Duszonka słoikowa*

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,335
1,404
113
Kupiłam już mięso, jutro będę produkować.
Nigdy do tej pory nie robiłam żadnych przetworów w słoikach z mięsem. Do warzywno-owocowych wyparzam słoiki w piekarniku i zawsze używam nowych zakrętek, z którymi (pewnie wstyd się przyznać) nic nie robię po wyjęciu z folii w którą są opakowane. A jak przygotować takie pokrywki do mielonki❓ Co z nimi robicie ❓ A może też mogę zakręcić nowymi nic z nimi nie robiąc❓ Poradźcie, proszę.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,625
2,905
113
Ja też używam do każdej nowej produkcji nowych wieczek. Pewnie można je nie myć, ale mam takie przyzwyczajenie, że wszystko co nowe muszę umyć, a często i wyprać, żeby usunąć jakieś pozostałości fabryczne, a np. wieczka przy okazji odtłuścić, a potem wycieram do sucha.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,062
419
83
Z myciem nowych zakrętek tez nie przesadzam
icon_mrgreen.gif
, ale do wszystkich przetworów przecieram spirytusem.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,335
1,404
113
Dziękuję bardzo. Chyba zrobię tak, jak Mirabbelka.

PS.
Zrobiłam z połowy porcji wszystkich składników.
Niestety, dla mnie to "niewypał". Jako, że nie mam szybkowaru pasteryzowałam w piekarniku. Oparłam się na wpisie Janki w tym wątku i na przeczytanych w Internecie kilku opisach takiej pasteryzacji.
Po godzinie pasteryzowania w około 140 stopniach zawartość słoików gotowała się chyba jeszcze przez godzinę po ich wyjęciu. Efekt - to szary, suchy wiór, do tego jeszcze bardzo słony. Odpuściłam sobie dalszą obróbkę i zawartość słoików pooooszła...
smutny.gif

Mam kilka przepisów na mielonki (głównie w szynkowarze) z Wędlin Domowych i następną zrobię z któregoś z nich.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,612
1,147
113
Tym razem zrobiłam z pierwszego przepisu.
Część mięsa pokroiłam w kostkę ok. 1,5 cm.
Również wyszła znakomita
lecker.gif

duszonka_1__10.21r_.jpg
 

Załączniki

  • duszonka_1__10.21r_.jpg
    duszonka_1__10.21r_.jpg
    29.3 KB · Wyświetleń: 93

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
A ja jestem ciekawa gdzie trzymalas (w jakim sloiku) duszonke i jak ja wyciagalas, ze ona taka ladna?
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,612
1,147
113
Wczoraj zrobiona. Dzisiaj była na śniadanie.
duszonka2.jpg

Gotowałam w szybkowarze i chyba źle ustawiłam temperaturę. Z każdej gotowanej partii w jednym słoiku brakowało płynu, który się wytwarza z mięsa. Ale słoiki dobrze zamknięte
icon_question.gif
.
 

Załączniki

  • duszonka2.jpg
    duszonka2.jpg
    201.8 KB · Wyświetleń: 92

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,625
2,905
113
Duszonka, a jaka zwarta i apetyczna.
icon_lol.gif

Dziwne, że tylko jeden z całego wsadu.
icon_eek.gif
A woda po wyjęciu słoików miała ślad tłuszczu? Może garnek ustawiony był tak, że z jednej strony mocniej się ogrzewało? Nawet jak mocno zakręcony, to ciśnienie robi swoje i czasem cos sie może wydostac.
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,612
1,147
113
Zapewne znalazłaś wytłumaczenie
daumen.gif
Gar zawsze stał w tej samej pozycji i zdziwiło mnie dlaczego u licha zawsza jeden słoik z wsadu bez płynu. Tak, woda była tłusta, czyli wyssało
icon_wink.gif

Widoczne grubsze fragmenty są dlatego, ze część chudego mięsa kroję w kostkę a to bardziej tłuste mielę.
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Wyciagnelam i ja zrobiona jakis czas temu duszonke. Dalam mezu na sniadanie i odczekalam do teraz. Nie wyglada zeby mu cos bylo wiec zrobilam sobie kanapke z duszonka i ogorkiem. Pyyyycha.

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,381
835
113
Bardzo dziękuję za pokierowanie. Niestety zamierzam zrobić z mięsa zarówno surowego, jak i duszonego (moi rodzice tak robili, też była w nim galaretka). Mówię niestety, bo właśnie pokazują mapę z zaznaczoną odległością od zajętej elektrowni atomowej do polskiej granicy.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,625
2,905
113
Janie, jak wyszły produkcje? Podziel sie doświadczeniem. :) Mnie szczególnie interesuje ta z mięsa duszonego, bo z surowego już mam opanowaną. :)
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,904
1,485
113
Mam 11 słoiczków duszonki, robiłam z mieloną karkówką, mieloną golonką (bez skóry) i krojoną szynką, za kilka dni degustacja.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,381
835
113
Rano zrobię słoikom zdjęcie (wystygły już po trzecim gotowaniu). Mięsa było tak lekko ponad 3 kg. Wyszło ich 7. Pojemność różna, bo z odzysku - od 350 do 500 ml. A wczoraj wywaliłam na balkon kolejną miskę, do macerowania z przyprawami, tj. grubo krojoną łopatkę i golonkę bez skóry. Plus pół kilo mielonego, kupnego. Razem 2 kg mięsa. Dzisiaj po pracy załaduję do słoików. Tym razem na surowo.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,381
835
113
Mario, golonke mielilas surowa czy podgotowalas?
Ja do tej partii na surowo - z myślą o mającej powstać galaretce - okroiłam golonkę od kości, zostawiając tam skórę i część przylegającego do kości mięsa. Lepsze z golonki dorzuciłam do łopatki i na balkon. Kość i skórę ugotowałam. Mam zatem z tego około szklanki płynnej jeszcze galaretki, którą dodam to tego co w misce na balkonie. Te kombinacje po to, aby uniknąć skóry z golonki w słoikach. A tę skórę i resztki mięsa przy kości zjadł mój, z chrzanem i ze smakiem.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,381
835
113
Słoiki były wypakowane prawie do pełna, 2 cm poniżej krawędzi, jednak przez 3-krotne gotowanie siadły. Wyszło 7. Jeden z nich "nie chwycił", miałam okazję spróbować. Mięso było tak pyszne, że połowę wyjadłam widelcem, nawet bez chleba. A mało być do obiadu. Sosik zastygł w galaretkę. Niestety kolejny po prostu pękł. Nie rozpadł się, ale odpada denko. Pewno był zbyt mocno dokręcony, czego też podobno nie należy robić. Szkoda mi tego mięska. Spróbuję część uratować widelcem. A w nocy było pierwsze gotowanie kolejnych 4, takich 0,7. Tym razem z mięsem surowym, duże kawałki, przyprawy oszczędnie. Gotowało się 2 godziny, bo przysnęłam.
Zamieszczam zdjęcie tych pierwszych, Ula, nie wiem czy znowu nie będzie "małoobrazkowe", czort wie dlaczego...
 

Załączniki

  • Mięsko.jpg
    Mięsko.jpg
    14.8 KB · Wyświetleń: 30