bułgarski chlebek

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no to ja mam inny smak... no juz poza tym, że nie był ani słodki (jak chałka) ani słonawy (jak chleb) ani słono-kwasokowy (jak wypieki na zakwasie) to samo ciasto było takie średnie. Brakowało mu subtelności... ot taka buła, po prostu

a zobaczcie zdjęcia i wyobrazcie się jaki był mój zawód po ugryzieniu
icon_smile.gif


z tortownicy
47fh.jpg


35wo.jpg


z tartownicy:
25hy.jpg


16pi.jpg
[/img]
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dziękuję :oops: wcale nie najładniejszy, ale byłam i tak bardzo z nich dumna...

ja myślę, że to ta sól! Ja temu chlebowi dam jeszcze jedną szansę, mocniej posolę i zamiast smarować masłem, będę smarowala mieszanką oliwno-ziołową Bajaderki (od bułeczek odrywanych)
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Woooow, Malgosimi!!! Prze, przepiekny chlebek - jakie sliczne listkowanie, az trudno uwierzyc, ze Ci nie smakowal :wink:

Sprobuj tak jak mowisz, albo tak jak Kamila zrobila - troche wiecej soli, zeby byl wyrazniejszy w smaku i zeby smak masla sie uwypuklil.

Piekny, az mam ochote go zrobic :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderko, dziękuję! Wydaje mi się, że listkowani jest bardziej widzoczne w tych wersjach chlebka, gdzie trójkąty są większe i jest ich mniej.

Warto też tak kroić, żeby ostry koniec trójkąta był dokładnie przecięty i tak układać, zyby go nie ,,przydeptać" jakimś innym trójkątem, bo inaczej, nei będzie się mógł rozwarstwić w górę.

Miałam też problem z wywnioskowanie z przepisu, ile tych wałeczków ma wyjść. W przepisie jest, że 4 i że to starcza na 2 chlebki. I ja tak zrobiłam.
Z kolei Malinna robiłą z połowy porcji i też zrobiła 4 wałeczki.
Właściwie nie wiem jak powinno być.
Acha i nie robilam też tych kulek na środku, bo szkoda mi było te śliczne listki zgniatać w kulki.

Bajaderko, a jak myslisz, czy to ciasto na bułeczki odrywane (ziołowe), to sie da rozwałkowywać?? Bo kształt tego bułgarskiego chleba jest bardzo widowiskowy i można by go wykorzystać do innego ciasta...
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
wow Małgosimi REWELACYJA!!! chyba sama sie skuszę mimo, zem na diecie :wink:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciasto z buleczek ziolowych na pewno da sie ladnie rozwalkowac, wlasciwie kazde elastyczne ciasto mozna by uzyc
icon_smile.gif

Sam kszalt przyznaje jest baaaardzo kuszacy, szczegolnie to listkowanie - nawet zastanawialam sie czy nie uzyc ciasta z przepisu na te buleczki:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=3815 bo w sumie technika jest dosc podobna, choc smak pewnie tez - one tez sa takie zwykle maslane...
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
A mnie się wydawało, że z całej porcji będzie 8 wałeczków, po 4 na jeden chlebek.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no wlaśnie, Malinna, oto jest pytanie... jak policzyłam trójkaty w chlebku tej Babi to wyszło mi, ze raczej jest ich mniej niż więcej.
No i nie chciało mi się wałkować 32 kółek, 16 to było i tak aż nadto
icon_smile.gif
A wyszło fajnie, więć, chyba można pójść tak jak ja na łatwiznę
icon_smile.gif


Bajaderko, a ja teraz z kolei rozważam uzycie ciasta na chałkę AgusiHi zastąpienie czarnuszki cynamonową kruszonką :oops: :mrgreen:
Tylko to ciasto było z tego co pamiętam dość luźne, więc może będzie trzeba mąki dodać...
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Chalka na slodko brzmi dobrze - i jeszcze z cynamonem
icon_smile.gif


W te listkowania to mozna rozne rzeczy sypac po posmarowaniu maslem - widzialam juz cukier, mak, parmesan+ ziola itp. Wszystko w ilosciach minimalnych - moze byc dobre i bardziej wyraziste niz samo maslo :wink:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
w przepisie 3 łyżki
1 w zaczynie z drozdzami, dwie do ciasta.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ech, właśnie wyjełam z pieca i wcinam gorący
icon_biggrin.gif
bardzo mi się jeden chlebek spalił od góry, ale jest pyszny :lol:
RObiłam z połowy porcji dwa chlebki, jeden w małej blaszce na tartę, a drugi w serduszku

To posmaroałam żółtkiem i się tradycyjnie spaliło :lol:
chleb18ra.jpg


A to smarowałam stopionym masełkiem
icon_smile.gif

chleb21rh.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
piękne! a to serduszko jest po prostu fenomenalne! cudo!

tylko dlaczego wszytskim smakuje, poza mną :roll:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a ja właśnie upiekłam z ciasta na bułeczki ziołowe Bajaderki i jest pycha - ta otoczka ziolowa zamiast masła jest super. Tylko nei zlistkowało się to ciasto tak ślicznie jak z tego orginalnego przepisu. Następnym razem spróbuję do normalnegoprzepisu dac wiecej cukru a na masło będę sypała otoczkę Bajaderki orzechowo-cytrynową
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to powiedzcie mi ile tego cukru dać, żeby one miały smak?
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0