chleb razowy na zakwasie

gosiaspa

Member
Sie 29, 2008
442
0
0
Magda_ @ 1 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=860775Ja nie miałam żadnych problemów
daumen.gif
, ciasto po wstawieniu w ciepłe miejsce wyrosło bardzo ładnie, połowa składników wystarczyła akurat na jedną keksówkę, z dwoma foremkami nie próbowałam
fiesgrins.gif
jeszcze... ;)
sorki wstawiłam tekst nie tu gdzie trzeba ;)
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
lecterca @ 1 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=860768mam tylko pewne wątpliwości co do mojego wypieku, w przepisie są 2 keksówki a mi tego ciasta wychodzi na jedną taką 30cmdługości i 9cm szerokości w najwęższym miejscu (to jest właściwie taki podłużny prodiż), czy to znaczy że mi za mało wyrasta tego ciasta? może coś nie tak z zakwasem? po zrobieniu zaczynu jego ilość podwaja się, potem w formie też wyrasta w miarę ładnie, chociaż mam wrażenie że minimalnie opada w czasie pieczenia. Mam podejrzenia co do mąki, bo mam taką z pełnego przemiału z piekarni co graham ze sklepu wygląda przy niej blado, to może powinna więcej jej dawać do ciasta właściwego, żeby zbliżyć się wagowo do 4szklanek razowej? Jeszcze jedno, skórka na górze jakoś mi się mało przypieka, taka blada wychodzi
icon_sad.gif

W smaku jest boski, kwaskowaty(na noc odstawiam zaczyn) miąższ ma mięciutki, więc tak na prawdę chodzi o walory estetyczne i upewnienie się czy wszystko robię dobrze.
z góry dziękuję
icon_smile.gif
tak jak napisalam wyzej. z tej ilosci ciasta powinno wystarczyc Ci tylko na jedna keksowke, czyli wszystko ok.
lekkie opadanie chleba razowego zdarza sie. moze minimalnie zmniejsz ilosc plynow, albo tak jak sugerujesz daj odrobine wiecej maki. droga prob i bledow dojdziesz do wlasciwej konsystencji. najwazniejsze ze smak Ci odpowiada.

blada skorka moze byc cecha indywidualna piekarnika, a moze skorka przed wlozeniem do pieca jest zbyt wysuszona? powinna byc lekko wilgotna.
 

lecterca

Member
Gru 21, 2008
4
0
0
mirabbelka @ 2 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=860868jesli keksowka z tych wiekszych to na pewno jedna.
bardzo dziękuję za odpowiedź
anbetung.gif
już myślałam, że robię coś bardzo nie tak, że mi na tą jedną starcza, ale jak jest ok to będę eksperymentować z ilością mąki i wody i wreszcie dojdę do perfekcji ;). Ta skórka to pewnie piekarnik, bo ogólnie jest nieprzewidywalny, przed wstawieniem pryskałam wodą. Właściwie to nawet myślałam nawet że za bardzo wilgotny był i dlatego taki blady. Do przyrumienionej skórki też jakoś dojdę :D
Mirabelko jeszcze raz wielkie podziękowania, śledzę forum i Twojego bloga, jestem pod wrażeniem Twoich wyczynów
icon_smile.gif
Pozdrawiam
 

J4cek

Member
Paź 21, 2009
1
0
0
Dziękuję Ci mirabbelko za inspirację. Szukałem od jakiegoś czasu przepisu na chleb razowy, no i znalazłem. Dzięki Twoim wskazówkom (i oczywiście wskazówkom piszących w tym wątku forumowiczów) mam w kuchni niemalże buzujący zakwas żytni
icon_smile.gif
. Upiekłem już 4 chleby na tym zakwasie i już drugi nadawał się do położenia na stole
icon_smile.gif
.
Chleb piekę w piekarniku elektrycznym, na troszkę zmodyfikowanym przepisie, który podałaś, a właściwie jest on na bieżąco improwizowany
icon_smile.gif
. Pozwoliłem sobie doda otręby oraz pestki słonecznika i czasem dyni, dodaję również kminek.
Jedyny problem jaki teraz mi doskwiera, to taka ładna chrupiąca skórka, której nijak nie mogę uzyskać...

Pozwolę sobie pochwalic się wypiekiem (pieczony w takiej przerośniętej keksówce)

http://picasaweb.google.pl/jacekrebacz/191...091106681639106
http://picasaweb.google.pl/jacekrebacz/191...091087908177234
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
chlebek bardzo piekny w przekroju.
daumen.gif


blyszczaca skorka, to nie jest rzecz najwazniejsza w chlebie. jest ona zreszta taka tylko na poczatku. zeby ja uzyskac trzeba spryskac wierzch chleba zaraz po wyjeciu, badz jeszcze w piekarniku, po wygaszeniu.

z uplywem dni, chleb robi sie jednak coraz bardziej matowy, a skorka troche mieknie, ale to nie zmienia przeciez jego smaku.
mniam.gif


piekna skorka przydaje sie glownie do zrobienia efektownego zdjecia
rofl.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
mirabbelka @ 31 Jan 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=65331Szkoda, ze do Wroclawia troche daleko, inaczej dalabym Ci pare lyzek mojego i byloby po krzyku. Ale w taka pogode to i na druga ulice strach przeniesc, bo mu zmarzna babelki po drodze. Trzymam kciuki - nie zapomnij o mieszaniu !!
A ja wyprobowalam wysuszenie mojego zakwasu i przeslanie go w kopercie do Gdanska zima tego roku! Doskonale zniosl podroz, ozywiany cierpliwie ( wymieszany z maka zytnia razowa i ciepla woda)juz na trzeci dzien babelkowal jak szalony. Zyje do dzisiaj konsekwentnie dokarmiany i zuzywany.

Bylo go niewiele, bo suszylam po prostu rozmazujac po sciankach miski ( znaczy nie umylam miski plastikowej po zamieszaniu chleba, ciasto poszlo do innej miski rosnac, a w tej na sciankach i na dnie rozmazalam zakwas), tak zostailam na 24 h, potem delikatnie platikowa szpatulka zeskrobalam suche ze scianek miski i zsypalam do foliowego woreczka.

qd
 

dea

Member
Lis 20, 2005
346
0
0
Dopiero początkuję w pieczeniu chleba i stąd mam takie dylematy: mam świeżutki zakwas, na którym upiekłam dopiero 1 chleb. Potem wylądował w lodówce, dzisiaj wyjęłam go i dokarmiłam. I po tym dokarmieniu po kilku godzinach wystarczy dodać 1/2 szklanki zakwasu do chlebka? nie trzeba stosować metody 3-fazowej?
Przepraszam, moze banalne pytanie, ale jednak będę wdzięczna, gdy mi ktoś odpowie.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
to jest moj pierwszy przepis na chleb sprzed chyba 7 lat, od ktorego zaczynalam. wtedy jeszcze nie miałam pojęcia o metodzie 3-fazowej
icon_mrgreen.gif

ale wychodził i był całkiem niezły.
oczywiście metoda stopniowgo zakwaszania jest pewniejsza i chleby szczególnie razowe wychodza dużo lepsze.

Wybór nalezy do Ciebie
 

dea

Member
Lis 20, 2005
346
0
0
Dziękuję Mirabelko, zrobiłam jak w przepisie, chlebek właśnie rośnie. Następnym razem spróbuję metody 3-fazowej i porównam, który wyszedł lepszy
icon_smile.gif
 

dea

Member
Lis 20, 2005
346
0
0
Pięknie wyrósł, podrósł nawet w piekarniku, czego się już nie spodziewałam, studzi się właśnie, patrzę i patrzę i napatrzeć się nie mogę, boski jest i ładną kopułkę też ma
icon_smile.gif
Nadziwić się nie mogę, że pieczenie chleba może sprawiać tyle radości! Wielkie ukłony w Twoją stronę Mirabbelko
anbetung.gif
 

amy111

Member
Mar 9, 2011
58
0
0
Ja od kilku miesięcy piekę chleby i ten razowiec robię regularnie, bo jest bardzo niekłopotliwy w wykonaniu.
Też chciałabym podziękować za ten przepis i inne na chleby razowe.
Dla ciekawości dodam, ze jest to chyba jeden z mirabbelkowych przepisów, gdzie dokładnie pasuje mi ilość wody dodawanej do mąki. We wszystkich innych muszę dolewać wody sporo więcej niż jest podane w przepisie.
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
mirabbelko - zrobilam ten chlebek i szczerze przyznam, że zagladałam wyłacznie na 1 strone, gdzie zdjecia sie nie ladują. A mimo to postanowilam (nie widząc do czego dążę) twój chlebek upiec. Wyszedl - ku memu zdziwieniu - bardzo brązowy, bardzo razowy i ... smaczny.

Za malo bylo soli - nie wiem czy to istotna uwaga. Być może powinnam tą sól rozpuścić w wodzie przed dodaniem.

Piekłam w/g wskazowki w silikonowej formie i mimo że był to mój 1 chleb na wlasnoręcznie zrobionym zakwasie - wyszedł :0)
Dziekuje, może kiedys wróce - z dodatkami ziaren np. Kto wie
wink.gif