zeszłym roku leciałam na 2 gary
icon_redface.gif
za dużo wiśni było a mało czasu - po pracy jechałam z tatą zrywac, drylować i wracałam koło 20stej do domu dopiero - wtedy zaczynałam akcje "frużelina"
icon_wink.gif
no i rano do pracy
icon_lol.gif
 

Ashira

Member
Gru 11, 2008
1,762
0
0
jak sądzicie czy z kiwi wyszłaby frużelina? czy będzie tak jak z galaretką i będzie cała partia do wywalenia?

już tak tylko myślę co mogę przerobić na frużelinę ;) wypróbuję truskawki, wiśnie, może czereśnie i.... co jeszcze? ;) uwielbiam frużeliny ;)
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
Czy zelfix to to samo co cukier zelujacy? Mam wisnie, nie mam zelfixu, a chce fruzeline, co robic?
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
Dziekuje Joanno.
4 sloiczki zrobione
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zrobiłam ciut inaczej ale wyszła przepyyszna
lecker.gif


robiłam z 1kg wiśni.
1/3 wiśni zalałam 2 szklankami wody, gdy zrobił się kompot-sok wsypałam 20g żelfixu (cała torebka 40g)
wrzuciłam resztę wiśni i 200g cukru - na żelfixie na całą porcję dodaje się 350ml
zagotowałam 4 minuty i do słoików, ale część wlałam do miseczki by mieć na potrzeby bieżące
jutro do naleśników będzie
lecker.gif
słodkie bardzo, ale wisienki kwaśne
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif


czy w sumie cukru należy dodać połowę, tak samo jak połowę samego żelfixu?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Zrobiłam 34 słoiki wiśni w soku czereśniowym
icon_smile.gif
Soku miałam 8 litrów a wiśni przed drylowaniem ok. 10 kg. Kiedy zagotowałam wszystko to wiśnie jeszcze sok puściły.
Juro dalszy ciąg przetwarzania wiśni, będą wiśnie w syropie.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,687
2,977
113
Mam na pół dojrzały agrest i nie wiem, co z nim zrobić. Mam ochotę na frużelinę, tylko soku będzie mało. A może z innym (jakim)? Robiłyście z agestu?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
O, to ja widze teraz, ze zrobilam fruzeline jagodowa.
Poniewaz soku amerykanskie prawie nie puszczaja robilam z esencja robois i agarem.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,687
2,977
113
O tej nazwie znam tylko herbatę. Co to za esencja?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
icon_lol.gif
esencja z herbaty
icon_lol.gif
Chcialam duzo owocow wiec parzylam w malej ilosci wody.