chleb razowy na zakwasie

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
a kazdy nastepny piekniejszy Siostro
icon_mrgreen.gif
 

opaska

Member
Wrz 3, 2007
27
0
0
ja z gory przepraszam za to pytanie, ale nadal w tym temacie jestem niekumata, jak zrobic zakwas?? nie moge znalezc tego przepisu Carbonicum, na ktory powokuje sie mirrabelka
 

opaska

Member
Wrz 3, 2007
27
0
0
slicznie dziekuje mirabbelko, jesli moge jeszce zapytac to czy mozna zrezygnowac w ogole z jakiekolwiek cukru ( melasa, moid itp) i z oleju?? przy najblizszej okazji jak wroce do domku do swoje piekarnika sprobuje upiec, to bedzie moj pierwszy chelebek ( jesli oczywiscie wyjdzie
icon_smile.gif
)
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Dodałam 4-dniowego zakwasu, zakwaszone ciasto stoi już ponad 2 godziny i nie widzę, by było nawet ociupinę większe... I nie bąbelkuje wcale
icon_confused.gif

Jaka ma być konsystencja? Mi wyszło takie dosć gęste.
 

Anu-La

Member
Gru 15, 2008
32
0
0
Do czasu aż upiekłam ten chlebek moim numer 1 był razowy żytni na zaparce, teraz jak upiekłam ten chleb mam problem, który upiec bo oba są wspaniałe
lecker.gif
. Ten piekłam na mace razowej pół na pół pszenna i zytnia, dodałam jogurtu zamiast maślanki i cukru brązowego zamiast melasy. Piekłam w garnku, ale nie takim specjalnym do chleba tylko w zwykłym (widac go na zdjeciu). Włożyłam do zimnego piekarnika, pokrywke zdjełam jakieś 10 minut po osiagnięciu temperatury 220 st. C. i piekłam jeszcze pół godziny zmniejszając temperaturę do 200 st. C. Jak widać pewne odstępstwa od oryginalnego przepisu mu nie zaszkodziły. Żeby sie upewnić że to nie przypadek, że tak ładnie wyszedł po dwóch dniach upiekłam drugi. Efekt ten sam!!!
Polecam ten przepis i dziękuję Mirabbelko
anbetung.gif


Anula

razowiec.JPG
razowy_i_b_jogurt_bl.jpg
razowce_bl.jpg
 

Załączniki

  • razowiec.JPG
    razowiec.JPG
    49.8 KB · Wyświetleń: 1
  • razowce_bl.jpg
    razowce_bl.jpg
    79.4 KB · Wyświetleń: 1
  • razowy_i_b_jogurt_bl.jpg
    razowy_i_b_jogurt_bl.jpg
    90.7 KB · Wyświetleń: 1

Sylvka

Member
Kwi 9, 2009
115
0
0
Bardzo długo chodził za mną ten chleb, a jak już zrobiłam zaczyn na niego, okazało się, że nie mam w domu pszennej razowej. Dlatego chlebek jest na mące pełnoziarnistej Lubelli. Pewnie dlatego tak rósł jak szalony (po upieczeniu wystawał sporo ponad formę). Jednak mąka nawet odrobinę nie zepsuła smaku. Jest genialny (dałam maślankę, tak jak radzisz Mirabbelko). Zresztą zobaczcie moją prawie razową hybrydę:
 

Załączniki

  • razowy2.jpg
    razowy2.jpg
    117.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Mój wczorajszy, wyjątkowo pulchny mi wyszedł, pyszny, zamiast cukru dałam melasę:
razowy_001.jpg

razowy_003.jpg
 

Załączniki

  • razowy_001.jpg
    razowy_001.jpg
    112.6 KB · Wyświetleń: 1
  • razowy_003.jpg
    razowy_003.jpg
    135.1 KB · Wyświetleń: 1

Magda_

Member
Lip 3, 2008
31
0
0
ufff...
mój pierwszy w życiu chleb upieczony od początku do końca samodzielnie!
Bez ani grama drożdży na 4 dniowym(własnoręcznie wyhodowanym) zakwasie...
ale jestem z siebie dumna :D
Zrobiłam tylko z połowy porcji - bo miałam tylko jedną keksówkę - w metalowej formie wyszły mimo wszystko chrupiące boczki i spód - ogólnie wygląd i smak rewelacja!
anbetung.gif

Dodałam od siebie ziarna słonecznika do środka i zaparowałam piekranik gorącą wodą w czasie jak chlebek miał czas na rośnięcie (siedział w tym samym czasie w piekarniku)
Cała reszta podobnie jak w przepisie tylko za nic w świecie nie wiem jaką mam mąkę żytnią - wiem, że z pełnego przemiału a ile wartości...hmmm w norwegii nie piszą. wymieszałam ze zwykłą pszenna 500 i...

UDAŁO SIĘ!
daumen.gif
razowiec.JPG
 

Załączniki

  • razowiec.JPG
    razowiec.JPG
    31.9 KB · Wyświetleń: 1

lecterca

Member
Gru 21, 2008
4
0
0
jestem początkującą chleboróbką ten chlebek piekłam już dwa razy (i to moje pierwsze chleby w życiu)
oto efekty: pierwszy
f_0025273.jpg

drugi
f_0025599.jpg


mam tylko pewne wątpliwości co do mojego wypieku, w przepisie są 2 keksówki a mi tego ciasta wychodzi na jedną taką 30cmdługości i 9cm szerokości w najwęższym miejscu (to jest właściwie taki podłużny prodiż), czy to znaczy że mi za mało wyrasta tego ciasta? może coś nie tak z zakwasem? po zrobieniu zaczynu jego ilość podwaja się, potem w formie też wyrasta w miarę ładnie, chociaż mam wrażenie że minimalnie opada w czasie pieczenia. Mam podejrzenia co do mąki, bo mam taką z pełnego przemiału z piekarni co graham ze sklepu wygląda przy niej blado, to może powinna więcej jej dawać do ciasta właściwego, żeby zbliżyć się wagowo do 4szklanek razowej? Jeszcze jedno, skórka na górze jakoś mi się mało przypieka, taka blada wychodzi
icon_sad.gif

W smaku jest boski, kwaskowaty(na noc odstawiam zaczyn) miąższ ma mięciutki, więc tak na prawdę chodzi o walory estetyczne i upewnienie się czy wszystko robię dobrze.
z góry dziękuję
icon_smile.gif
 

gosiaspa

Member
Sie 29, 2008
442
0
0
miałam ten sam problem, z tych proporcji było za mało ciasta na 2 keksówki 30na9cm, trzeba troszke zwiększyć ilość składników następnym razem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Magda_

Member
Lip 3, 2008
31
0
0
gosiaspa @ 1 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=860771miałam ten sam problem, z tych proporcji było za mało ciasta na 2 keksówki 30na9cm, trzeba troszke zwiększyć ilość składników następnym razem.
Ja nie miałam żadnych problemów
daumen.gif
, ciasto po wstawieniu w ciepłe miejsce wyrosło bardzo ładnie, połowa składników wystarczyła akurat na jedną keksówkę, z dwoma foremkami nie próbowałam
fiesgrins.gif
jeszcze... ;)