Domowy serek topiony 1,5 % tłuszczu

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Mistrzostwo świata.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
do fondue się też nadaje, robiliśmy niedawno, świeżo po zrobieniu, taki gorący wlaliśmy do naczynia do fondue i podgrzewaliśmy. Wszyscy moczyli kawałki chleba lub grzanek i zajadali. Polecam, ale tylko z gorącego, świeżo zrobionego, bo nie sądzę, aby później się tak rozpuścił.
 

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego dajecie białko , nie np,żółtko? jakie ono ma znaczenie w tym serku? dziękuję i pozdrawiam
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0

blue bird

Member
Lut 26, 2012
2
0
0
Beata19 @ 3 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275483Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego dajecie białko , nie np,żółtko? jakie ono ma znaczenie w tym serku? dziękuję i pozdrawiam
Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie ma to znaczenie, ponieważ jestem na diecie Montignac. Aby zjeść serek do chleba (czyli do węglowodanów) nie może on zawierać tłuszczy (lub musi ich mieć baaaardzo mało). Węglowodany można łączyć w tej diecie tylko z białkami. Tak więc żółtko odpada
icon_smile.gif

Może inne osoby kierują się tą samą zasadą.
 

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
blue bird @ 11 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1277493Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie ma to znaczenie, ponieważ jestem na diecie Montignac. Aby zjeść serek do chleba (czyli do węglowodanów) nie może on zawierać tłuszczy (lub musi ich mieć baaaardzo mało). Węglowodany można łączyć w tej diecie tylko z białkami. Tak więc żółtko odpada
icon_smile.gif

Może inne osoby kierują się tą samą zasadą.
Dziękuję za odpowiedź.
 

Kasia1992

Member
Maj 25, 2012
75
0
0
U nas to się nazywa "zgliwiały ser"
Soda oczyszczona przyspiesza 'psucie się' twarogu.
My zawsze posypujemy twaróg na jakimś talerzyku sodą i odstawiamy w temp pokojową.
Później po prostu ser smażymy na patelni, dodajemy sól, ulubione przyprawy (kminek bardzo pasuje), wbijamy całe jajko i tyle.
Ser stygnie, ląduje w lodówce (tam twardnieje) i gotowe!
Bardzo smaczny jest, polecam.
 

Kasia1992

Member
Maj 25, 2012
75
0
0
No tak, zgadzam się.
U mnie w domostwie zawsze taki ser przygotowujemy, gdy twaróg w lodówce domaga się natychmiastowego zagospodarowania (a na twarożek chętnych brak lub już za późno) ;)
A takim razie ja już nie zasmradzam wątku starym serem ;p
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Zrobiłam, właśnie stygnie na blacie.
Moje uwagi: piankową strukturę miałam jak podkręciłam większy płomień. Gotując się, wyglądało niczym ubita piana z białek. Kiedy zmniejszyłam płomień i potraktowałam produkty żyrafą to konsystencja zrobiła się bardziej zwarta i szklista. Łyżeczkę serka wylałam na zimny talerzyk, żeby zobaczyć jak się zachowa. Szybko zastygło i mogłam odkleić całego kleksa. Robiłam bez dodatków. Mnie smakuje.
Uwaga druga, domycie patelni ułatwi jej wcześniejsze namoczenie i odgotowanie
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Ser zgliwialy to przepis "stary jak swiat". Taki robila moja rodzina i ja potem sama, smak dziecinstwa, przepis sprawdzony:
twarog trzeba rozkruszyc i rozlozyc na duzym talerzu/polmisku, przykryc gaza i zostawic w cieplym miejscu na 3 - 5 dni. Gaza sie nakrywa, aby zabezpieczyc przed muszkami, kiedy zacznie wydzielac "zapach". Pachnie niezbyt milo, ale na tym polega gliwienie.
Nigdy zadna soda ani czym innym sie nie posypywalo. Soda przyspiesza gliwienie, ale moim zdaniem to niepotrzebny dodatek.
Kiedy twarog zmienia troche wyglad, jest jakby matowy, to juz mozna smazyc, a to przecietnie w 3 - 5 dniach. Mozna czekac dluzej, ale nie trzeba. Na patelni rozpuszcza sie lyzke masla, na to wklada ser, zaczyna sie rozpuszczac bez mieszania, kiedy juz jest plynny i nie ma grudek, to dodaje sie albo cale jajko albo tylko zoltko, dosypuje troszke kminku i soli do smaku, szybko miesza i wlewa odrazu do przygotowanych miseczek lub jakichs pojemnikow, przelanych zimna woda. Po zastygnieciu wstawia sie do lodowki. Usmazony ser nie ma zadnego zapachu, za to pyszny smak. Jaki procent tluszczu ma - nie mam pojecia. Ja smazylam na srednim ogniu, nie wiem jaki wychodzi na duzym.
Bialko powoduje twardnienie sera, dlatego aby otrzymac miekki, smarowny ser, to sie dodaje samo zoltko. Tak sie robilo w mojej rodzinie, a o dietach wtedy nikt nie slyszal. Czy bedzie smaczny bez zoltka, nie wiem, ale mozna sprobowac. Dodatki szynki, papryki czy inne oczywiscie, drobno posiekane, mozna dodac na koncu, kiedy ser juz stopiony i szybko wymieszac. Kiedys robilo sie tylko z kminkiem, to klasyk, ale mysle, ze jesli ktos nie chce zoltka, to moze opuscic, a dodajac inne skladniki otrzyma tez bardzo smaczna wersje. Bialka nie polecam, chyba, ze ktos lubi twardy ser.
 

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
Jejku, jak się cieszę że znalazłam ten przepis! Ja bardzo lubię serki topione chociaż bardzo rzadko je kupuję z uwagi na ich skład
icon_rolleyes.gif
Zrobiłam z 1/3 porcji (twaróg półtłusty na wagę) i jestem zachwycona, zajęło mi to niecałe 15 min., z przypraw tylko sól, pieprz i trochę kminku, ale z pewnością będę eksperymentować. Bardzo smaczny i zdrowy serek
mniam.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Margarett, ciesy si, e serek Ci smakuje
icon_biggrin.gif

Hanka, masz rację, że to przepis stary jak świat, jednak jak zauważyłaś, tutaj używamy świeżego twarogu i właśnie dzięki temu nie ma tego "zapachu".
 

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
Donoszę, że serek z dodatkami w postaci suszone pomidory, bazylia i czosnek jest przepyszny!
mniam.gif

(taką przyprawę dodałam)
 

Qrtschak

Member
Gru 31, 2012
238
0
0
W moim domu w taki właśnie sposób wytwarza się (od zawsze) "hauskyjze" czyli ser domowy. Dawniej tylko z kminkiem a dziś jak kto ma ochotę.
Szczypta sody na kostkę sera, obojętnie czy stary czy nie. Odstawia się na dzień w ciepłe miejsce i jak przereaguje zasmaża się by przerwać proces.

Dodam jeszcze że czym dłużej pracuje tym bardziej ostry posmak ma i to jest wspaniałe
icon_smile.gif


pyszności
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
margarett @ 1 Jan 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1385122Donoszę, że serek z dodatkami w postaci suszone pomidory, bazylia i czosnek jest przepyszny!
mniam.gif

(taką przyprawę dodałam)
Qrtschak @ 4 Jan 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1386108W moim domu w taki właśnie sposób wytwarza się (od zawsze) "hauskyjze" czyli ser domowy. Dawniej tylko z kminkiem a dziś jak kto ma ochotę.
Szczypta sody na kostkę sera, obojętnie czy stary czy nie. Odstawia się na dzień w ciepłe miejsce i jak przereaguje zasmaża się by przerwać proces.

Dodam jeszcze że czym dłużej pracuje tym bardziej ostry posmak ma i to jest wspaniałe
icon_smile.gif


pyszności
dzięki przyprawom możemy się cieszyć ogromnym wyborem smaków i tylko od nas zależy, co uzyskamy. Smacznego i na zdrowie!
 

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
Proszę powiedzieć jaka może być przyczyna, że moje serki nie wychodzą lejące tylko krupkowate albo suche. Robiłam już z różnych firm? Co robię źle???
cry_1.gif