Ciasto jogurtowe z maszyny

kati81

Member
Cze 10, 2006
125
0
0
W końcu zeberałam się do tego, aby wypróbować pieczenie ciast proszkowych w maszynie i padło na to ciasto. Mam maszynę Alaska 2000 i piekłam na programie szybkim (nr 5). Wyłączyłam 5 minut przed czasem, ale i tak się za bardzo przypiekło. Nie wiem czy to wina tego, że za długo piekłam, ale to ciasto jakieś dziwne jest
gruebel_2.gif
Niby wyrośnięte jak biszkopt, ładnie wyglądało (dopóki się nie rozpadło na kawałki przy próbie zeskrobania przypalonego spodu), ale jest strasznie zamulające, chociaż w środku niby nie jest jakoś specjalnie suche - coś w stylu babki piaskowej (tylko na brzegu bardziej przypomina delikatne kruche ciasto, bo się nieco wysuszył, ale skórka nie jest twarda)
icon_neutral.gif
Nie powiem, żeby to była jakaś rewelacja, nie lubię takich zamulających ciast i więcej niż gryza nie dałabym rady zjeść... chyba że to nie jest wina przepisu, ale tego, że nie wyłączyłam maszyny wcześniej
icon_question.gif
icon_neutral.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Mam maszynę od ładnych kilku lat i nigdy jeszcze nie piekłam w niej placka
icon_smile.gif
Czas to zmienić, bo czasem przydałoby się jakieś mało pracochłonne, co to wystarczy rzucić i włączyć.. Może wieczorem - mam trochę naturalnego jogurtu, który już dziś musi zostać wykończony
icon_smile.gif
 

kati81

Member
Cze 10, 2006
125
0
0
Zwracam honor, jak wystygło pod przykryciem, to skórka zmiękła i teraz konsystencja jest ok
icon_smile.gif
Za duży łasuch widocznie jestem i muszę zawsze wszystko od razu spróbować
icon_redface.gif
Następnym razem (poza zmniejszeniem czasu pieczenia) dosypię tylko jeszcze jakichś bakalii czy owoców kandyzowanych do środka
icon_smile.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Kati81, a jaki stopien pieczenia ustawilas? Nie znam Twojej maszyny, ale dobrze jest zaczynac od Light. Zreszta w przypadku takich ciast najnizszy wystarcza.

Ciasta proszkowe trzeba wyjmowac bardzo delikatnie i jednak zostawic w spokoju.
icon_mrgreen.gif
Ja wycwiczylam juz wyjmowanie. Za pierwszym razem myslam, ze bede wyjadac lyzka z wiaderka.
Co do pieczenie, sa 2 sposoby:
1. mieszac mikserem i piec w programie Bake / samo pieczenie /, ale podobno nie zawsze wystarcza i trzeba dopiec jeszcze przez kilka minut
2. program Rapid / 1:50 /
- dlugi, ale ja go wole: wystarczy tylko przypilnowac, czy maka nie zostala na sciankach wiaderka i mozna zajac sie czyms innym / tym bardziej, ze moja maszyna piecze perfekcyjnie: sprawdzam patyczkiem tylko pierwsze pieczenie wg nowego przepisu /
Podobnie upieklam to:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...p;hl=margherita
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kati81

Member
Cze 10, 2006
125
0
0
Linn @ 17 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=692462Kati81, a jaki stopien pieczenia ustawilas? Nie znam Twojej maszyny, ale dobrze jest zaczynac od Light. Zreszta w przypadku takich ciast najnizszy wystarcza.
Niestety w mojej maszynie (Alaska 2000) na programie rapid nie ma możliwości ustawienia ani wielkości ani poziomu wypieczenia skórki. Program jest do wypieku tylko dużych ciast (1250g), trwa łącznie 1h 20min, w tym pieczenie 48 min. Wyłączyłam 5 minut przed czasem, jak poczułam zapach świadczący o tym, że już się upiekło, ale i tak okazało sie za późno. Następnym razem wyłączę wcześniej i powinno być ok
icon_smile.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No wlasnie... Maszyny jednak troche sie roznia. Ja wlasnie dlatego podaje opis programu: u mnie nazywa sie Rapid, a w innej maszynie moze miec inna nazwe. Moze u Ciebie nazywa sie Cake / chociaz w niektorych maszynach Cake dotyczy ciast drozdzowych /.
 

kati81

Member
Cze 10, 2006
125
0
0
Linn @ 19 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=693437Moze u Ciebie nazywa sie Cake / chociaz w niektorych maszynach Cake dotyczy ciast drozdzowych /.
Do ciast na proszku w mojej maszynie nadaje się tylko ten program, który wybrałam. Ewentualnie można jeszcze rozczyniać na programie do rozczyniania, a upiec na programie do samego pieczenia, ale pieczenie będzie wtedy trwało godzinę, czyli jeszcze dłużej niż w programie szybkim, no i też raczej nie ma wyboru poziomu wypieczenia skórki (przynajmniej nie ma w instrukcji, a jeszcze nie testowałam tego programu). Ponadto jest kilka programów do chlebów i innego pieczywa wymagającego rośnięcia, program do zagniatania ciasta na kluski oraz program do robienia konfitur, więc odpadają ;)
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ja pieklam w programie szybkim, ktory trwa 1 godzine 50 minut. Po wymieszaniu wlasciwie nic sie tam nie dzieje, ale rezultat koncowy jest perfekcyjny. Nigdy nie skusilam sie na samo pieczenie, a powinnam. Dobrze jest wyprobowac wszystkie programy. Mnie dlugosc trwania calego cyklu nie przeszkadza, gdyz moge spokojnie zajac sie innymi czynnosciami.
A tak w ogole, robilam jeszcze jedno ciasto tego typu i chyba go tu nie wstawilam. Troche wieksze, z 4 jajek.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
ha! to jest właśnie przepis, jakiego szukam na dzisiaj wieczór. Z nieba mi spadłyście
icon_smile.gif

czy ktoś już utopił w tym cieście owoce? Mam mrożone truskawki i zastanawiam się, czy je wrzucić do ciasta. Oczywiście po rozmrożeniu.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Piecze się
icon_smile.gif

robię z półtorej porcji, jogurt pomarańczowy, nieco olejku/aromatu pomarańczowego. Zapach jest niebiański.
W mojej maszynie jedyny program do wypieku ciast na proszku do pieczenia (nr 6) trwa 2 h. Teraz biegnę do ogrodu nieco popracować
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
no cóż, z ogrodu wypłoszył mnie nieoczekiwany grad i śnieg a z maszyny wyjęłam cudownie aromatyczny... zakalec.
Hmm, gdzieś przedobrzyłam, tylko gdzie? Ponownie podejmę próbę w weekend. Może za mokre było?? Chciałam zdjęcie pokazać ale się okazało, że baterii w aparacie brak... Może po południu znajdę chwilę, to się 'pochwalę"
rofl.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Z zatopionymi owocami nigdy nie robilam. Probowalam innych przepisow, ale rezultat nigdy nie byl tak dobry, jak w tym przepisie. Wracam wciaz do niego. Program 2-godzinny powinien byc dobry.