Pyszny krem czekoladowy

elapawelec

Member
Lip 6, 2013
22
0
0
Ten krem ma jedną wielką zaletę, jest pyszny, ale bardzo kapryśny.
Robilam go 3 razy i za kazdym razem wychodzil inaczej. Pierwszy ubil sie po schlodzeniu, a jego konsystencja byla odpowiednia, pomimo, ze w kodowce stal tylko 4 godzny. Drugi(robiony z podwójnej porcji )po 12 godzin w lodowce byl twardy jak masa gipsowa. Dwa ruchy miksera spowodowaly, ze zaczął sie ważyć. Depresyjnie rozwierciłam masło i powstal krem o bardzo fajnej konsystencji.
Za 3 razem źle mi sie ubijał wiec dodalam żelatynę, powstalo takie ptasie mleczko czekoladwe.
Sama juz nie wiem, co z nim jest. Zrobię go jeszcze raz.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Taki wierzch uzyskasz z tej polewy: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=18276
A wiórki ze zdjęcia są gotowe, maszyna je robi, więc w domu identycznych nie da się zrobić. Możesz jednak zrobić inne z temperowanej czekolady zeskrobując ją nożem lub szpachelką, albo faktycznie trąc tarką.
 

migotkaa

Member
Kwi 20, 2010
7
0
0
ja juz znalazłam sposób na proste zrobienie masy czekoladowej - niedawno w sklepie natrafiłam na śmietankę czekoladową 30% - tu masz jak wygląda http://www.bangla.pl/opinie/p39830/gostyn-...dowa-30-procent i postanowilam sprobowac - opłaciło się. Śmietana rzeczywiście szybko się ubija i naet nic nie trzeba do niej dodawać - od razu może służyć jako krem, ale jak ktoś lubi max słodkie to można dosypać cukru, a żeby urozmicić krem, to ja dodaje bakalii. Pycha! ;)
 

mamaKrzysia

Member
Sty 5, 2014
66
0
0
dziewczyny doradzcie,
zrobiłam dzis ten krem, jutro mam zamiar go zmiksować, tylko mam dylemat.
Dałam 2x 200 g śmietanki 36% piątnica, co wychodzi nieco mniej niż w przepisowe 500 ml. Jedną zrobiłam ze 150 g czeko białej a drugą ze 110 gorzkiej i 40 mlecznej. Obie chłodzą się w lodówce od 15:30 i są już takie mocno ścisłe, tzn ta ciemna jest bardziej ścisła/sztywna niż budyń a ta biała powiędzmy ciut gęstsza niż gęsta śmietana. Po włożeniu palucha w masy zostaje dziurka
icon_smile.gif
tak ma być?
icon_smile.gif

I pytanie, czy ubijać już dziś, czy jednak jutro rano?
icon_smile.gif
Obawiam się o tą cemną, czy dam rade ja ubić jutro, bo boję się, że jeszcze zastygnie i zrobi się twarda
icon_sad.gif
 

pychotka12

Member
Mar 4, 2014
395
0
0
mamaKrzysia @ 17 Mar 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1510924dziewczyny doradzcie,
zrobiłam dzis ten krem, jutro mam zamiar go zmiksować, tylko mam dylemat.
Dałam 2x 200 g śmietanki 36% piątnica, co wychodzi nieco mniej niż w przepisowe 500 ml. Jedną zrobiłam ze 150 g czeko białej a drugą ze 110 gorzkiej i 40 mlecznej. Obie chłodzą się w lodówce od 15:30 i są już takie mocno ścisłe, tzn ta ciemna jest bardziej ścisła/sztywna niż budyń a ta biała powiędzmy ciut gęstsza niż gęsta śmietana. Po włożeniu palucha w masy zostaje dziurka
icon_smile.gif
tak ma być?
icon_smile.gif

I pytanie, czy ubijać już dziś, czy jednak jutro rano?
icon_smile.gif
Obawiam się o tą cemną, czy dam rade ja ubić jutro, bo boję się, że jeszcze zastygnie i zrobi się twarda
icon_sad.gif
masa z białą czekoladą zawsze będzie rzadsza. wyciągnij najwyżej tą ciemną z lodówki, to nie powinna bardziej stężeć.
daj znać jak wyszło
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Jak wyjmie ją teraz z lodówki a jutro będzie ubijała w temp pokojowej, to istnieje duże ryzyko że zrobi się jej masło czekoladowe. Śmietana żeby się ubiła a nie zwarzyła musi być porządnie schłodzona.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mamaKrzysia

Member
Sty 5, 2014
66
0
0
dzięki za odpowiedź. Obie masy wyjęłam dziś. Ciemna była mocno stężała, ciężko było ją ubić, bałam się by miksera nie spalić, ale jakos poszło. Z tym, że obie były takie jak mus czekoladowy, takie jakby porowate, nie wiem jak to nazwac. Foto pożniej wstawie. Bardzo ciężko było je rozsmarować na przekrojonym biszkopcie
icon_sad.gif

Chyba coś poszło nie tak, bo na pewno po ubiciu nie miało to konsystencji bitej smietany, raczej takiej pianki jak ptasie mleczko.
Ale smakowo ok
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Następnym razem użyj innej śmietany, z Piątnicy jest płynna 30% do ubijania, w Biedronce jest dostępna pod ich marką. Ta 36% jest bardzo gęsta, zdaje się zagęszczana karagenem, co powoduje własnie taką konsystencję, zresztą to jest w zasadzie przepis na ganache, a ta masa ma taka być, gęsta i treściwa, a nie lekka jak pianka. Na pewno też lepiej dać więcej śmietany, lub mniej czekolady, wtedy masa będzie lżejsza i bardziej piankowa.
 

mamaKrzysia

Member
Sty 5, 2014
66
0
0
Dzięki dziunia, następnym razem zrobię tak jak piszesz. A jaką śmietanę do ubijania polecacie, poza Piątnicą?
Torcik kroił się ok, masa dobrze się trzymała a wyglądała tak.DSC_0943.jpgmasa.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0943.jpg
    DSC_0943.jpg
    131.4 KB · Wyświetleń: 0
  • masa.jpg
    masa.jpg
    143.5 KB · Wyświetleń: 0

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Prawdę mówiąc, to masa wygląda na zwarzoną, ale może zdjęcie przekłamuje po prostu. Jednak powinna być bardziej kremowa i smarowna, coś jak zmiękczona nutella, chociaż przejrzałam wcześniejsze posty w tym wątku i widzę, że nie tylko Ty miałaś problemy z konsystencją masy i jej ubiciem. Może zależeć to też od czekolady, trzeba więc próbować zmieniać jej markę na przykład.
Tu podobny przepis choć proporcje nieco inne, ale widać jaka jest konsystencja: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...&hl=ganache Masa była gęsta, ale dała się rozsmarować na spodzie bez problemu.
 

mamaKrzysia

Member
Sty 5, 2014
66
0
0
szczerze mówiąc to zawsze zastanawiałam się jak wygląda zwarzona masa
icon_smile.gif
to już wiem
icon_smile.gif
jaki może być powód zwarzenia? za długo miksowane? schłodzone było dobrze.
A konsystencja, która jest w linku od Ciebie to była taka mniej więcej przed ubijaniem, może lepiej jak bym tamto rozsmarowała
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Kiedyś zrobiło mi się coś podobnego. Wtedy króciutko podgrzałam ją w mikrofalówce i ponownie ubiłam. Wyszła OK, plastyczna i gładka.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Zwarzona masa ma wyraźne grudki, pomiędzy którymi jest rzadki płyn. I tak jak Joanna wyżej pisze, ostrożne podgrzanie masy pomaga przywrócić jej gładkość i zlikwidować zwarzenie.
Spróbuj faktycznie dać mniej czekolady, a śmietankę rzadką, wtedy powinno być lepiej.
 

pychotka12

Member
Mar 4, 2014
395
0
0
Teraz widząc twoje zdjęcia , mogę ci powiedzieć, że wina raczej tkwi w śmietanie 36%, ja też tak kiedyś miałam.
Po rozmowie z koleżanką z cukierni okazało się , że śmietana 36% jest za tłusta i za gęsta, jeśli już to wystarczy ją tylko trochę schłodzić.
Teraz robię tylko na 30% i kupuję ją w Biedronce 330ml.