Falafel*

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Pani Roden pisała o łuskanym. U nas już po bobie, więc po ptokach. No i drogi był. Już chyba taniej wyjdzie ten arabski podlinkowany przez Tatter.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Boshka @ 23 Aug 2012, 22:54 ) index.php?act=findpost&pid=1334909Ale dziewczyny, przeciez ususzyc bob to nie problem
icon_biggrin.gif
Jak bylam mlodsza u nas sie suszylo fasole
icon_biggrin.gif


Moj bob byl luskany, bo nie wiedzialam jaki kupic
icon_wink.gif
Fakt, suszyc bob to nie problem. I nawet kiedys sprobowalam robic falafel z takim domowym suszonym i powiem tylko tyle, ze kolejnym razem wybralam sie na poszukiwania bobu, takiego etnicznego i skutek byl zaskakujacy. W smaku i w ziarnie samym, ten domowy bob jest pomarszczony i naprawde wysuszony tak, ze az plaski (susze na nasiona na nastepny sezon). Bob etniczny, chyba z Egiptu, nawet suchy jest jedrny i w zupelnie innym kolorze.
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Tu moj przepis mezowy i slabe zdjecia

falafel_arts_dom__1024.jpg


Falafel:

ok. 1 kg suchego namoczonego przez noc hummusu, tj. ciecierzycy,
1 cebula,
2-3 zabki czasnku
polowa duzego peka pietruszki naciowej i mniejsza ilosc kolendry.
Wszystko mielimy w maszynce do mielenia (takiej recznej, do miesa).

Przed smazeniem zmieszac z sola, pieprzem,
ociupinka zmielonego kminu rzymskiego,
odrobina sody lub proszku do pieczenia, odczekac ok 10 min i na goracy gleboki olej.
nie przypalac.

Jesli sie rozpada przy smazeniu, to znaczy ze za duzo w nim proszku do pieczenia...

Mozna mrozic. Zamiast dodawac przyprawy, mozna zapakowac w woreczek i wrzucic do zamrazalnika :D

falafel_arts_dom_800.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
najlepsze, u mnie pół na pół z bobem(miałam taki z skórką wiec po 12 godzinach moczenia obrałam go ze skórki , zalałam świeżą wodą i moczyłam nadal już bez skórek)
I bób i ciecierzycę (moczyłam osobno) pierwsze 12 godzin moczyłam z kilkoma szczyptami sody , potem wylałam(bób obrałam jeszcze) i zalałam świeżą wodą
Mieliłam w zwykłej maszynce tylko ,że trzy razy i dałam startą na miazgę jeszcze mała cukinie (fajnie nadaje wilgoci kotlecikom), patent podpatrzony u Komarki,
dodałam tez gałązkę usiekanego lubczyku , ten majowy jest rewelacyjny
 

Załączniki

  • skan_149.jpg
    skan_149.jpg
    126.5 KB · Wyświetleń: 0

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Nabyłam bób, niestety niełuskany (dokładnie taki jak w linku tatter, tylko, że tańszy
fiesgrins.gif
). Zrobię zatem tak jak Margot.

Dodałam w końcu zdjęcia do pierwszego postu.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
yrsa @ 27 Jun 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1447216Nabyłam bób, niestety niełuskany (dokładnie taki jak w linku tatter, tylko, że tańszy
fiesgrins.gif
). Zrobię zatem tak jak Margot.

Dodałam w końcu zdjęcia do pierwszego postu.
I do tego sos/dip , nie pamiętam gdzie wyszperany, ale genialny w swej prostocie i smaku:

jogurt gęsty ( grecki, bałkański) wymieszany z tahini i lekko osolony oraz zakropiony sokiem z cytryny.

Falafel i ten sos, eh.... cudo
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Takiego sosu nie jadłam, u mnie króluje jogurt z czosnkiem i koperkiem. Muszę spróbować Twojego, qd. Dzięki za podpowiedź
anbetung.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Taki sos jak robi Qd jem do salatki z gotowanych burakow, czyli ugotowane buraki pokrojone w plastry (czym ciensze tym lepsze).
Na talerz idzie lyzka tego sosu - dobrze rozprowadzic, na to warstwa burakow, warstwa sosu po calosci i znow buraki i troche sosu na wierzch + posiekana drobno pietruszka.

Po paru godzinach w lodowce smakuje bosko!
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Byś to wpisała w odpowiednim dziale, bo fajne i szkoda, żeby przepis zginął.
 

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
bardzo smaczne danie, zrobiłam część panierowanych w kaszce kukurydzianej, golaski smaczniejsze
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Dzięki
icon_smile.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Zrobiłam wczoraj falafele. Dokładnie jak w przepisie, co rzadko mi się zdarza. I dobrze zrobiłam
icon_wink.gif

Z całej porcji najedliśmy się z koleżanką we trójkę, i dwójka dzieciaków. Maciej wcinał aż mu się uszy trzęsły
icon_smile.gif


Podałam z sosem czosnkowym i sałatką z cukinii i pomidorów. Doskonałe!

Zastanawiam się tylko czy pieczone w piekarniku też by były dobre...
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
mozna zamrażać? bo mi się sypnęło chyba z kilogram ciecierzycy, a jestem sama w tym tygodniu


edit: OMG, jakie to pyszne, lepsze niz kupne, a jestem fanką
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Graz @ 9 Jul 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1451017mozna zamrażać? bo mi się sypnęło chyba z kilogram ciecierzycy, a jestem sama w tym tygodniu


edit: OMG, jakie to pyszne, lepsze niz kupne, a jestem fanką
Można zamrażać! Tylko do konsumpcji trzeba wyjąć na noc do odmrozenia w lodowce, zeby powoli, bo jak na szybko szybko to sie rozpada.
Zamrażałąm takie pieczone właśnie.