Drezden Stollen - drożdżowa strucla świąteczna

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
Ja też tuż przed świętami. I masz rację, syso, już o tym pisałyśmy.
icon_wink.gif
 

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
Generalnie nie przepadam za keksami i drożdżowcami z dużą ilością przeróżnych bakalii, ale tak zachęcacie, a ja szukam czegoś nowego na święta, ze zrobię na pewno. Tym bardziej, że pozostałych 13 biesiadników lubi bakalie. Nie wiem tylko kiedy to piec. Wygodni oczywiście byłoby dużo przed- wtedy więcej będzie czasu na inne rzeczy wymagające wykonania na świeżo. Jednak obawiam się, czy po tych dwóch tyg. nie będzie to ciasto zbyt suche, albo czy nie spleśnieje jeśli je trzymać w folii co by nie wyschło.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
Piegus, ja w zeszłym roku zrobiłam, tak jak sugeruje Bajaderka w przepisie, tydzień przed świętami. Mnie po tygodniu nie smakowało. Było twarde, suchawe, no nie to, co myślałam czytając zachwyty. Mnie najbardziej smakowało świeże. I tak zrobię w tym roku. Tuż przed wigilią. Zresztą jakiś czas temu były już dyskusje na ten temat i nie tylko ja miałam takie zdanie.
 

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
To ja na Świeta zrobię też na świeżo, a potem bez okazji z przedłużonym terminem do spożycia. Bo na Święta musi zmakować
icon_smile.gif
.
Dziękuję Hazo.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Wyciagam, czy ktoś robi w tym roku stolca, bo ja tak?
na samą myśl chce mi się gryśc wszystko wokół co przypomina tą struclę
fiesgrins.gif
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
  • Like
Reakcje: rysia

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
O kurcze, to nieźle. Też tak spróbuję (oby tylko na amen nie zapomnieć
icon_smile.gif
) ). Ale poczekam chyba do mniej ważnej okazji.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Hopsa hyc
icon_lol.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
W końcu upiekłam, zapakowałam i niech czeka na święta. Nie miałam ochoty próbować, bo podejrzewam jakby się to skończyło
icon_biggrin.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Ja tez bede piekla, musze tylko jakis alkohol jutro kupic. Moze rum w tym roku sprobuje. No i bede piekla w niedziele chyba, zeby bylo przed samymi swietami
icon_biggrin.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Biorę się do roboty
banana.gif
lecker.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Kashko, odbiegam od tematu, ale nie moge sie oprzeć: Twoj awatarek powinien się znaleźć w wątku o ciateczkach do schrupania.
daumen.gif
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Buka @ 20 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=640066Kashko, odbiegam od tematu, ale nie moge sie oprzeć: Twoj awatarek powinien się znaleźć w wątku o ciateczkach do schrupania.
daumen.gif
icon_smile.gif
Ha ha ha, oj dziękuję Buko
icon_redface.gif

umierałam ze śmiechu robiąc sobie to zdjęcie,
aż się dziwię, ze tak poważną minę mi się udało przez moment utrzymać
icon_lol.gif


Strucle już wyszły z pieca, oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała zaraz
lecker.gif

Robiłam tak jak polecała Jotka, piekłam po dwie w foremce na papierze oddzielającym strucelki od siebie.
 

Załączniki

  • strucla1.jpg
    strucla1.jpg
    125.6 KB · Wyświetleń: 5
  • strucla2.jpg
    strucla2.jpg
    134.1 KB · Wyświetleń: 5

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Ale mi zapachniały...
mniam.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
OJ Kasha, sliczne te Twoje strucle!!!

Do tych strucelek moze ciekawostka o powstaniu tego smakolyku:

Tradycja drezdenskiej strucli jest bardzo stara i siega okolo 1400 roku. Miala ona przedstawiac nic innego niz zawinietego w pieluszki malego Jezuska. (to tlumaczy takze biala warstwe cukru, jaka posypana jest ciasto)
Wtedy bylo to jednak postne pieczywo, jadane w czasie adwentu, wypiekane tylko z maki, drozdzy i wody. Sklad ten podlegal koscielnym rygorom, nie wolno bylo w zadnym wypadku uzywac do pieczenia tejze strucli masla czy tez mleka. Jednakze ciasto wypiekane w taki sposob nie bylo za bardzo smaczne, dlatego saksonski Ksiaze Ernest wraz ze swym bratem Albertem zwrocil sie w 1430 do owczesnego Papieza, Mikolaja V z prosba o zawieszenia zakazu dodawania masla do wypieku dresdenskiej strucli. Papiez nie wyrazil jednak na to zgody. Dopiero nastepny Papiez Innocenty VIII w 1491 roku ulegl prosbom i zezwolil na dodawanie do ciasta masla i mleka pod warunkiem „wykupienia sie“ za pomoca datkow na koscielne budowle. Zgoda ta, dotyczaca poczatkowo tylko rodziny panujacej I jej dostawcow, przeszla do historii jako “maslany list” (“Butterbrief”)
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Margarete, bardzo lubie takie uzupełniające opowiastki.
daumen.gif
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,664
113
dresden_stollen.jpg

dresden_stollen1.jpg

Też się skusiłam..... Już w tamtym roku się do niego przymierzałam.
icon_smile.gif

Pachną przecudownie.....
mniam.gif

Trochę się obawiałam tego zawijania na gorąco... Mam nadzieję, że nie będzie zakalca.
Masła do smarowania zużyłam duuużo mniej niż w opisie - mniej, niż 1/4 kostki.

Dzięki Margarete za rys historyczny.
anbetung.gif
Tak jak Buka, bardzo lubię takie okołokulinarne opowieści.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • dresden_stollen.jpg
    dresden_stollen.jpg
    30.5 KB · Wyświetleń: 24
  • dresden_stollen1.jpg
    dresden_stollen1.jpg
    34.7 KB · Wyświetleń: 24
Ostatnią edycję dokonał moderator: