IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Brokuły z patelni, szybka, smaczna jarzynka
Cinka
post 22 Nov 2015, 20:21
Post #21

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.716

Ja ostatnio robiłam tylko z mrożonek, ale kolor brokułów trzymał się super i był idealnie zielony jak świeży lekko zblanszowany.
Mnie smakuje taka opcja, ale jako alternatywa, bo u nas wszyscy uwielbiają warzywa z wody, więc te z patelni będą zamiennie a nie w zastępstwie tych z wody icon_smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Joanna
post 22 Nov 2015, 20:29
Post #22

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

CYTAT(.agatka. @ 22 Nov 2015, 20:13 ) *
A czy to nie zależy od konkretnego warzYwa? W ssensi ten kolor.
Dziś kupiłam pysznego, mocno zieLonego i podczas przygotowywania zachował kształt i kolor, i smakował wyśmienicie mniam.gif

Czy ja wiem? Mój brokuł też na surowo był intensywnie zielony....
Niewykluczone, że spróbuję jeszcze raz, tylko na innej patelni, bo nie lubię, jak mi coś nie wychodzi. icon_smile.gif

Cinko, być może gotowane tą metodą mrożone brokuły pozostają zawsze zielone? Smak po blanszowaniu też mają z pewnością inny, niż surowe, gotowane w niewielkiej ilości wody.

+Quote Post
Cinka
post 22 Nov 2015, 21:05
Post #23

kucharz 3 gwiazdek

Pewnie tak, spróbuję ze świeżymi.
Choć ja i tak nie będę tu obiektywna pewnie bo uwielbiam brokuły w każdej postaci i kompletnie nie przeszkadza mi ich zapach, który w początkach mojej przygody kuchennej z nimi bardzo mi przeszkadzał icon_smile.gif

+Quote Post
Buka
post 23 Nov 2015, 15:32
Post #24

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

Joanno, a solisz wcześniej? Zielone osolone w trakcie obróbki termicznej lepiej zachowują kolor.

+Quote Post
Joanna
post 23 Nov 2015, 15:35
Post #25

kucharz 3 gwiazdek

Solę, solę - wiem, że bez soli będą zaraz bure.
Do wody dodaję też szczyptę cukru, która sprawia, że brokuły tracą ziemisty posmak i szybciej się gotują. Może i w tej metodzie warto je odrobinę osłodzić? Sprobuję.

+Quote Post
Cinka
post 23 Nov 2015, 15:39
Post #26

kucharz 3 gwiazdek

Też dodaję zawsze szczyptę cukru - do wszelkich warzyw gotowanych icon_smile.gif

+Quote Post
tatter
post 23 Nov 2015, 20:08
Post #27

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 1.142

Udalo mi sie przygotowac same brokuly wg nakazow. Zaczne od tego, ze brokuly zakupilam super swieze i jedrne. Jednego zrobilam w sobote z czosnkiem podsmazonym na lyzce masla, dodalam posolone rozyczki i pare lyzek wody. Byly lepsze od tych przyrzadzonych z kalafiorem pod wzgledem konsystencji (nie doskonalej jednak) ale zupelnie stracily kolor. Dzis podobniez, niestety, mimo, ze za kazdym razem trzymam je pod przykryciem krocej i krocej. Oprocz soli i czosnku dodalam dzis tez posiekana swieza paryczke chilli. Ogolnie rzecz biorac, najlepsze z patelni (moim zdaniem oczywiscie) sa kalafiory i fasolka. O szparagach i innych warzywach nie wspomniam tutaj, gdyz dusze je na masle od dawna i nie mam zadnych zastrzezen.

+Quote Post
Joanna
post 23 Nov 2015, 22:43
Post #28

kucharz 3 gwiazdek

Cieszę się, że nie jestem osamotniona w swoich brokułowych perypetiach.... zahnlos.gif

+Quote Post
tatter
post 23 Nov 2015, 22:46
Post #29

kucharz-zawodowiec

Nie jestes. Dalam im szanse, potrojna i bardzo chcialam, zeby mi wyszlo bo uwielbiam pozostale warzywa z patelni, fasolke szczegolnie.

+Quote Post
jaxja
post 8 Dec 2015, 16:54
Post #30

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.798

Zrobiłam tym sposobem kalafiora. To był najlepszy kalafior, jaki jadłam w życiu. Już nigdy nie będę go gotować.

+Quote Post
tatter
post 8 Dec 2015, 20:56
Post #31

kucharz-zawodowiec

Jestem tego samego zdania - kalafior z patelni jest doskonaly.

+Quote Post
Hanka145
post 19 Dec 2015, 22:30
Post #32

uczeń

Użytkownik nr: 2.354

CYTAT(tatter @ 23 Nov 2015, 21:08 ) *
Udalo mi sie przygotowac same brokuly wg nakazow. Zaczne od tego, ze brokuly zakupilam super swieze i jedrne. Jednego zrobilam w sobote z czosnkiem podsmazonym na lyzce masla, dodalam posolone rozyczki i pare lyzek wody. Byly lepsze od tych przyrzadzonych z kalafiorem pod wzgledem konsystencji (nie doskonalej jednak) ale zupelnie stracily kolor. Dzis podobniez, niestety, mimo, ze za kazdym razem trzymam je pod przykryciem krocej i krocej. Oprocz soli i czosnku dodalam dzis tez posiekana swieza paryczke chilli. Ogolnie rzecz biorac, najlepsze z patelni (moim zdaniem oczywiscie) sa kalafiory i fasolka. O szparagach i innych warzywach nie wspomniam tutaj, gdyz dusze je na masle od dawna i nie mam zadnych zastrzezen.

Troche pozno, ale to mnie trapi. Ja bardzo czesto robie jarzyny/warzywa z patelni a takze brokuly. Ja sole dopiero na koncu, a dusze na tluszczu z malym dodatkiem rosolu/bulionu do miekkosci, jaka mi odpowiada. Brokuly 20-25 min. (sa bardzo twarde) i pod przykryciem. Zwykle robie z kostka bulionowa, ktora jest slona, ale nie myslalam, ze to ma jakies znaczenie, bo czasem tylko z dodatkiem wody, a doprawiam sola i pieprzem na koncu. Nigdy mi sie nie zdarzylo. zeby brokuly zmienily kolor, nawet w nastepnym dniu, jesli troche zostalo. Zawsze maja oryginalny jaskrawy zielony kolor po duszeniu, to wiec mysle, ze niekorzystna zmiana koloru moze zalezy od gatunku brokulow. Znalazlam na necie, ze jest kilka gatunkow i moze o to chodzi oprocz techniki gotowania.
Wg. mistrzow kucharskich stosuje sie taka metode dla zachowania koloru: jarzyny krotko sie blanszuje, jakies 3-4 min. i natychmiast z wrzatku wklada sie do miski z lodowata woda (z kostkami lodu) i to zapewnia trwalosc koloru. To sie odnosi do brokulow, zielonej fasolki i brukselki. Tak krotko blanszowane jarzyny sa jednak dosc twarde i moze po wyjeciu z zimnej kapieli da sie dusic je do miekkosci, jaka sie lubi i moze zachowaja kolor - nie wiem, nie probowalam, bo nie bylo potrzeby.

Ostatnio odkrylam przyprawe "Zaatar" - ze Srodkowego Wschodu, popularna w: Armenia, Egypt, Iraq, Israel, Jordan, Lebanon, Libya, Morocco, Palestine, Saudi Arabia, Syria, Tunisia, and Turkey.[5][22][23][24] a stosowana do jarzyn, miesa i plackow pita.
Sklad: sumac, thyme, sesame seeds, hyssop, and oregano ale w w roznych proporcjach w roznych krajach. Na Google pod haslem "zaatar spice".

Dobrze smakuje takze z brukselka z patelni, posypuje sie na koncu.

+Quote Post
kawazmlekiem
post 19 Dec 2015, 23:43
Post #33

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 422

Też czytam trochę ze zdziwieniem, bo niedawno robiłam i brokuły w ogóle nie zmieniły koloru. Więc pewnie rzecz w gatunku.

+Quote Post
ajaj
post 16 Jan 2016, 19:40
Post #34

czeladnik

Użytkownik nr: 10.861

Zrobilam dzisiaj brokula tym sposobem. Pyszny wyszedl. Mysle, ze zawsze bede juz tak robic. Polecam!!!

+Quote Post
yrsa
post 21 Jan 2016, 07:50
Post #35

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 13.254

I ja się skusiłam. Hanka145 mnie natchnęła i doprawiłam tymiankiem i sumakiem (sezam wyszedł). Wyszły mi przepyszne, ale kolor straciły. Po pierwszych 3 minutach były pięknie zielone, a potem zaczęły ewoluować w stronę burości. Ale najważniejsze, że smaczne, smakowały mi bardziej niż z wody.

+Quote Post
Hanka145
post 21 Jan 2016, 23:28
Post #36

uczeń

Użytkownik nr: 2.354

No wiec jednak to chyba chodzi o gatunek brokulow. Podaje link na ten temat:

http://www.rijkzwaan.pl/wps/wcm/connect/RZ...ts/Crops/Brokul

Problem w tym, ze nie ma informacji w handlu jaki gatunek sie kupuje i ile wogole maja gatunkow w sprzedazy, czy tylko jeden (ktory) czy inne kiedykolwiek.
Brokuly sa bardzo zdrowe i smaczne, sporo informacji na google. Yrso, czy probowalas po 3 min. wrzucac do lodowatej wody, przepis j.w. ?
Milo mi bardzo, ze moje sugestie sie przydaly, dziekuje Yrso i ajaj.

+Quote Post
.agatka.
post 23 Jan 2016, 20:21
Post #37

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 12.156

Pamiętałam dziś żeby zrobić zdjęcie. Moje brokuły podsmazyłam na maśle, podlałam wodą, osoliłam i pod przykryciem parowałam 6-7 minut. Wyglądają tak...

+Quote Post
tatter
post 24 Jan 2016, 14:18
Post #38

kucharz-zawodowiec

Po 6 minutach moje bylyby szaro-bura papka!
Pozniej w tym roku, przetestuje te metode na moich ogrodowych brokulach.
Tymczasem purpurowe beda niebawem gotowe i na pewno dam I'm szanse na patelni icon_wink.gif

+Quote Post
.agatka.
post 24 Jan 2016, 15:16
Post #39

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 12.156

Czasami paruję nieco dłużej żeby tylko wrzucić Ani do zupy jarzynowej i rozmiksować, ale nadal są zielone. Tylko miękkie.
Chyba inny gatunek. Będę v dziś również robiła to zobaczę na opakowaniu czy podają nazwę.

+Quote Post
Buka
post 24 Jan 2016, 17:34
Post #40

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

Moje dzisiejsze też takie, jak u Agatki. Powiedziałabym, że te z patelni są nawet bardziej intensywne w kolorze niż surowe. Też myślę, że w naszym handlu mamy inną odmianę, niż np. u Tatter.

+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 11th December 2019 - 23:34