Sernik z jogurtów bałkańskich

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
A dziękuję bardzo już robiłam,ale do ciasta muszę kupić bo łatwiej mi w domu tłumaczyć,że tych nie wolno ruszać,a jak piekę coś to moje sępy siedzą i pilnują jak wyciągam z piekarnika
icon_mrgreen.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Nie wiem czy z połowy porcji, ale piekłam ten serniczek wczoraj ;)

Zrobiłam spód taki jak do sernika nowojorskiego - trochę się przyjarał ..
Ciasto pięknie urosło i teatralnie opadło. Niestety nie pomogła łyżka octu do białek
icon_sad.gif

Dodałam 1 szklankę cukru pudru i tu był mój błąd - trzeba było dać 1,5 jak w przepisie (to takie przyzwyczajenie, bo ja zawsze odejmuję
icon_razz.gif
), do tego jeszcze pół szklanki namoczonych rodzynek, które się nie utopiły hip hip hurra ! ( xD
icon_mrgreen.gif
), no i olejek śmietankowy.

Moje spostrzeżenia są takie:
- szok wielgachny. że to sernik bez sera, bo smakuje jak z sera xD
- zapach nieziemski w trakcie pieczenia. hah mam nadzieję, że sąsiadów skręcało w żołądkach
icon_lol.gif

- ciasto musi stać noc w lodówce koniecznie ! po tym czasie rzeczywiście zyskuje taką konsystencję jak trzeba
icon_smile.gif

- na spód kolejnym razem (bo takie na pewno będą ! ) dam zwykłe herbatniki, niekruszone, nie mieszane z masłem i cukrem. Powinno być w porządku, nie ? ;)
- kolejnym razem przykryję ciasto folią, bo z wierzchu też się trochę spiekło .. Tylko powiedzcie mi proszę błyszcząca czy matową stroną do góry, bo nigdy nie wiem ;/
- czy sernik można piec dłużej, ale w niższej temp. ? Bo jak już pisałam spiekł się trochę. Poza tym moj piekarnik nie ma termometru, ani żadnego wymyślnego termoobiegu, o t zwykły gazowy. Wszystkie ciasta piekę mniej więcej na 8-9 stopniu, sernik piekłam na 6-7 stopniu przez 1h20min i to było chyba dla niego za długo ? Sama już nie wiem.

W ogóle czy której z Was wyszedł ten sernik nie opadnięty, albo chociaż tylko troszkę opadł ?
Zastanawiam się w czym tkwi tajemnica..
icon_confused.gif
:
Oprócz budyniu dodałam jeszcze ze 2 łyżki mąki ziemniaczanej, pianę z białek mieszałam delikatnie łyżką i szybko do nagrzanego pieca, a i tak nie pomogło.
Wiem, że serniki mają to do siebie że opadają, ale może któraś z Was robi jakimś tajnym sposobem i nie chce zdradzić tajemnicy ?
fiesgrins.gif

Może w kąpieli wodnej ?
Albo tą słynną metodą gazetową ?

Pozdrawiam i liczę na jakiś odezw ;)
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
olcieek @ 28 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=593144- na spód kolejnym razem (bo takie na pewno będą ! ) dam zwykłe herbatniki, niekruszone, nie mieszane z masłem i cukrem. Powinno być w porządku, nie ? ;)
- kolejnym razem przykryję ciasto folią, bo z wierzchu też się trochę spiekło. Tylko powiedzcie mi proszę błyszcząca czy matową stroną do góry, bo nigdy nie wiem
Ja herbatniki łamię na mniejsze kawałki i nigdy nic mi się nie przypaliło. A którą stroną alufolii przykryjesz- nie ma to żadnego znaczenia
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Były pokruszone prawie na pyłek, momentami gdzieś tam trochę większe (ale nie dużo
icon_razz.gif
) kawałki. W łapkach gniotłam ;)

A co do folii czytałam kiedyś, że jest różnica.
Błyszcząca odbija chyba ciepło, a ta matowa skupia ciepło? Nie wiem właśnie ..
Tylko jak to na cieście ma być to już większy problem
icon_razz.gif
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Wczoraj znowu piekłam.
Tym razem udał sie cudownie -opadł, ale sie tym nie przejęłam.
Piekłam z dwóch dużych jogurtów Bakomy, 5 jajek, 1,5 szkl. cukru, budyń śmietankowy na 0,75l, olejek śmietankowy, płaska łyżka ziemniaczanej, no i obowiązkowo rodzynki.
Wzięłam duża blachę wyłożyłam herbatnikami i przy jednym brzegu dałam biszkopty0 tak dla wypróbowania ;)
Piekłam ponad godzine w kąpieli wodnej i wodę raz uzupełniłam troszeczkę.
Po ostudzeniu do ofoliowany do lodówki i dzisiaj .. mm... o niebo lepszy od tego pierwszego ! Jest puszysty, rozpływa się z ustach :D !
Miało być na deser z okazji dnia chłopaka, a tu rodzina pół blachy do śniadania zeżarła
icon_mrgreen.gif

Na pewno będę jeszcze piekła ten serniczek
icon_smile.gif
)
 

dioda87

Member
Mar 8, 2007
58
0
0
Serniki mają skłonność do pękania.... nie wiem czemu. Moja mama zawsze mówi, ze skoro pękł to znaczy, ze dobrze się upiekł, ale ile w tym prawdy to nie wiem:)