Makowe ciasto"szklankowe" z białek

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Gdy zostają nam białka, można upiec bardzo łatwe i dobre ciasto:

1 szkl. mąki
1 szkl. maku (suchego, nie mielonego)
1 szkl. białek
1 szkl. cukru
1/2 szkl. zimnego stopionego masła
1 łyżeczka proszku do piecz.
bakalie(orzechy, rodzynki, skórka)

Białka ubić na sztywno, dosypując stopniowo cukier. Mąkę wymieszać z proszkiem i dosypywać powoli do białek, wsypać mak, wlać masło, dodać bakalie, wymieszać. Piec w formie keksówce ok 50 minut.
Zalecana temperatura - 160 -180 stopni, w zależności od piekarnika.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
ciasto robilam na niedziele na impreze z okazji imienin menza mojego - wyszlo pycha a wdodatku takie niecodzienne troszke, wszyscy sie zachwycali i dziwili co to za ciasto ze szklanek :mrgreen:

bakalie nie opadly, wszystko wyszlo spiewajaco. a moje 10 bialek to byla szklanka z duzym czubem.

pzdr
yenn bez bialek juz
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Nie, suchy. Dlatego to jest takie bardzo łatwe, szybkie ciasto.
Takie "od niechcenia"
Już dopisuję do przepisu tę informację.
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
tez mialam dylemat co z tym makiem - i mimo ze Beata mi wczesniej mowila, ze suchy, to jeszcze przed samym wsypaniem reka mi drzala ze tio sie nie moze udac. Ale o dziwo sie udalo :mrgreen:

pzdr
yenn
 

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
upiekłam wczoraj zjadam dzisiaj :mrgreen:
na noc :dump:

ciasto łatwe i dobre

ale piekłam je dużo krócej i zmniejszyłam temperaturę bo zaczęło za bardzo mi łapac górę

ale uratowałam i sie nie spaliło
aaa i bakalie w ogóle mi nie opadły :shock:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No to dobrze Kajorku, że wyszło, cieszę się . Jeśli chodzi o czas i temp. pieczenia, to ja uważam, że każdy powinien dostosować do swojego piekarnika, dlatego bardzo nie lubię podawania tego, ile ma się piec i w jakiej temp.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
cos w tym ciescie jest szczegolnego, bo moj tez sie nie chcial odrywac.

opium czy co?? :mrgreen:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
wlasciwie nastepnym razem sprobuje Twoj przepis z olejem

mamy jest taki. Ciasto troche ciezkie.
Dlatego sprobuje Twoj ;).
I to jest to za co kocham net

A oto piegusek:
1 szklanka bialek
1 szklanka cukru
1 szkl. maku sparzonego
1 szkl. maki
1 kostka margaryny

Utrzec mak z cukrem i roztopionym tluszczem. Dodac make z 1 lyzeczka proszku do pieczenia.
Piane ubic na sztywno, dodac do pozostalych skladnikow i lekko wymieszac. Wlac na wysmarowana i posypana bulka blache. Piec ok 45 minut w temp 180 st.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Kermidt, Twojej mamy przepis różni się tylko ilością tłuszczu, może dlatego jest trochę cięższy. Acha, no i jeszcze mak sparzony, ja daję suchy.
A ja Wam powiem w tajemnicy, że już dobrych kilka lat nie piekłam tego ciasta :oops: :shock: :dump: :!: może czas znów upiec :
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
dziewczyny zrobiłam to ciasto, wyszło boskie :banana: :banana: :banana: na pewno już na stałe zagości w naszym domu, dziękuję za przepis
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
aha i nie mogę zamieścić fotki :cry: wsadzałam normalnie adres między i nic...może nie tak się to robi?