Chleb Młynarza, mój chleb powszedni

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
mniaaam! :mrgreen: Ja dzisiaj pieke razowca w maszynie. Dawno nie pieklam, ciekawa jestem jak wyjdzie, ale jestm sama z dziemi w domu i troche sa chore, wiec nie mam czasu dzisiaj zbytnio. To tak apropos :mrgreen:
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Lisko-może zdązysz mi odpowiedziec dzisiaj-czy temp ok 17 stopni nie będzie za wysoka na nocne wyrastanie,czy może lepiej do lodówki?
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
No i nikt mi nie odpowiedział więc-wstawiłam do lodówki i całe szczęście bo przed 6 rano wyrósł ponad nią.Zastanawiałam się czy go ocieplać czy do piekarnika-po nagrzaniu piekarnika wstawiłam do pieczenia.Ciasto było rzadkie i na drugi raz dać mniej wody czy lepiej zwiększyć ilość mąki?I co zrobić,żeby dziurki w chlebie były takie jak na zdjęciu wyżej?Mój chleb jest bardziej zbity.
 

Ika

Member
Sty 5, 2005
14,699
0
0
A ja się ciągle boję zakwasu....
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Bietko, ale nic nie piszesz o tym, jak wyglądał po upieczeniu, więc nie mogę powiedzieć czy więcej czy mniej mąki
icon_sad.gif
Jeśli ładnie wyrósł, to nie powinien być bardzo zbity.
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Po przekrojeniu jest ok.to jest chleb moje rodziny tak stwierdzono przy śniadaniu.Ciasto jest rzadkie ale piekę w keksówce.Jka-odwagi-sama jestem początkująca.Robiłam zakwas wg Mirabbelki-nie wyszedł mi od razu bo robiłam za rzadki-to nie może być ciasto naleśnikowe tylko raczej racuchowe.Przy dzisiejszej technice ten zakwas wydaje nam się czymś....trudnym do osiągnięcia,bo nasze babcie....a to tylko woda,mąka,temperatura,zero przeciągów,mieszanie co 12 godz i już.Najlepiej nadaje się mąka żytnia chlebowa/typ 720/.Ja robiłam z typ 2000 stał prawie 2 tyg i nic.A dzisiejszy chleb to rewelacja.Wyrobiła go maszyna wyrósł w lodówce przez noc, rano do piekarnika i śniadanie przesmaczne a ty cała w skowronkach bo wszyscy podziwiają cię-chleb jak u prababci.Nie ma co się wstydzić-pytaj-forumowicze są bardzo życzliwi
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zrobiłam wczoraj w tortownicy i ma zupełnie inny smak niż taki ksztaltowany i pieczony na blasze.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Ja piekę w czarnych keksówkach bo chłopcom lepiej kroi się na krajalnicy.Dzisiaj rano zrobiłam go ponownie ale muszę go szybko upiec bo wybywam z domu,postawiłam go w cieple i po 3 godz stoi jak zaklęty-nie rośnie Brak mu tej lodówki?
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Wczorajszy był bardzo kwasny w końcu stał tyle godzin.Wieczorem zrobiłam go ponownie i do lodwki-wszystko tak jak za pierwszym razem-wyrósł ale mniej niż za pierwszym razem-czy to może być wina zakwasu,gdyż rano dokarmiam go np.połową szkl o wieczorem odbieram,zostaje tego z poprzedniego dnia ok 100ml?Jest za słaby?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,356
1,436
113
Dziś upiekłam ten chleb w okrągłym garnku. Trochę za długo stał w nocy na balkonie, bo zaspałam.
icon_redface.gif


R__ne_006.jpg R__ne_009.jpg

Zamiast mąki pszennej razowej dałam orkiszową 3000. Jest dobry, ale ja chyba wolę chleby z mąki ze zwykłej pszenicy, a nie z orkiszu.
 

Załączniki

  • R__ne_006.jpg
    R__ne_006.jpg
    36.5 KB · Wyświetleń: 1
  • R__ne_009.jpg
    R__ne_009.jpg
    23.7 KB · Wyświetleń: 1

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
A czy mogę zamienić pszenną razową lub grachamkową na jakąś inną, bo tu raczej u siebie nie dostanę takiej mąki przynajmniej niegdzie nie widziałam takich a przymierzam się do tego chlebka. Na chwilę obecną dysponuję żytnią razaową lub chlebową lub pszenną chlebową, ewentualnie chyba mogę dostać u nas w sklepie kukurydzianą.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
Na orkiszową też w tej chwili nie mam co liczyć, dopiero jak zamówię z allegro albo znajdę sklep z dziwnymi mąkami w Gdyni.