Tarta z ricottą

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Tarta z ricotta

Tarta serowa - lekko pachnaca cytrusami z rodzynkami i kawalkami czekolady. Nie jest to sernik, bo jak to w tarcie - masa serowa jest niezbyt wysoka.

Ciasto:
2 1/3 szklanki maki 1/3 szklanki cukru
szczypta soli
otarta skorka z jednej cytryny
3/4 kostki zimnego masla, pokrojonego w mala kostke
1 cale jajko
1 zoltko
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii

Masa serowa:

420 gramowy pojemnik ricotty
1/3 szklanki rodzynkow
2 lyzki grappa lub brandy
2 duze jajka
1/2 szklanki cukru
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
1 lyzeczka otartej skorki z pomaranczy
60 g dobrej jakosci gorzkiej czekolady, drobno pokrojonej, ale nie startej

Ciasto:
Make przesiac, wymieszac z cukrem, sola i skorka z cytryny. Dodac maslo i posiekac az utworza sie grudki. Dodac jajko, zoltko i wanilie i zagniesc ciasto. Bardzo latwo i szybko robi sie to ciasto w malakserze.
Ciasto podzielic na dwie nierowne (jedna wieksza, druga mniejsza) czesci, lekko splaszczyc tworzac plaskie dyski, zawinac w folie i schlodzic w lodowce przez conajmniej godzine.
Wieksza czesc ciasta rozwalkowac lekko podsypujac maka, wylozyc ciastem mala forme na tarte z wyjmowanym dnem, o srednicy 22 1/2 cm i schlodzic przez 30 minut. Mniejsza czesc ciasta tez rozwalkowac i wyciac z niej radelkiem kilka paskow szerosci 2 cm.

Masa serowa:

Rodzynki zalac brandy i zostawic na okolo 30 minut lub dluzej. Rozgrzac piekarnik do 180 st.C.
W misce wymieszac ricotte, jajka, cukier, wanilie i otarta skorke. Dodac pokrojona czekolade i rodzynki z alkoholem, lekko wymieszac i wlac do formy. Paseczki ciasta ulozyc na masie serowej tworzac ozdobna kratke - mozna posmarowac wierzch paseczkow roztrzepanym jajkiem.
Piec przez 50 minut, az ciasto jest rumiane i noz wbity w srodek jest czysty.
Schlodzic na drucianej siateczce, mozna posypac cukrem pudrem przed podaniem.

49100zi.jpg
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja z kolei nie bardzo znam sie na polskich serach
icon_sad.gif


Ale moze Iguana pomoze - ona ma swietnie obcykane zamienniki serowe :mrgreen:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Dajcie sobie spokoj z ta ricotta. Ser bialy macie... Ja to co innego...
icon_sad.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Ricotta jest serem z serwatki, w Polsce nie ma zamiennika, z tego co wiem. Ricotta firmy Galbani jest za to w większych supermarketach i nawet nie jest niewyobrażalnie droga ( 2 razy tańsza od Mascarpone i tak)
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
Ja tę tartę robiłam milion razy z najnoramalniejszym serem trzykrotnie mielonym smietankowym. BOMBA!!

Nie waż się kamilo kupowac żadnej tam ricotty - bajaderka piecze zricottą bo nie ma biedna dostępu do naszych pysznych białych serów.
Ta tarta niezmiennie dostaje 10 punktów na 10. Warto się na nią pokusić tym bardziej, że jest tak prosta do wykonania, że chyba bardziej już nie mozna. Ciasto się robi w malakserze, a składniki nadzienia wystarczy ... wymieszać.
Ja się na święta bawiłam jeszcze z układadaniem migdałów mędzy kratki ciasta na górze. WYgłądało to przepięknie! Migdały się lekko przyrumieniły, mhhh .. Tylko kratkę zrobiłam gęstszą niż bajadrerka, było więcej tych okienek.

Na bazie tego samego ciasta zrobiłam tartę makową - takie nadzienie, jak do rolady makowej dałam do tarty, też pieknie kratkę zrobiłam. Bossska byłą. Cieniutka warstewka ciasta i morze maku ( razem z bakaliami było go ponad 800 g). Pycha!


ewa
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Przez pol godziny probuje pisac w tym watku
icon_sad.gif
Dopiero musialam wejsc bezposrednia, a nie w linka....

Czyli co... zwyly przemielony twarog i dalej, tak samo taaak Eposko ?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
napewno bedzie pyszna z naszym bialym serkiem, ale jednak bedzie inna niż z Ricottą (bo ricotta jest lzejsza i delikatniejsza taka, puszysta). Wiec nie przejmuj sie alkoholem, sprobuj inaczej i daj nam znać jak wyszło!
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Ile razy robilam spod do swojej tarty, jak i do innych, nigdy nie mialam problemow. Jak sie obawiasz, podpiecz go bardziej, twardy ostatecznie nie bedzie, bo i tak przejmie wilgoc od nadzienia.
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
a powiedzcie ... bo ja sie boje ze pod spodem mi wyjdzie zakalec. JAk zrobic zeby go nie bylo???
Z tego ciasta to chyba nie można zrobić zakalca
icon_smile.gif

Ono w zasadzie nie rośnie, ale mimo, że jest na nim spora warstwa sera to jest kruchutkie pod spodem.

Aha, jak się obawiasz, że ser jest zbyt rzadki i rozmiększy ciasto to dodaj 1 torebkę budyniu waniliowego do masy ( budyń bez cukru). Trzeba go domieszać do masy na samym końcu.


ewa
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
Czytałam o Twpim zakalcowym problemie.
Nie mam pojęcia, co może byc przyczyną.
ALe jestem w stanie sobie wyobrazić, jak Cię to wk .....



ewa
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Bezalkoholowo, to bardzo straci ?
Mozna spokojnie pominac alkohol
icon_smile.gif


To widze, z pewnym zdumieniem zreszta, ze jestem chyba jedyna, ktora lubi ricotte! I lubie ja wlasnie za to, za co Wy jej nie lubicie - ze jest zupelnie inna od znanych nam serow i twarozkow
icon_smile.gif
Nigdy oczywiscie nie jadlabym jej jako twarozek bo chyba sie do takiego spozywania nie nadaje, ale uzywam jej baaardzo czesto i do deserow (z czym robicie slodkie cannoli na przyklad?) jak i do wszelkich serowych farszow (pycha ze szpinakiem
icon_smile.gif
) Lubie ja za to, ze nie ma zadnego zdecydowanego, dominujacego smaku (moze sie nawet wydawac nijaka), ze jest bardzo delikatna i puchata
icon_smile.gif


Eposko, skoro TY polecasz te tarte z serem to ja poswiece moje ciezko wypracowane zapasy serowe i zrobie ja w takiej wersji :mrgreen: Wyobrazam sobie jaka bedzie pyszna
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
jestem chyba jedyna, ktora lubi ricotte! I lubie ja wlasnie za to, za co Wy jej nie lubicie - ze jest zupelnie inna od znanych nam serow i twarozkow
icon_smile.gif
Nigdy oczywiscie nie jadlabym jej jako twarozek bo chyba sie do takiego spozywania nie nadaje, ale uzywam jej baaardzo czesto i do deserow (z czym robicie slodkie cannoli na przyklad?) jak i do wszelkich serowych farszow (pycha ze szpinakiem
icon_smile.gif
) Lubie ja za to, ze nie ma zadnego zdecydowanego, dominujacego smaku (moze sie nawet wydawac nijaka), ze jest bardzo delikatna i puchata
icon_smile.gif
Ależ ja też lubię ricottę, dlatego nieśmiało starałam się powiedzieć, że ta tarta będzie zupełnie inna z naszym serem niż z ricottą. Ricotta to niemal sama serwatka, z serem wspólny ma głównie kolor. Też uwielbiam jej kameleoniczność, to, ze przybiera smaki innych produktów.
Wcale nie jest w Polsce taka droga, kosztuje tyle co byle serek pleśniowy, moim zdaniem warto ją kupić!

A! I uwielbiam makaron z bazylią (duzo) i ricottą! Mmmmmhhhmmmm!
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
:dance:

Ciesze sie Malgosimi, ze nie jestem sama
icon_smile.gif
Ladnie nazwalas wlasciwosci ricotty - jest rzeczywiscie jak kameleon (przypomina mi tym troche tofu) i wlasnie to cenie sobie w niej najbardziej
icon_smile.gif

Tarta na pewno jest delikatniejsza z ricotta, ale z polecenia Eposki chetnie sprobuje i z serem
icon_smile.gif


Ricotta to jeszcze jednen produkt, ktory zawsze mam w lodowce - czasem to nawet na pizzy laduje, nie mowiac juz o calzone czy roznych nadziewanych pastach (muszelki na przyklad) :mrgreen: