Baleron*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wszystko można.
Rozmrożone.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
potwierdzam-wszystko można
icon_biggrin.gif
Ostatnio robiłam tak schab.
 

Ewenny

Member
Sty 3, 2010
420
0
16
dzisiaj nabyłam sól do peklowania a w poniedziałek idę po karkówkę
gitarre.gif

do zrobienia własnego baleronu zmotywowała mnie niejadalna wędlina za duże pieniądze
 

futro76

Member
Lip 27, 2009
200
0
0
pekluje się
icon_smile.gif
tylko coś mi zalewa mało słona . można dosypać soli później? nie chciałabym zepsuć mięsa.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
no to dosyp trochę teraz jeśli wydaje Ci się za mało słone. Może za dużo wody dałaś? bo jak dla mnie to proporcje są wystarczające, wędlina wychodzi słona jak w sam raz
icon_wink.gif
 

futro76

Member
Lip 27, 2009
200
0
0
zostawiłam jednak tak jak jest, na tą chwilę z mięsem wszystko ok. tylko rozumiem że mam potem w zimną wodę i podgrzewać, byle nie zagotować? czy od razu w gorącą?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

witek

Member
Cze 21, 2007
6,114
0
0
futro76 @ 1 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1084746zostawiłam jednak tak jak jest, na tą chwilę z mięsem wszystko ok. tylko rozumiem że mam potem w zimną wodę i podgrzewać, byle nie zagotować? czy od razu w gorącą?
Baleron wkładasz do wrzącej wody, a następnie staraj się utrzymywać temperaturę około 80 - 85°C przez około 2 godzin.
Włożenie do wrzątku powoduje, że powstaje w zewnętrznej warstwie mięsa zdenaturowane białko utrudniające wyciek soku. Parzenie w obniżonej temperaturze zapobiega "wiórowatości" produktu.
Powodzenia i smacznego
daumen.gif


Moje mięsko właśnie trafiło do zalewy.
 

futro76

Member
Lip 27, 2009
200
0
0
hmm dziś przy obracaniu zauważyłam ze jakas taka ślizga w dotyku się zrobiła. kolor lekko taki blady się zrobił, natomiast zapach jest ok? tak ma być? nie chciałabym towarzystwa potruć
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Chyba nic złego się nie dzieje, skoro zapach jest ok.
 

Ewenny

Member
Sty 3, 2010
420
0
16
a mój baleronek pekluje się od wczoraj
wink.gif

kupiłam 1.8kg karczku i nie za bardzo wiedziałam ile tej zalewy zrobić
gruebel_2.gif

zrobiłam 2l i cały karczek został zalany z czubkiem
 

Marcepani

Member
Paź 17, 2010
60
0
0
Karkóweczka moczyła się 5 dni - ugotowałam wg. przepisu, tak żeby woda nie wrzała.
Wyszła ładna i smaczna, ale wg. mnie za sucha, dużo wody i soku puściła, pół woreczka tego było.
I teraz mam pytanie do was, czy taka sucha wyjść powinna? Co zrobić zeby mięsko było bardziej soczyste?!?

A tu zdjęcie mojej karkóweczki:
 

Załączniki

  • P2110077_mr.jpg
    P2110077_mr.jpg
    57.7 KB · Wyświetleń: 1

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Moja wyszła tylko raz za sucha, ale wydaje mi się, że wtedy moja karkówka było zbyt chuda, teraz zawsze wybieram taką z tłuszczykiem. Ale Twoja widzę, że jest tłuszczem poprzerastana więc nie wiem dlaczego taka wyszła...
dontknow.gif
Może to od samego mięsa też zależy?
 

futro76

Member
Lip 27, 2009
200
0
0
moja wyszła bardzo sucha. w środku niedopeklowana. w smaku dobra. myślę że zrobię jeszcze raz chociaż wolę taką wędlinę gotowaną w worku bez peklowania
 

Ewenny

Member
Sty 3, 2010
420
0
16
wczoraj też parzyłam swój baleronek
peklowałam go 7 dni w tem. 5oC
wyszedł bardzo dobry
smak,który pamiętam z dzieciństwa
w końcu kiedyś kupowało się szynkę,którą się gotowało w domu
jest to trochę inny smak niż tych kupowanych dzisiaj
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ewenny, cieszę się, że Tobie wyszło i smakuje
icon_biggrin.gif

szkoda, że futro76 niezadowolona
icon_frown.gif
ale bywa, że coś komuś nie podpasuje. Czasem warto jednak spróbować jeszcze raz, bo może to tylko jakiś pech.
Ja np. wczoraj robiłam gałki rybne w galarecie, które zawszze wychodziły mi super a te wczorajsze nadają się do wyrzucenia-najpierw rozpływały się w czasie gotowania, potem galareta nie chciała mi się sklarować, a jak już w końcu,po kilku godzinach męki z nimi, ładnie udekorowałam i odstawiłam do zastygnięcia, to dziś okazało się, że to jedna wielka niesmaczna "klapa", a miało być dziś na przyjęcie...
icon_frown.gif
gdybym je robiła pierwszy raz w życiu to bym się chyba zraziła na wieki
icon_wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Z moich obserwacji wynika, że jeśli kawałek mięsa jest bardziej "gruby" niż długi, warto zastosować nastrzykiwanie zalewą peklującą.
zapewne dlatego mięso Futra wyszło niedopeklowane w środku.