chleb razowy na zakwasie

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
O widze mirabbelko, że uzupełnilaś fotki - dzieki
icon_smile.gif
 

kropelkaa

Member
Lip 23, 2007
3
0
0
Po latach niepieczenia chlebów wróciłam do tej czynności. Wymusiła to choroba, w której jednyne pieczywo jakie moge jeść musi być w 100% pełnoziarniste. Mimo, że mieszkam w dużym mieście znalezienie go niemal graniczy z cudem. Pora więc piec samemu.
Próbowałam najpierw chleby na drożdżach, ale nie satysfakcjonowały mnie- jeszcze świeżo po upieczeniu (kilka godzin) nadawały się do jedzenia, ale potem rozkruszają się i smak stanowczo nie ten. Sięgnęłam więc po zakwas- uczknęłam troszkę koleżance- żeby był stabilniejszy, rozmnożyłam i .....

Upiekłam ten chlebek:)
Wreszcie wyszedł. Piekłam z mąki pszennej pełnoziarnistej, dodałam odrobinę kefiru (nie miałam maślanki), a zamiast cukru (którego nie mogę) odrobinę ekstraktu z suszonej śliwki. Rosło pięknie. Wydaje mi się, że ja mam jakąś mniejszą keksówke- zrobiłam przepis z połowy składników, ale ciasto w całości od razu wypełniłoby foremkę. Dlatego ujełam go trochę i upiekłam osobno. Chyba troszkę za gęsty zrobiłam bo u mnie w koszyczku dało się uformować bohenek z tego co ujęłam- upiekłam go na kamieniu:)

Oba chlebki bardzo fajne. Do pełni szczęścia brakuje mi jesczze ziarenek w środku. Wiecie ile moge ich dosypać? Np słonecznik, siemie lniane... Jak to wpłynie na konsystencje?

Jaki z chlebów wyłącznie z mąki pełnoziarnistej polecacie jeszcze?
 

Załączniki

  • _NIK0728.jpg
    _NIK0728.jpg
    7 MB · Wyświetleń: 1
  • _NIK0720.jpg
    _NIK0720.jpg
    3.1 MB · Wyświetleń: 1

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Słonecznika możesz tu wsypać nawet szklankę, musisz po prostu sama wypróbować i zobaczyć jaka ilość Tobie pasuje, ja wsypałabym właśnie szklankę, a nawet więcej. Siemienia dużo nie daję, pół do 3/4 szklanki byłoby w sam raz na te proporcje i siemię namoczyłabym w wodzie dzień wcześniej. Ziarna zabierają zawsze trochę wody, więc trzeba dostosować konsystencję ciasta i ilość wody do ilości ziaren, zasadniczo ciasto nie powinno być widocznie suche, ziarna powinny się z nim łączyć dobrze, a nie odpadać w trakcie miksowania.
W większość przepisów z tego działu możesz użyć mąki pełnoziarnistej, tylko znów trzeba pamiętać o dostosowaniu ilości wody, mąka pełnoziarnista zabiera jej więcej, więc modyfikując przepis trzeba pamiętać o konsystencji ciasta. Próbuj, a na pewno nabierzesz wprawy, to najlepszy sposób.