Sernik z jogurtów bałkańskich

Tina1

Member
Paź 27, 2007
3
0
0
Ja tez pieke ten sernik jest rewelacyjny , deikatny , wilgotny . Pierwszy raz znalazlam go na innej stronie kulinarnej i jakos tak bez przekonania zaczelam go piec , ale naprawde jest super .Jak upieklam go na swoja rocznice slubu od razu musialam pisac przepis dla innych
lecker.gif
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
Bożeeeeee, jutro lecę do Tesco po jogurt bałkański

Zeby dół nie był ciapaty, może najpierw położyć warstwę petitków, a na to biszkopty i dopiero potem masę "serową" bez sera
icon_razz.gif
?
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,408
1,491
113

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Ja tam piekę w dużej prostokątnej blaszce ten sernik a wkładam go do jeszcze większej brytfanny ;)
Raz mi cała woda wyparowała to nawet nie uzupełniałam i wszystko super wyszło.
 

abba29

Member
Kwi 10, 2007
4
0
0
Zachęciła mnie ilosc pozytywnych komentarzy do upieczenia "cudownego sernika"
Zrobiłam dzis z jogurtu greckiego
Pachnie pięknie
Urosło bardzo duże, niestety opadło. Po degustacji napisze wiecej.
 

saba

Member
Cze 20, 2006
93
0
0
Upiekłam ten sernik wczoraj po raz drugi. Tym razem podstawowy przepis troszke zmodyfikowałam .
Oto sernik po wyjęciu z piekarnika:

I po rozkrojeniu:


Chcę podzielić się moją wersją sernika z jogurtów bałkańskich ( tak jak na zdjęciu)
Moja wersja:
1) zamiast cukru pudru dałam szklankę cukru kryształu.
3) oleju wlałam mniej niz 0,5 szkl ( ok. 04 szkl)
4) oprócz budyniu śmietankowego ( na 0,5 l mleka bez cukru) dodałam : 2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej i 2 płaskie łyżeczki pszennej mąki, ew. zamiast mąki dać drugi budyń śmietankowy. Ja jednak wolę dodawać mąkę.
3)do białek dodałam szczyptę soli ( jajka powinny być świeżo wyjęte z lodówki) i cały cukier kryształ. I to wszystko ubić na sztywną pianę.
5) do miski wyłożyłam jogurty, dodałam cukier waniliowy, wymieszałam , następnie dodałam żółtka wymieszane z olejem,- wymieszałam -i dodałam budyń z mąką. Wszystko to razem wymieszałam do połączenia się składników. Następnie dodałam partiami ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszałam.Masę tę wlałam do przygotowanej wcześniej tortownicy.
6)"szpary" między biszkoptami zapełniłam grubo pokruszonymi biszkoptami,
7)ok. 5 min, przed wlaniem masy biszkopty skropiłam rumem ( to nie jest konieczne, ale miałam troszkę rumu na dnie butelki i zużyłam , żeby pozbyć się butelki)
8) poskładałam gazety codzienne ( nie kolorowe) w paski o szerokości = mniej więcej wysokości tortownicy i namoczyłam w zimnej wodzie.
9). nagrzałam piekarnik do 250 st, C.
10) wlałam masę do tortownicy i tortownicę obłożyłam mokrymi gazetami tak przygotowaną tortownicę wstawiłam do nagrzanego do 250 st.C piekarnika. Piec w tej temperaturze 10 min.
11)Po tym czasie wyjąć tortownicę z ciastem z piekarnika i postawić na deseczce.Zdjąć papiery i ponownie namoczyć w zimnej wodzie.( lub namoczyć nowe paski z gazety).Piekarnik wyłączyć, żeby wystygł do temperatury ok. 170 st.C.
Gdy piekarnik osiągnie temperaturę ok. 170 st.C - tortownicę ponownie obłożyć dookoła namoczonymi paskami gazety.Wstawić do piekarnika i włączyć gaz lub prąd na 170 st.C. Piec 1godzinę.Po tym czasie wyłączyć piekarnik i nie wyjmować sernika z piekarnika. Ma tam jeszcze siedzieć 1 godzinę.Po tym czasie wystawić sernik i wystudzić. Wystudzony sernik wystawić w chłodne miejsce lub do lodówki na noc . Dopiero można jeść na drugi dzień - jest wtedy najsmaczniejszy, uwydatnia się wtedy cały bukiet smaków.
p.s. można do masy dodać startą skórkę z cytryny , limonki , czy pomarańczy lub namoczone rodzynki Ja dałam trochę pokrojonej przesmażonej w cukrze skórki pomarańczowej.
Można wierzch sernika polukrować, oblać polewą lub posypać cukrem pudrem.
Smacznego.
 

dzikun

Member
Lis 3, 2007
13
0
0
Hmm Witam Panie (chyba jednak w przewadze)

Jako że zbliża się Wielkanoc temat sernika jak najbardziej zdaje się być na czasie.

Z moich uwag to tak:

Zamiast kupować jogurty robie je sam. Nic bardziej prostego, zapewne część z was zna ten przepis. A zapewniam że takie jogurty są o niebo lepsze bo praktycznie można w wysokim stopniu kontrolować zawartość wody/płynów/serwatki w masie. Jak ktoś nie wie chętnie dam przepis. U mnie w domu nie było ,,kupnego" jogurtu od roku bo każdy woli ten (np zrobiony na cynamonowy o albo o smaku Zabajone.)

Po drugie któraś z Pań nie wiedziała czy nie mogła znaleźć Digestive. LU robi w Polsce takie cuda, więc na pewno w jakimś sklepie czy markecie są. O tak wyglądają http://www.hipernet24.pl/prodinfo.php?item...d=&char_id=

Po 3 co do opadania to moja teoria jest taka: Sernik NewYork nie opada bo w jego przygotowaniu chodzi o to aby jak najmniej powietrza dostało sie do serka podczas mieszania. A właśnie uchodzące powietrze jest winą opadania. Dodając do masy ubite białka pchamy w nią ,,tony" powietrza. Moja rada taka darować sobie piane, wymieszać jajka i tak dodać pewnie będzie to wymagało trochę więcej mąki. (Zastrzegam że osobiście tak nie robiłem, ale na pewno zrobię po czym zdjęcie tu zamieszczę, chyba że któraś z Pań mnie ubiegnie).

Pozdrawiam i wypada pomału zacząć życzyć Wesołego 0 .
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,493
3,813
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Witam wszystkie Cinki i po raz pierwszy pozwalam sobie na ocenę .Sernik nie wymaga dużo czasu,ani zbyt wiele pracy.Jest lekki i jak dla mnie wystarczająco słodki.
lecker.gif
Dziękuję za przepis i polecam .
 

Załączniki

  • sernik.JPG
    sernik.JPG
    44.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

monika1207

Member
Wrz 17, 2007
109
0
0
Witam nigdzie w mojej miejscowości nie mogę dostać jogurtu bałkańskiego
icon_frown.gif
czy mogę zastąpić go jogurtem greckim
jogurt_.jpg

Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
witaj monika-ja nie piekłam z greckim ale myślę,że możesz spróbować bo z tego co ja pamiętam to różnica nie jest duża.Moim zdaniem -grecki jest mniej gęsty i trochę bardziej kwaśny niż bałkański.Może jednak wolisz poczekać na kogoś kto użył greckiego.Pozdrawiam.
daumen.gif
 

monika1207

Member
Wrz 17, 2007
109
0
0
Ślicznie dziękuję za odpowiedzi
icon_biggrin.gif
spróbuję upiec na tym jogurcie, mam tylko nadzieje, że jego bardziej kwaskowaty smak nie wpłynie znacząco na smak sernika.
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Możecie użyć jakigokolwiek jogurtu ;) wcale nie musi być bałkański czy tam grecki.

Ja osobiście piekłam już z bałkańskiego firmy Maluta- (2 * 340g) - mój pierwsszy i chyba najmniej udany ;p
naturalnego Bakoma (2 * 400g)
śródziemnomorskiego Lacpol- (2* 400g) i z tego wyszedł najlepiej
campina waniliowa (w dużym opakowaniu jak maślanka - całe opakowanie i trochę mniej cukru do ciasta wtedy bo jogurt jest słodki
natualny zott (2*400g)