Sernik pomarańczowo- czekoladowy

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
A jakiego rozmiaru formy użyłaś?
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Myszo to dlatego taki płaski, 3 cm różnicy w średnicy foremki wydaje się mało, ale jak przeliczysz to na pojemność (objętość), to Twoja trtownica była większa o mniej więcej 750 ml (mam nadzieję, że nie kopnęłam się w obliczeniach
icon_redface.gif
).
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,331
1,620
113
Masa w tortownicy o średnicy 26cm będzie o niemal 30% niższa niż w tej o średnicy 22 cm. Zapewne też inaczej będzie się piekła.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
zgadzam się z Izoldą, to na pewno kwestia formy.

już gdzieś podawałam ten link, ale gdy nie jestem pewna, korzystam z tego przelicznika foremek KLIK
(według niego do swojej tortownicy 26cm powinnaś użyć składników w ilości x 1,4)
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Zawsze korzystam z wzoru na powierzchnię koła, pi * r2
Żaden przelicznik foremek mi nie jest potrzebny.
Liczę powierzchnię z przepisu, i powierzchnię formy, którą mam. Dzielę tę którą mam przez tę, która jest w przepisie i wiem jakiego mnożnika użyć.
 

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
Zrobiłem wczoraj, kończąc ok. 23 .Nie ustrzegłem się od kilku błędów.
Smak fantastyczny.W niewytłumaczalny sposób zniknął przez noc. O godz.8 już go nie było.
Krasnoludki,czy co ?
icon_wink.gif


dziękuję i pozdrawiam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
Witajcie
icon_wink.gif

No to dałem ciała z tym sernikiem.
Po upieczeniu przez godzinę w temp.150 st. i 10 min. przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, wyjąłem sernik.
Był extra.Lekko przejechałem nożem krawędź( forma była posmarowana masłem).
Otworzyłem formę.Niestety również ją zdjąłem.Cały sernik mi się rozjechał na boki i popękał.
Czy nie jest właściwsze pozostawienie do całkowitego wystudzenia w zamkniętej formie? ewentualnie tylko rozpiętej ale bez zdejmowania?
pozdrawiam

 

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
Daderma - pozostawienie sernika w formie do calkowitego zastygniecia jest jak najbardziej wlasciwe. Sernik musi tez stezec i jest mu ''latwiej'' ja go cos trzyma
icon_biggrin.gif

Pierwsze koty za ploty - przy drugim juz bedzie dobrze. Oj a warto ponownie robic ten sernik
icon_biggrin.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Skoro się rozjechał, był ewidentnie niedopieczny (moim zdaniem za niska temperatura).
Zwykle nie trzymam dłużej sernika w obręczy niż 10 - 15 minut, ale dla pewności można go oczywiście całkowicie wystudzić.
Sernik tego typu jest upieczony, jeśli na obwodzie masa jest całkowicie związana, a tylko w środku lekko drżąca.
Przy 150 stopniach trzymałabym go w piecu z półtorej godziny, ale zwykle nie ryzykuję i piekę gazetowo, bo ta metoda zawsze mi się sprawdza.
Tu masz kilka rad dotyczących pieczenia tego typu serników:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=14637
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
ja w roboczym piecu nie mam mozliwosci piec gazetowo i pieke 25 minut 170 stopni. ale to jest piec przymslowy i szybciej piecze niz konwencjonalny. Jak pieklam w domu to przy 170 stopniach pieke okolo 50-60 mint. Tak jak napisala Joanna - poznaje przy ruszaniu sernikiem poziom jego trzesienia w srodku
icon_biggrin.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Dopiero teraz zobaczyłam tę przeliczarkę, dlaczego wcześniej tego nie widziałam?!
 

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
Dzięki Dziewczyny
icon_wink.gif

Piekłem gazetowo jak Joanna przykazuje
icon_wink.gif

Użyłem serka waniliowego ,,President".Jest on dość płynny w porównaniu z innymi.
Poprzedni sernik wyszedł ok. ale trzymałem go w formie dłużej.
Jest możliwe że był niedopieczony, na pewno przypominał galaretę na całej powierzchni , nie tylko pośrodku.
Myślę że na pewno powinienem wydłużyć (przy takiej formie) czas pieczenia i podnieść temp. do 160 st.

W końcu ćwiczenie czyni mistrzem ;)
W smaku sernik jest bardzo dobry, tylko wygląda ,,niewyjściowo"
icon_biggrin.gif

pozdrawiam

oj zastosowałem na spód rodzynki, zalałem je cienką warstwą serowo-czekoladową i zapiekłem.Smakuje to dobrze ale wobec ,,upadku całokształtu" nie nadaje się do oceny.

 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Daderma @ 21 Mar 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1269540Użyłem serka waniliowego ,,President".Jest on dość płynny w porównaniu z innymi.
To następna przyczyna niepowodzenia. Ten ser jest zbyt rzadki, a przede wszystkim - za mało tłusty do tego typu sernika.
Z doświadczenia wiem, że najlepszy jest ser o co najmniej 20% zawartości tłuszczu. Obecnie znalazłam na rynku tylko trzy - najbardziej przeze mnie polecane Delfiko (24%), Hej! ( bodaj osiemnastoprocentowy) i twaróg śmietankowy potrójnie mielony z Piask.
W oryginale serniki tego typu piecze się z philadelphii, ale jest ona u nas trudniej osiągalna i droga.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
No tak, najczęściej przyczyną niepowodzeń są popełniane po drodze błędy.
Następnym razem zrobię z serka ,,Hej"
Myślę jednak ,że gdybym nie śpieszył się ze zdejmowaniem formy, to sernik by zastygł i wstydu by nie było
icon_wink.gif

Dlatego, na wszelki wypadek, z tym zdejmowaniem formy nie należy się śpieszyć, zwłaszcza na początku sernikowego traktu ;)
pozdrawiam
D.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanna @ 21 Mar 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1269546Z doświadczenia wiem, że najlepszy jest ser o co najmniej 20% zawartości tłuszczu. Obecnie znalazłam na rynku tylko trzy - najbardziej przeze mnie polecane Delfiko (24%), Hej! ( bodaj osiemnastoprocentowy) i twaróg śmietankowy potrójnie mielony z Piask.
A ja ze swojego doświadczenia polecam serek z Wielunia "Mój Ulubiony", zawiera 28% tłuszczu i jest uczciwy, bez zagęszczaczy:
http://www.langner.com.pl/nabial.html