Domowy serek topiony 1,5 % tłuszczu

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Hmmm, bo mam jedną kostkę sera i zastanawiam się, czy robić. Z całości, to za dużo by było. Ale ogólnie smaczny czy nie? Bo ze nie jak kupny, to mniejsza...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja właśnie z 1 kostki robiłam. Powiem tak: hmmm... nie jest to to, czego oczekiwałam. Nie wiem, dlaczego wyszedł mi piankowy, nie smarowny.
Mąż, jak mu rano dałam kawałek na spróbowanie na chlebie, przeżuł z namysłem, po czym spytał : "a co to jest?"
icon_wink.gif

 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Też jestem rozczarowana, wprawdzie nie nastawiałam się na niewiadomoco
icon_wink.gif
ale wyszło coś nie bałdzo
icon_wink.gif
Mimo tego, że dodałam więcej sody niż w przepisie, a robiłam z 1/2 kg twarogu, to nic nie chciało się topić i szklić, w końcu masa się rozpuściła ale nie jest jednorodna mimo długiego podgrzewania i gotowania, nadal konsystencja nie jest gładka tylko taka jakby krucha. Poza tym w smaku czuć kwas od twarogu, który był świezo zrobiony i nie przekwaszony, podejrzewam więc, że za mało sody w tym przepisie jest, złe proporcje. Tutaj: http://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1503 znalazłam przepis i zdjęcie, na którym ser wygląda bardzo dobrze i tam jest ponad dwa razy więcej sody niż tu, bo 2 łyżeczki na 1/2 kg twarogu. Poza tym zdaje się, że ważną rzeczą jest odstawienie masy na jakiś czas, żeby soda miała kiedy popracować i rozpuścić twaróg, inaczej reakcja jest szybka i faktycznie wszystko się tylko pieni i nie rozpuszcza do końca.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Nie jest niesmaczne ale jest IMO dziwne
icon_wink.gif
Ktos, kto spodziewa się choćby cienia serka topionego może byc raczej zawiedziony.
 

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Dobrze, ze spojrzałam w wątek zanim się zabrałam do roboty...wczoraj kupiłam twaróg i dziś posłuchałam Dziuni- dałam więcej sody ale nie wiem czy też nie za dużo- bo na 3x250g dałam 3 płaskie łyżeczki sody. Twaróg się rozpuścił, teraz jest w fazie stygnięcia ale ma w sobie mnóstwo widocznych pęcherzyków powietrza- nie wiem czy one zejdą czy tak już zostanie, z opisu przypomina mi piankę, która wyszła MałejMi. Z osądami poczekam aż ostygnie i spotka się z lodówką.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Owieczko, ja dodawałam dodatkową sodę już w trakcie mieszania i masa też bardzo 'spuchła' ale mieszałam dotąd, aż pęcherzyki zeszły i teraz ich w ogóle nie widać. Ale mój serek bardziej przypomina kruchy ser żółty niż kremowy topiony.
 

olgaaa

Member
Maj 23, 2007
31
0
0
no więc zrobilam. Zmodyfikowalam (przez wczesniejsze uwagi dziewczyn) w ten sposob ze najpierw pol kilo twarogu rozgniotlam widelcem w misce i zasypalam 2lyzeczkami sody, zostawilam na pol godziny jakos, w tym czasie juz ser lekko zaczal sie topic. Nastawilam duzy garnek z woda i postawilam na nim miske z twarogiem, w tej kąpieli wodnej rewelacyjnie sie topił, mieszalam ciagle az w ciagu jakichs 5minut uzyskalam ladna konsystencje budyniu, nastepnie dodalam lyzeczke soli, troche pieprzu i ciagle mieszając wlewalam rozbeltane jajko z lyzką majonezu. Jeszcze z minutke mieszalam i zdjelam miske z garnka. Mase podzielilam na 3 czesci:
-do jednej dodalam kminek
-do drugiej czosnek granulowany, pieprz ziolowy, ziola prowansalskie,ciutke galki muszkatalowej i prazona cebulke
-do trzeciej to samo co wyzej procz ziol a zamiast nich dosypalam o wiele wiecej prazonej cebulki

Poki co jest jeszcze zbyt swieze, cieple ale mama juz degustowala i bardzo jej smakowalo.

Niestety identycznego serka jak te sklepowe topione taką metodą nie da sie uzyskac, natomiast nie jest to rowniez taki serek jak sie robi ze zgliwiałego twarogu. To jest dokladnie cos pomiędzy tymi dwoma:)
napisze jeszcze jak sprobuje go na zimno.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
ja tez zrobiłam właśnie: na 250 g twarogu chudego dałam łyżeczke sody, troche soli i jedno białko, zrobiłam z papryka w proszku, pieknei sie rozpuścił i jest w płynie , smakuje na ciepło wyśmienicie!

rozbiłam w thermomixie , wiec najpierw go zmixowałam z sodą i białkiem potem dodałam sól i paprykę .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jeśli chodzi o mnie, to dodam, że nie odstawiałam. Najpierw wymieszałam wszystko, a potem rozpuszczałam, nadal mieszając.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Robiłam z 500g twarogu +3/4 łyżeczki soli +3/4 łyżeczki sody +1 jajko. Na początku podgrzewania
cały czas miksowałam masę aż się ładnie rozpuściła i nie miała grudek. Potem dodałam po dużej
szczypcie suszonej bazylii, oregano i koperku i tylko mieszałam żeby nie przywarła do dna. Na
ciepło można rozsmarować ,a po nocy w lodówce kroiłam na plastry. W duecie z ogórkiem
musztardowym bardzo mi smakował.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Dziuniu tyle żeby wydobyć białko z jajka i dojść około 2 metry do kubła ,żeby żółtko wywalić ;) czyli nie ;)

gotowałam 60stopni 14 minut, mam piekny gładki serek topiony!
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Może dlatego, że Tobie wyszedł płynny, a nam twardy.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
hmmm zupełnie nie rozumiem
gruebel_2.gif


wróciłam z wakacji pełna przekonania, że Wasze serki wyjdą tak samo jak moje.
Robiłam je już 7 razy i za każdym razem wychodzą tak samo pyszne - był już śmietankowy, paprykowy, szynkowy i tuńczykowy.
Mała Mi, żaden mój serek nie wyszedł piankowy - wszystkie są jak na zdjęciu kremowe - może to kwestia końcówki mieszającej?

Mój wczorajszy serek tuńczykowy, wyjęty z lodówki

DSCF1549.JPG
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
mariaanna @ 5 Aug 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1012211Robiłam z 500g twarogu +3/4 łyżeczki soli +3/4 łyżeczki sody +1 jajko. Na początku podgrzewania
cały czas miksowałam masę aż się ładnie rozpuściła i nie miała grudek. Potem dodałam po dużej
szczypcie suszonej bazylii, oregano i koperku i tylko mieszałam żeby nie przywarła do dna. Na
ciepło można rozsmarować ,a po nocy w lodówce kroiłam na plastry. W duecie z ogórkiem
musztardowym bardzo mi smakował.
bardzo się cieszę, że serek Ci wyszedł i smakował
icon_smile.gif

Twój sposób - najpierw zmiksować, potem już tylko mieszać - jest dokładnie tym, co powoduje kremowość serka.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
gruebel_2.gif
hm, końcówka jak końcówka, zwykła. Kiedy był gorący, wyglądał idealnie. Po ostygnięciu okazało się dopiero, że się zrobił piankowy. Trudno
icon_smile.gif
 

anni

Member
Wrz 1, 2009
284
0
0
Zrobiła ser, smaczny wyszedł, ale - trochę czuć sody. Tak powinien być? Czy zrobiłam coś nie tak?

IMG_6905.JPG
 

Załączniki

  • IMG_6905.JPG
    IMG_6905.JPG
    32.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator: